Fizik Tedavi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Bu yazımızda sizlere Fizik Tedavi Nedir?, Fizik Tedavi Süreci Nasıl İşler?, Fizik Tedavi Hangi Rahatsızlıklar İçin Uygulanır?, Fizik Tedavi Cihazları Ve Yöntemleri, Fizik Tedavi Süresi Ve Etkisi gibi konuları ele aldık, detaylar yazımızda...

Fizik Tedavi Etkisini Ne Zaman Gösterir?
Fizik Tedavi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi, medikal ilaç tedavisi veya tıbbi işlem uygulanmadan veya bu tedaviler sonucunda oluşan aşırı ağrı, felç ve tutulma gibi komplikasyonları fiziksel yollarla asimile etmeye çalışan tedavi çeşididir.

Günümüzde hareket kısıtlaması olan birçok hasta için tedavi süresince hareket kabiliyetini ve hastanın koordinasyonunu arttırmayı amaçlar. Hastalar fiziksel fonksiyonlarını etkileyebilecek herhangi bir tedaviden sonra fizik tedaviye başlayıp hareketlerinin normal seyrine kadar devam edebilir.

Fizik Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Hastanın problem yaşadığı bölge ve çevresine kontrollü olarak; elektrik kullanılarak, ışın verilerek, sıcak-soğuk dokunuşlar yapılarak veya masaj hareketleriyle tedavi süreci başlar. Kullanılan yöntemler sorunlu bölgeye, hasta yaşına ve doku farklılıklarına göre değişiklik gösterirken, bu farklılıklar tedavi cihazlarının da hastalığa göre belirlenmesini sağlar. Örneğin yumuşak doku rahatsızlığı bulunan bir hasta için Tens cihazı kullanılırken; doku zedelenmesi yaşayan bir başka hasta içinde Lazer cihaz kullanılır ve ışın tedavisi uygulanmış olur.

Fizik Tedavi Hangi Rahatsızlıklar İçin Uygulanır?

Tedavi sürecine başlamadan önce fizyoterapist gerekli tetkikleri yapıp doğru tedavi yöntemini doğru bölgeye uygulamalıdır. Fizik tedavinin en çok talepte bulunulduğu rahatsızlıklar ise şunlardır:

  • Boyun, eklem ve sırt ağrıları
  • Romatolog tarafından tanınmış romatizmal hastalıklar
  • Kaza sonucu düşen veya kaybedilen hareket kabiliyeti
  • Bilinçsiz yapılan spor ve ani hareketler sonucu oluşan sakatlıklar
  • Sporcu hastalıkları
  • Felç
  • Nörolojik hastalıklar

Fizik Tedavi Cihazları Ve Yöntemleri

Belirtilen hastalıklar her ne kadar fizik tedavinin kullanıldığı yerlerin sadece bir kısmı olsa da her biri için kullanılan tedavi yöntemi, tedavi cihazı ve tedavinin süresi farklıdır.

Traksiyon:

Çekme hareketini baz alarak uygulanan tedavi şekli; genellikle sırt omurlarının kayması sonucu üst üste gelen disklerin yerine oturtulmasıyla fıtık tedavisinde kullanılır.

Whirpool:

Vücudun el ve ayak kısımlarına ısı verilerek kan dolaşımını hızlandırmayı amaçlayan tedavi yöntemidir ve genellikle sporcu rahatsızlıklarında kullanılır.

Vakum:

Vücudun en çok ağrı rastlanan bölümleri olan bel ve boyun kısmında yüksek ağrı kesici özelliği kullanılarak uygulanan tedavi yöntemidir.

CPM:

Genellikle romatizmal hastalıklar sonucu rastlanan diz ağrılarında; diz eklemlerinin sertliğini azaltarak dizin hareket kabiliyetini arttırır.

Parafin:

El ve ayak kısımlarında meydana gelen sinir ve tendon sıkışmalarını düzeltir.

Fizik Tedavi Süresi Ve Etkisi

Fizik tedavi süresi hastalığa, kişinin sarf ettiği efora, iyileşmesi gereken bölgeye, kullanılan cihaza ve devam edilen süreye göre değişiklik gösterir. Ağrılı hastaların iyileşmesi felçli bir hastaya göre daha az seansta tamamlanıp daha çabuk sonuca ulaşılacaktır.

Seanslar anında edinilen pratik bilgiler eşliğinde sadece fizik tedavi merkezinde değil evde de devam edilip, hafif spor hareketleriyle destek alınabilecek hastalıkların iyileşme ve fayda gösterme süresi 10 günden başlayarak 10 seansa kadar sürebilir. Fakat nörolojik rahatsızlık gösteren veya bir kaza sonucu felçli kalmış bir hastanın tedavi süresi 10-20 seanstan başlayıp daha yüksek seans sayılarına kadar çıkabilir. Sürekli tedavi ihtiyacı bulunan bölgeler içinse; belirli zaman aralıklarında kısa veya belirli süreli tedaviler uygulanabilir.