Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

Gribin çok yaygın olduğu şu dönemlerde çocukların gribi geçse bile öksürük maalesef geçmiyor. Çocuklarımız her öksürdüğünde bir anne olarak hepimizin şüphesiz

Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer?
Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer?
  • Çocuklarda Öksürük
  • Çocuklarda Öksürük nasıl geçer
  • Öksürüğe ne iyi geler
  • Öksürük bitkisel tedavi
  • Öksürük nasıl geçer
  • Anne ve Çocuk

Gribin çok yaygın olduğu şu dönemlerde çocukların gribi geçse bile öksürük maalesef geçmiyor. Çocuklarımız her öksürdüğünde bir anne olarak hepimizin şüphesiz içi acıyordur. Çocuklarda öksürük ancak düzenli ilaç kullanımı ve vücudu sıcak tutmayla atlatılabilmekte. Fakat sizinde çocuğunuz çok kötü öksürüyorsa bazı pratik yöntemleri kullanarak onun rahatsızlığını hafifletebilirsiniz. İşte öksürüğü hafifletmenin yöntemlerini sizle paylaşıyoruz.

Burnunu Temizleyin:

Çocuğunuzda burun tıkanıklığı varsa günlük olarak sık sık burnunu temizlemelisiniz. Burun temizliğinde eczanelerde satılan deniz suyu formüllü burun temizleyicisini kullanabileceğiniz gibi evde kendiniz hazırladığınız tuzlu – su karışımı ile de bebeğinizin burnunu pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Yastığını Yükseltin:

Geceleri çocuğunuz çok öksürüyorsa ve alçak bir yastıkta yatıyorsa hemen yastığını yükseltin. Böylece gece boyu öksürmeden huzurlu ve sağlıklı bir uyku geçirebilecek. Bu yöntem aynı zamanda büyükler içinde geçerlidir.

Soğuk Buhar Verin:

Bebeğinize 3 saat arayla 15 dakika buhar makinesi yardımıyla soğuk buhar verin. Bu işlem solunum yollarındaki tahrişi yok edeceği gibi aynı zamanda ödem atmasına yardımcı olur. Eğer bir buhar makinesine sahip değilseniz büyük teknoloji ürünleri satan bir mağazaya giderek 100-120 TL civarında sahip olabilirsiniz.

Doktor Muayene Etmeden Çocuğunuza Öksürük Şurubu Vermeyin!

Maalesef ki tüm öksürük şurupları sizin tahmin ettiğiniz şekilde öksürüğü geçirmiyor. Bazıları öksürüğü geçirirken bazıları da balgamı daha iyi söktürmesi için öksürüğü arttırıyor. Ayrıca her önünüze gelen öksürük şurubunu kullanmayın. Öyle öksürük şurupları var ki direk sinir sistemine etki eden!  Dolayısıyla doktor muayene etmeden kesinlikle çocuğunuza öksürük şurubu vermeyin.

Ballı Limonlu Su Karışımı:

Sıcak suyun içerisine birkaç damla bal ve limon suyu damlatın. Evde var ise zencefilde katabilirsiniz. Bu karışımı 18 aylıktan büyük çocuklara gece yatmadan önce içerebilirsiniz. Pek çok şurup ve hapın içerisinde bal ve limon karışı bulunmaktadır. Bal ve limon karışımı özellikle sıcak suyla birleştiğinde çocuğunuzun boğazını çok iyi yumuşatacak ve eğer boğazında tahriş varsa bunu yok edecektir. Ayrıca içerdiği C vitamini sayesinde daha iyi toparlanmasını sağlayacaktır.