Detoks Nedir, Faydaları Nelerdir?

Her insanın vücudunda zararlı bir takım toksinler bulunmaktadır. İşte detoks yöntemiyle vücudumuzda bulunan toksinlerden tamamen arınabiliriz.

Detoks Nedir, Detoksun Faydaları Nelerdir?
  • Detoks Nedir
  • Detoks Ne İşe Yarar
  • Detoks Hangi Yaş Grupları Uygulamalı
  • Detoks Diyeti Nasıl Yapılmalıdır

Son dönemlerde ya haber bültenlerinde yada sağlık programlarında detoks yapmanın önemini duymuşsunuzdur. Pek çok ünlü sanatçı ve diyetisyende detoks yöntemini tavsiye etmektedir. Herkesin bu kadar çok uyguladığı yöntem olan detoks hakkında bilgi  sahibi değilseniz bu makalemiz tam size göre! Bugünkü  makalemizde detoks nedirdetoks ne işe yarar,detoks nasıl yapılır, detoks yapmanın faydaları ve zararlarına değineceğiz. Gelin hep beraber bu sorulara cevap bulalım.

Detoks Nedir?

Her insanın vücudunda zararlı bir takım toksinler bulunmaktadır. İşte detoks yöntemiyle vücudumuzda bulunan toksinlerden tamamen arınabiliriz. Toksinleri “zararlı zehir” olarakta algılayabiliriz. Yani kısacası yapacağımız detoks kürüyle vücudumuzu bu zehri dışarıya atmaya yönlendiriyoruz. Zararlı toksinler yani zararlı zehirler teneffüs ettiğimiz havadan, yediğimiz organik olmayan gıdalardan, katkı maddeli yiyeceklerden, içtiğimiz sudan ve ilaçlardan vücudumuza girebilir.

Detoks Ne İşe Yarar?

Tahmin edebileceğiniz gibi detoks zararlı toksinleri vücudumuzdan atarak bizi daha zayıf ve güzel gösterir. Şöyle bir düşündüğümüzde o kadar pahalı, içeriği iyi kremler kullanmamıza rağmen hiçbir faydasını göremiyoruz. Peki neden? Çünkü vücudumuzda biriken zehir varken cildimizin bunu kaldırmasını bekleyemeyiz. Dolayısıyla detoks cildimizi ve vücudumuzu güzelleştirmemize imkan sağlar.

Detoksun faydaları elbette bu kadarla sınırlı değil! Cildinizde kızarıklık, hassasiyet, göz altı morlukları, göz altı halkaları ve cildinizde en önemlisi lekelenme varsa bu sorunları detoks ile halledebiliriz.

Detoks Hangi Yaş Grupları Uygulamalı?

Detoksu 18 yaşından küçük arkadaşlarımıza kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Eğer detoks yapmak istiyorlarsa mutlaka kendi ailesine ve doktoruna danışmalıdır. Unutmamalıyız ki detoksun asıl amacı kişinin ihtiyaçlarına ve değerlerini karşılamaktır. Son olarak hamile bayanlarımızında detoks yapmamasını öneriyoruz.

Detoks Diyeti Nasıl Yapılmalıdır?

Detoks diyetinin yapılması için ilk önce günlük kalori oranı hesaplanarak bol bol meyve ve sebze suyu tüketilir. Detoks diyeti genel olarak 7 gün sürmekte ve yılda 1 veya 2 kez yapılabilir. Bu diyetin en önemli amacı kişinin “kalori ihtiyacı” … Bu yüzden bir diyetisyene giderek kendi kilonuza, ihtiyaçlarınıza göre doktorunuzla konuşarak kendi diyet listenizi oluşturmalısınız. İnternette veya arkadaş tavsiyesine göre detoks diyeti yapmamaya özen gösterin. Aksi taktirde yaptığınız detoks diyeti işe yaramayabilir.