2019 Esnaf Kredisi Faiz Oranları ve Başvuru Şartları

Bu yazımızda sizlere Esnaf Kredisi Hesaplama 2019, Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama 2019, Halkbank Esnaf Kredisi Hesaplama 2019, Esnaf Kredisi Hesaplama 2019, Esnaf Kefalet Kredileri 2019, Esnaf Kredisi 2019, Halkbank Esnaf Kredisi 2019, Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar gibi konuları ele alıp anlataya çalışacağız. İyi okumalar!

2019 Esnaf Kredisi Faiz Oranları ve Başvuru Şartları
2019 Esnaf Kredisi Faiz Oranları ve Başvuru Şartları

2019 esnaf ve sanatkarları destekleme kredisi 1951 yılında kurulan Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi tarafından uygun faizlerle verilmektedir. Devlet eli ile verilen krediler dışında bankalar tarafından da özel olarak esnaflar için düşük faizli kredi seçenekleri oluşturulmuştur. İşini büyütmek, makine ve araçlarını yenilemek ya da dükkan almak isteyen esnaflar, 2019 esnaf kredisi fırsatından yararlanabilirler.

Esnaf Kefalet Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kooperatifi kredisi başvuru koşullarını sağlayan kişiler kolayca uygun faizli destekleme kredisinden yararlanabilirler. 2019 yılının sonuna kadar 350 bin esnafa, 22 milyarlık kredi verecek kurumdan kredi almak isteyenlerin;

 • Esnaf ve sanatkar siciline 9 Ocak 2019 tarihi itibariyle kayıtlı olması,
 • İşyeri ya da ikamet yerindeki kooperatife başvuru yapması,
 • Sadece tek bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olması gerekir.

Şartları sağlayanlar gerekli belgelerle birlikte Halk Bankası’ndan kredilerini alabilirler. Kredi devlet tarafından Halk Bankası üzerinden üye olunan odanın kefaleti ile verilir.

2019 Esnaf Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Esnaf kredisi başvuru belgeleri hazırlanarak, yazılı şekilde esnaf tarafından kayıtlı bulunulan kooperatife başvuru yapılmalıdır. Başvuru için hazırlanması gereken evraklar;

 1. Esnaf sicil belgesi (aslı ve fotokopisi)
 2. T.C. kimlik belgesi (aslı ve fotokopisi)
 3. Vergi levhası (aslı ve fotokopisi)
 4. Ticaret sicil gazetesi
 5. İmza sirküleri
 6. Şoförler için ticari araç ruhsatı (aslı ve fotokopisi)
 7. Yerleşim yeri belgesi
 8. Bağlı olunan odadan alınan oda faaliyet belgesi
 9. Kooperatiften alınacak ortaklık beyannamesi
 10. Muhasebeden imzalı ve kaşeli son döneme ait hesap özeti
 11. 4 adet vesikalık yeni çekilmiş fotoğraf
 12. Sosyal güvenlik belgesi fotokopisi
 13. Varsa ortaklara ve şirkete ait mal döküm listesi

2019 esnaf kredisi başvurusunda kefiller için de kimlik fotokopisi ve yerleşim yeri belgesi gibi belgeler talep edilmektedir. Kredi için çekilecek miktara göre kefil sayısı 1 ile 3 arasında değişebilir. Kefil yerine teminat gösterecekler için de teminat verilecek gayrimenkulün tapusunun fotokopisi gerekir.

Esnaf Kredisi Alma Süreci

2019 esnaf kredisi başvuru süreci, esnafın yazılı olarak müracatı ile başlar. Müracat eden kişinin durumu araştırılır. Burada kredi bireysel değil, işletme adına yapıldığı için işletmenin ve şirket sahibinin finansal durumu son derece önemlidir. Başvuru yapan işletmenin finansal durumu ve işletmenin sahibinin bireysel kredi notu incelenir. Bu süreçte kredi raporları ve çek raporları detaylı incelenir. 15 gün içerisinde kabul ya da ret kararı yazıyla bildirilir. Yapılan çalışmalara göre ipotekli ve ipoteksiz olarak ne kadar kredi çekilebileceğini belirlenir. Kooperatif kefalet miktarını tespit eder. Kredi teklifi Halk Bankası’na iletilerek, banka tarafından incelenir. Bankanın yaptığı istihbarat olumlu sonuçlanırsa kredi Halk Bankası üzerinden kullanılır.

2019 Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları Nasıl?

Esnaf kredisi 2019 faiz oranı 1 yıla kadar olan vadelerde %4, bir yıldan fazla olanlarda ise %5’dir. Bir kişinin krediden yararlanabileceği üst limit 200.000 TL’dir. Vade ise en fazla 5 yıl yani 120 aydır. Başvuran kişinin ve işletmenin durumuna göre limitler ve vade belirlenir. Ayrıca esnaflar eğer isterse ödemeleri 3 aylık ya da 6 aylık periyotlarda yapabilirler.

Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi Olanlara Faiz Yok

Esnaf vergi muafiyet belgesi olanlar sıfır faizle kredi çekebilir. Geleneksel, sanatsal ya da kültürel değeri olan unutulmaya yüz tutmuş el dokuma, bakır, çini, çömlek gibi kollarda faaliyet gösterenler faiz ödemeden krediden yararlanabilecektir. Ayrıca bu işlerin eğitimini almış olan ve kendi işini kurmak isteyenler de faizsiz 2019 esnaf kredisi verilmektedir.

Bizlere aşağıda yer alan yorum bölümünden ulaşabilir ve aklınıza takılan soruları iletebilir ve ücretsiz destek alabilirsiniz. Ayrıca Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? ve KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları Nelerdir? konularına göz atabilirsiniz.