Düğün Nasıl Yapılır?

Haberimizin detayında; Düğün nasıl yapılır, Çifte düğün nasıl yapılır, Düğünde sıralama, Düğün Hazırlık listesi pdf, Düğünde atlanmaması gerekenler, Düğün listesi 2019, Evlilik hazırlıklarına ne zaman başlanır, Kına düğün birlikte nasıl yapılır gibi konular ele alınmıştır.

Düğün Nasıl Yapılır?
Düğün Nasıl Yapılır?

Her insan sevdiği insanla evlenmek ve yuva kurmak ister fakat herkesin hayalindeki düğün ve evlilik daha başkadır. Tüm evlenen çiftlerimiz için prosedürler aynı işlese de her çiftin düğünü farklı bir konseptte gerçekleşir.

Kimi sade bir nikahı yeterli görürken kimisi dillere destan olmak ister ve kırk gün kırk gece denecek şekilde düğün yapar.

Düğün salonları yerine kır düğünlerini tercih eden ya da sahil düğünlerini daha hoş bulan kişilerin sayısında da büyük bir artış vardır.

Evlilik düşünen çiftlerin ilk beklediği şey bir evlilik teklifi olmaktadır. Evlilik teklifinden sonra genellikle aileler tanışır, ardından kız isteme gerçekleşir. Her yörede bazı adetler farklı olmuş olsa da söz ya da nişan her evlenen çiftte gerçekleşir.

Genellikle yöreye göre değişiklik gösterse de nişan kız tarafına aittir. Yani nişanın yapılacağı yeri, nişansa yapılan masrafların genelini kız tarafı yapmaktadır. Tabi ki bu durum kişilere, ailelere ve yörelere göre değişiklik göstermektedir.

Kına geceleri de en az düğün kadar önemlidir pek çok kişi için. Genellikle düğünden bir gün önce yapılması tercih edilen kına gecelerinde kızlar ve damat bulunur. Kına yakılır, gelin ağlatılır ve oyun havaları oynanıp eğlenilir.

Düğün SalonuÇeyiz de en az kına gecesi ve düğün kadar önemli görülen bir adettir. Büyük masrafların yapıldığı düğünler ve düğün hazırlıklarından en çok genellikle düğünden sonra çeyiz alışverişlerinde yapılmaktadır. Evin en ince ayrıntıları bile bu aşamada alınmaktadır. Koltuk takımları, beyaz eşyalar, limon sıkacağı, rende bile bu aşamada alınmaktadır.

Kendinizi tüm bu koşuşturmalara hazır hissediyorsanız hayalinizdeki düğün için düğün organizasyonlarından yardım alabilirsiniz. Düğün mekanı bulmak, gelinlik modeli seçmek, düğün konseptini ayarlamak, fotoğrafçı ayarlamak, balayı organizasyonu yapmak bunların hepsi ilk başta karmaşık ve çok zor gelecektir.

Tüm bu hazırlıklara bir sene önceden başlanabiliyorsa oldukça iyi olacaktır. İlk aşamada çeyiz hazırlıkları yapılmaya ve ufak tefek eşyalar küçük küçük alınarak kenara konmalıdır. Bu aşamada düğüne hangi düğün konseptini uygulayacağınıza karar verip mekan seçmelisiniz. Ardından davetiye modellerine bakarak bir davetiye seçimini yapmalı ve düğün tarihine karar vermelisiniz.

Düğün tarihine karar verdikten sonra her şey çok daha hızlı ilerleyecektir. Koşuşturmalar nedeniyle zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlamayacaksınız bile. Tarih aldıktan sonra hızlı bir şekilde gelinlik ve diğer aksesuarların seçimi de gerçekleşmelidir. Ev eşyaları seçilmeli, ev dizilmeli ve döşenmelidir. Tüm bu koşuşturmalarından sonra en heyecanlı ve en güzel aşamaya geleceksiniz. Seçtiğiniz ilk dans müziğiyle düğün mekanınıza girip sevdiğiniz insanla beraber, ailenizin ve sevdiklerinin karşısında birbirinize söz verip bu mutlu gününüzü resmileştirip, kim bilir belki de yıllarca hayalini kurduğunuz düğüne ve sevdiğinize kavuşmuş olacaksınız. Şimdiden bir ömür boyu mutluluklar dileriz.