Çift Diploma Veren Üniversiteler Hangisidir?

Ülkemizde çift diploma programı olarak bilinen SUNY (NEW YORK EYALET ÜNİVERSİTESİ), ABD'de yer alan bir eğitim sistemidir. Ülkemizde uygulanan bu sistem YÖK onaylı olmakla birlikte hem ABD hem de Türk üniversitelerinden diploma almanızı sağlıyor.

UOLP (Uluslararası Ortak Lisans Programları) adı altında bireyler dönüşümlü olarak eğitim görmekte. Öğrenci bu kapsamda bir lisans programının 2 yılını Türkiye'de 2 yılını ise ABD'de tamamlıyor. Bu programın avantajlarından biri ise ABD'de 2,5 yıllık çalışma izini alabiliyorsunuz. Şimdi bu programlara katılım için bazı pratik bilgiler elde edelim.

Başvuru Aşaması Ve Sonrası

Çift diploma veren üniversiteler

Bu programa başvuru aşamasında öncelikle, ÖSYM'nin tercih kılavuzunda yer alan lisans programlarının yanında SUNY yazması gerekmektedir. AYT puanı ile tercih edilen bölümler ayrıca IELTS veya TOEFL gibi İngilizce yeterlilik sınavlarında başarı sağlamanız gerekmektedir. Eğer bu sınavlarda gerekli başarıyı gösteremezseniz üniversitenin hazırlık sınıflarında eğitim alarak yine programa girme olanağınız bulunmaktadır. Ayrıca ABD'ye gidebilmeniz için Türkiye'de eğitim gördüğünüz üniversitede belli başarı puanı elde etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu program dahilinde üniversiteler sizden 3 - 12 bin TL arası bir ücret talep etmektedir. Şimdi ülkemizde çift diploma eğitimi veren üniversiteler hangileridir onlara bir göz atalım.

1. İstanbul Teknik Üniversitesi

İTÜ, 2004 yılında UOLP programı kapsamında öğrenci mezun etmektedir. Öğrenciler gerekli YKS puanı aldıktan sonra IELTS sınavına tabii tutulur. Bu bağlamda belli kontenjanlarda öğrenci alır.
İTÜ, Amerika; Bosna - Hersek ve Azerbaycan'da yer alan üniversitelerle program dahilinde ortak çalışmaktadır. İşte 2020-2021 eğitim yılında program dahilinde öğrenci kabul edilen bölümler;

- Bilişim Sistemleri Mühendisliği
- Biyomühendislik
- Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği
- Ekonomi
- Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
- Endüstri Mühendisliği
- Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği
- İnşaat Mühendisliği
- Makine Mühendisliği
- Mimarlık
- Moda Tasarımı
- Tekstil Geliştirme ve Pazarlama
 
Aynı zamanda İTÜ'nün internet sitesinde mezun öğrencilerin başarı öyküleri de yer almaktadır.

2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi

ODTÜ, SUNY programı kapsamında New York üniversiteleriyle ortak olarak öğrenci değişimi uygulamaktadır. Çeşitli aşamalardan geçtikten sonra belirli kontenjan kapsamında, İngilizce Öğretmenliği, İşletme ve Küresel Siyaset ve Ulusları İlişkiler bölümlerine öğrenci kabul etmektedir.

3. Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi, SUNY programıyla birlikte dil yeterlilik seviyesini ölçtükten sonra bazı ABD'de yer alan üniversitelere, İşletme fakültesi programları dahilinde öğrenci kabul etmektedir.

4. Anadolu Üniversitesi

Anadolu üniversitesi 2003 yılından bu yana, diğer üniversitelerde olduğu bazı koşullar kaydıyla SUNY programıyla öğrenci kabul etmektedir. Bu koşullar Anadolu Üniversitesi'nin internet sitesinde belirtilmiştir. Eğitim Fakültesi,
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve Eğitim Bilimler Enstitüsü'nde yer alan bölümler kapsamında ABD'de yer alan üniversitelere öğrenci gönderimi yapmaktadır.

Üniversitelerin program için aldığı ücretler her yıl internet sitelerinden duyurulur. İşte çift diploma veren üniversiteler ve avantajları.