Gerçek Hayattan Uyarlanan 6 Efsane Film

Bu makalemizde sizlerinde merakla beklediğiniz Gerçek Hayattan uyarlanan filmler Netflix, Gerçek hayat filmleri, Tarihi gerçek filmler, Gerçek hikaye filmi konusu, Gerçek yaşam filmler, Biyografi filmleri, İzlenmesi gereken filmler konularını ele alarak sizlere gerçek hayattan uyarlanan efsane filmi anlatacağız.

COVİD-19 virüsü nedeniyle insanlar evlerine kapanmış ve oyun, dizi, film gibi aktivitelere sarmıştır. Bu süreçte izlenen çoğu film insanlara yol gösteren, motive eden ve umutlandıran filmler olmuştur.

İzlediğimiz filmler hayatın içinden, gerçek ile bağdaşmış olan hikayelerdir. Kurgu filmler bile hayatın içerisinden olmakla beraber yazan kişinin içindeki dünyayı bizlere yansıtır. Film yazmak, kurgulamak ya da çekmek sandığımızdan çok daha zordur. Film yazarları yani senaristler genellikle bir filmi yazmadan önce hikayesini yazmaya özen gösterir. Filmin belli bir sonu olacaksa ya da düzenli bir olay örgüsü varsa hikayeden esinlenmek oldukça rahat olacaktır.

Bazı hikayeler uydurmadır bazıları hayal ürünü, sıra dışı dünyaya ait hikayeler ve bazıları ise hayatın içinden bizler gibi olan insanların hikayeleri. Gerçek bir hikayeyi filme dökmek genellikle ‘biyografi filmi’ olarak nitelendirilse de bazı filmlerin kahramanı yoktur. Senarist gerçek hikayeyi isim vermeden yani kişinin kimliğini belirtmeden yalnızca hikayeyi alarak yazar. Bu tarz filmlere biyografi demek ne kadar doğrudur belirsiz.

Gerçek bir hikayeden alınan ve IMBD puanı en yüksekten az olana doğru giden birkaç biyografi filmi şu şekildedir;

Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

Schindler’s List (Schindler’in Listesi)
Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

Bu filmde sıradan bir vatandaşın yapmış olduğu işleri ve bu işler sayesinde aldığı övgülerle Yahudilerin kahramanı olan bir kahramanı anlatıyor. İzleyenlerin hoşuna gideceği bir film.

Cep Herkülü (Naim Süleymanoğlu)

Cep Herkülü (Naim Süleymanoğlu)
Cep Herkülü (Naim Süleymanoğlu)

Milli gururumuz olan Naim SÜLEYMANOĞLU’nun hayat hikayesini anlatan bu filmde, yaşadığı zorluklara ve yaşadığı ırkçılık sorunlarına da yer alan bu film herkes tarafından izlenmesi gereken bir filmdir.

The Pianist (Piyanist)

The Pianist (Piyanist)
The Pianist (Piyanist)

Genç bir piyanistin 2. Dünya sırasında yaşadığı olayları anlatan ve son derece etkili olan bu filmde yine izlenmesi gereken filmler arasında yer almaktadır.

Hachi (Bir Köpeğin Hikayesi)

Hachi (Bir Köpeğin Hikayesi)
Hachi (Bir Köpeğin Hikayesi)

Hikayeler ya da gerçekliklerin yalnızca insanlar için olmadığını bir kez daha görebileceğimiz olan bu film, bir köpeğin sahibine karşı sadakatini anlatıyor. İnsanları etkileyen bu hikaye filme dökülmüştür.

Gandhi

Gandhi
Gandhi

Dünya siyasetinin simgesel isimlerinden biri olan ‘Mahatma GANDHİ’ nin yaşamını ve yaşamı boyunca karşılaştığı bir takım özel olayları anlatan bir biyografi filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. 1982 yapımı bir film olmasına rağmen oldukça yüksek bir IMBD’ye sahip olan bu filmde izlenmesi gereken bir filmdir.

The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme)

The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme)
The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme)

Motivasyona ihtiyacı olan ve yapmak istediği bir iş için cesaret toplamaya çalışan kişilerin kesinlikle izlemesi gereken gerçek bir hikaye filmidir. Orta halli bir girişimcinin aldığı yanlış kararlar ve yanlış girişimler nedeniyle dibe batmasını ardından umudunu kaybetmeyerek zorda olsa iyi ve başarılı bir girişimci haline gelen Chris Gardner’ın zorlu ama umut vadedecek hayatını anlatıyor. 2006 filmi olan bu filmin IMBD’si ise 8,00

Bu tarz filmler gibi pek çok biyografi ve gerçek hikayeden alınan filmler oldukça fazladır. Biz sadece birkaç örneğinden söz ettik. Gerçek hikayelerden uyarlanan filmlere merakınız varsa göz atabilirsiniz.