Alışılmamış Besin Tüketimi Diyeti

Kilo artışınızın çok da iyi gitmediğini fark ettiğiniz anda; aklınıza ilk gelen şey diyete başlamak olabilir. Bunu daha da hayatınıza entegre etmeyi seçip, kilo alıp-verme alışkanlığınızı en aza düşürebilirsiniz.

Alışılmamış Besin Tüketimi Diyeti
Alışılmamış Besin Tüketimi Diyeti

Alışkanlıklar Diyetin Düşmanıdır !

Kendi bedeninizi tanımadan, hemen bir diyete başlamak yanlış bir davranıştır. Öncelikle alıştığınız besinlerin bir listesini yapmalısınız. Her öğün; ne yiyorsunuz, ne yemiyorsunuz bilmelisiniz. Öğün diyeti denen şeyi hayatınıza sokmalısınız. Besin tüketiminizi kontrol altına almayı denemeli ve de bedenim için doğru olanı yaparım düşüncesini hayata geçirmelisiniz. Öncelikle işe yediklerinizin geniş bir listesini yapıp,hangi alışılmış besin grubunu listeden çıkartmak gerektiğine karar vermelisiniz. Devamında ise; vücudunuz bu değişikliklere mutlaka bir tepki gösterecektir.Böylece alışılmış gıdalardan vazgeçip, midenizi ve de metabolizmanızı da şaşırtmış olacaksınız.

Yediklerinizin Listesi

Başlarda garip gelse de; gün içerisinde ne yediklerinizi gördükçe yemek alışkanlıkları hayatınızda ki yerini kaybedecek ve yerini sağlıklı yiyecekler alacaktır. Beslenme listesi denilen şeyi kendi iyiliğiniz için ve de formda kalmak için yeniden gözden geçirmenizin vakti gelmiş olabilir. İstediğiniz besinleri yiyebileceğiniz, istediğinizin kıyafetin içine girebileceğiniz ve de kilo alma kaygısı almadan yaşayabileceğiniz o günler geldi. Yediklerinizin listesini çıkartırken sürekli yediğiniz karbonhidratları listeden çıkarttığınızı düşünün, aç kalır mısınız? Hayır, tabi ki aç kalmazsınız. Listenizin giderek sağlıklı bir diyet listesi haline dönüştüğüne, bu gibi alışkanlıklardan kurtularak şahit olabilirsiniz. 

Doğru Besinlerin Listesi

Sağlıklı besinleri yeni oluşturacağınız alışılmamış besin tüketim listenize ekleyerek yeni hayatınıza start verebilirsiniz. Bu listenin içinde alışmadığınız, ancak sağlıklı olduğunu bildiğiniz, mucizevi yiyecekler yer alıyor. Bu listeyi kendi istekleriniz doğrultusunda hazırlamanızda bir sakınca yok. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey; alıştığınız besin gruplarını farklı besin grupları ile yer değiştirmeye kendinizi adapte etmeniz. Diyet listesi seçeceğiniz besinler ile uygulanabilir bir hal alabilir. Bunun için de bazı kurallara kesinlikle uymalısınız.

  •  Uyanır uyanmaz, bir baharat ya da meyve ile tatlandırdığınız bir bardak suyu içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. 
  • Hazır fastfood yiyecekler artık birinci tercihiniz olmamalı. 
  • Mutlaka ara öğün belirlemelisiniz. Yemekten keyif aldığınız atıştırmalık abur cuburları unutup, yerine sağlıklı olan kuru yemiş ya da kuru meyve, meyve ve yoğurt gibi sağlıklı ürünleri tercih etmelisiniz.