Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Ne zaman emekli olabilirim sorusu, çalışma hayatına devam eden vatandaşlar tarafından merak edilen sorulardan biridir. Online ortamda emeklilik yaşı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler soluğu e-devlet hizmetlerinde alıyor.

Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır, Nasıl emekli olurum, Emekli olma şartları nelerdir, Emeklilik hesaplama tablosu

Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Ne zaman emekli olabilirim sorusu, çalışma hayatına devam eden vatandaşlar tarafından merak edilen sorulardan biridir. Online ortamda emeklilik yaşı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler soluğu e-devlet hizmetlerinde alıyor. Emeklilik yaşı hesaplamada hangi şartların daha etkili olduğu hakkında sizlere bu yazımızda bilgiler aktaracağız.

Bağkur, SSK, Emekli sandığı gibi SGK’ya bağlı olan kişiler, emeklilik yaşı ile alakalalı araştırmalarına devam ediyor.  Ne zaman emekli olabilirim sorusu, internet üzerinde en fazla araştırılan konulardan biri haline geldi. Emeklilik yaşının nasıl hesaplanacağına dair detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Nasıl Emekli Olurum?

Sigortalılık süresi, ilk defa çalışmaya başlanan tarihten emekli olacağı tarih arasındaki süreye verilen isimdir. Bu süre zarfında,  işverenin çalışanı adına yatırdığı primlere prim ödeme süresi ismi verilmektedir. Yaş ise, emekli olmak için tamamlanması gereken yaştır. Sosyal güvenlikte 1 ay=30 gün, 1 sene =12 ay olarak hesaplanır ve tüm işlemler bunlar üzerinden yapılır.

Emekli olma şartları nelerdir?

Memur, işçi, Bağ-kurlu, kadın ve erkek fark etmeden emeklilik için gerekli olan 3 koşul şunlardır;

  • Belirli bir süre zarfında sigortalı olmak. İşe giriş tarihi önemlidir. Süre kadın ve erkekler için değişir.
  • SGK primlerinin belirli süre ödenmiş olması
  • Emeklilik yaşını doldurmuş olmak. Bu yaş kadın ve erkek için değişkendir.

Bu 3 koşulun yerine getirilmesi halinde, kişi emekle olabilir. Bunlardan birinin eksik olması halinde kişi emekli olamaz.

1 Mayıs 2008 ve 31 Mayıs 2035 tarihleri arasında işe girenlerde ise emeklilik şartları farklıdır. Bu iki tarih arasında işe giren kişilerde; prim ödeme gün sayısının 7200 olmasıdır. Bunu tamamlamanız halinde 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır sorusuna sizler için bu şekilde yanıt verebiliriz. E-devlet sistemine giriş yaparak ve ya SGK’ya giderek konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Sitemiz üzerinden bir çok konu hakkında detaylı bilgi almaya devam edebilirsiniz.

Emekli olmak isteyen bir çok kişi bu konu hakkında yeni haberleri bekliyor. Sitemiz üzerinden emeklilik ile alakalı detayları takip edebilirsiniz.

Emeklilik Hesaplama Tablosu