Annelik Duygusu Nedir?

Annelik duygusu o kadar güzel bir duygudur ki artık kendini umursamaz ve her şeyinle beraber bebeğine bağlı kalırsın. Şimdi size kısa bir makaleyle annelik duygusunun nasıl bir his olduğunu anlatacağız.

Annelik Duygusu Nedir?
Annelik Duygusu Nedir?

Annelik duygusu anlatılmaz yaşanır denilebilecek hisler arasında yer almaktadır. İlk zamanlar hamile olduğunda depresyona girerek, fil gibi olacağım düşünceleri ve daha fazlasını sunarak birçok alanda zorlukların giderek arttığı zaman zaman duygusallığa bürünerek, “ya ben bu yükü taşıyamazsam?” diye ağlama nöbetlerine tabi tutulmak neredeyse ilk aylarda hiçbir şey  hissedilmeyen fakat onun varlığının bir parçasının sende olduğunu fark edip bambaşka huzura götüren sevdiğin adamın ve senin bir parçan olduğunu düşünüp bambaşka huzur kapılarını aralayan, varlığı dahi hissedilmeyen bebek, hayatının belirli bir noktasını değiştirmeye başlamıştır. Fark edilmese dahi ilk ay geciken her şey gibi hayatının hep gecikeceğini düşünmek duygusallık kapılarını tekrar aralamaktadır.

Fakat bunların hiçbirinin aslında o ileriki dönemler de minik ellerini tutuğunda bütün huzuru onda bulduğun tek parça olduğunun farkındalığını bilmeden süren yaşamda ağlama ile gülmenin karışımını yaşatarak sana yaşattıracaklarını hissettirir gibi sadece bedeninde bir sıcaklık hissinin olduğunun farkında olmalı aslında bir anne, ama genç anne bunun farkında olmadığı için kalbinde ki sadece boşluğu ve yalnızca fiziksel bedenini düşünerek o günlerden habersiz ilk ayların geçmesini beklemektedir. Fakat bir süre sonralarda yaşanan kusma nöbetleri de bütün hayatı felç etmekte ve yeme içme gibi ihtiyaçlarının sağlanamamasına  sebep olsa da onun sıcaklığı bu durumları da sineye çekmeye razı olmasını sağlamaktadır.

Annelik Duygusu Nedir?

Anne kelimesini bebeğinden duyacağı günü üçüncü aylarında sabırla beklemeye başlanacağı aylar çünkü annelik hislerinin oturması gibi bir şey kısmen çünkü artan baş dönmeleri ve mide bulantıları olmasına rağmen bebeğimin sağlığı diyerek yedikten sonra tekrar kusan tekrar annedir. Tabi babalara da burada ufak ve küçük görevler ile onlara varlığını hissettirerek bebek yemek istediklerini annesine yansıtarak gece yarılarında manavlar da meyve arattırarak kendisini belli etmeye başlamakta ve genç anne babalara sorumluluklarını öğretmektedir. Fakat tüm bunların hepsi işkence gibi değil bir anneye keyif dolu günlerin sadece gülümseyerek hatırlayacağı anıları bırakmaktadır. Sevdiğin adamdan bir parça ve senden bunun duygusu dahi annelik görevlerini hatırlamaya yetecektir.

Fakat bazı şeylerde zorlanmaya başlayan anne artık tekmelere de maruz kalmıştır. Hissetmediği bebeği büyümeye başlamıştır. Annesine tekme atacak hale gelmesi de onun ne kadar şımarık olacağını göstermektedir. Fakat keyifle ayak izlerini karnında hisseden anne ve bunu duymak isteyen babanın güzel anılarını bırakmaya devam etmektedir. En güzel günlerin anısında minik ellere sahip olmanın huzurunu ve o günleri sabırsızlıkla beklemeye devam etmektedir. Fakat anne artık karnında ki ondan parçayı merak etmeye başlamıştır. Fakat tüm bunların tek habercisi ise yalnızca o küçük yaramazda saklıdır. Çünkü cinsiyetini göstermek istemeyerek anne ve babayı merak ettirerek tekrar kliniğe tekrar gidilebilir. Tüm bunları ise sadece merak edilen ve anne babanın bir parçası olan bebek yaptırmaktadır.

Henüz dünyada varlığı olmasa dahi ona duyulan bağlılık ve özlem o kadar fazladır ki hemen gelse diye beklenmektedir. Tekrar kliniğe gidilmesinden sonra cinsiyeti de öğrenilen bebeğin yalnızca doğumu beklenmektedir. Fakat doğuma sayılı günler kalmış olması anne ve babada heyecana sebep olurken aynı zamanda bebekte bir o kadar heyecanlı olduğunu tekmeleri ile belirtmektedir. Anne karnında dönmeye başlayan bebek annesi için oldukça fazla ağırlık vermesine rağmen annesinin aldırmaması annelik hissinden olmaktadır. Çünkü anne bebeğine o kadar bağlanmıştır ki sanki onsuz nefes alamayacakmış gibi doğuma gidildiğinde ise yaşanmış olan o acılar onun kokusunu içine çektiğinde tamamen bitmektedir.