Bukalemunların Renk Değiştirme Sebepleri

Dünyanın gelmiş gelmiş en iyi saklanabilen hayvanları arasında yer alan bukalemunların renk değiştirme sebeplerini merak mı ediyorsunuz? Detaylar yazımızda...

Bukalemunların Renk Değiştirme Sebepleri
Bukalemunların Renk Değiştirme Sebepleri

Bukalemunlar diğer hayvanlardan farklı olan ve bu farkı da en çok renk değiştirmesiyle belli eden bir hayvandır. Renk tonları yeşil, sarı ve kahverengi ile sınırlı olan bukalemunlar gözlerinin ve dillerinin renklerini de değiştirebilme özelliğine sahip olan hayvanlardır.

Sürüngen bir hayvan olan bukalemunların renk değiştirme nedenleri ise oldukça enteresandır.  Bukalemunların renk değiştirme nedenleri ise ruh hallerine göre değişebilmektedir. Bu renk değişimi ruh hallerini yansıtmak için kullandıkları bir yöntemdir.

Bukalemunlar öfkelendiklerinde, kızdıklarında ya da kendilerini tehlikede hissettiklerinde ya adım adım ya da ani bir şekilde renklerini değiştirirler. Ayrıca çiftleşme döneminde sıcaklığa ve de ışığa bağlı olarak da renk değişimi gerçekleştirebilirler. Ama bilmediğimiz bir şey varsa o da bukalemunların renklerini kendi istekleri dışında gerçekleştirmeleridir. Bukalemunların renk değiştirme sebeplerini genel olarak sayacak olursak, tehlike, vücut sıcaklığını değiştirmek, karşı cinse etki etmek ve gizlenmek diyebiliriz.