Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu genellikle farkına varmadığımız ve çevremizdekilerin de bize uyarmaktan çekindiği mahcubiyet veren bir sağlık sorunudur.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?
Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu eşleri birbirinden ayıracak kadar önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir. Ağzınızın kokup, kokmadığını anlamak için avucunuzu ağzınıza iyice yaklaştırıp, nefesinizi koklayın. Ağzınız kötü kokuyorsa hemen bu sorunun çözümüne geçelim.

Bol Su Tüketin

Ağzınız kokuyorsa gün içerisinde mutlaka bol bol su tüketin. Ağız içinin kuru olması bakteri oluşumunu giderek arttırmaktadır. Özellikle sabah saatlerinde görülen ağız kokusuda bundan kaynaklanmaktadır.

Dişlerinizi Fırçalayın

Düzenli olarak günde 3 kez dişinizi fırçalayın. Eğer ağzınız kokuyorsa buda demek oluyor ki diş bakımınızı ihmal edenlerdensiniz. Çünkü düzenli olarak diş bakımını yaptıran ve düzenli olarak dişini fırçalayan bir insanın kolay kolay ağzı kokmaz. Unutmayalım ki diş aralarında ve dilimizin üzerinde biriken yemek artıkları tahmin edebileceğiniz gibi kötü kokuya sebep olabilir. Bu yüzden dişlerinizi fırçalarken dilinizin üzerinide fırçalamayı unutmayın!

Ağız Gargarası Yapın

Gün içerisinde ağzınızın koktuğundan şüpheleniyorsanız ağız gargarası yaparak nefesini tazeleyebilirsiniz. Piyasada çok sayıdaki ağız gargarası ürünü size etkili bir biçimde yardımcı olacaktır.

Sakız Çiğneyin

Dışarı çıktınız ve nefesinizin kötü koktuğunu farkettiniz. Bu gibi zor durumlarda imdadınıza şekersiz sakız yetişecek. Şekersiz sakız çiğneyerek tükürük salgınızı olabildiğince arttırın. Böylece ağız kokusundan kısa bir süre sonra kurtulmuş olacaksınız.

Ferahlık Veren Bitkisel Ürünler

Ağzınızdaki kötü kokulardan bitkisel gıdaları tüketerekte kurtulabilirsiniz. Nane, maydanoz gibi bitkilerden bir kaç yaprak çiğneyerek nefesinizi 4-5 saat taze tutabilirsiniz. Size verdiğimiz tavsiyelere rağmen ağız kokunuz hala devam ediyorsa mutlaka bir diş hekimine gözükmenizde fayda var.