Gezi Notları

İstanbul’da Deniz Kenarı Gezilecek Yerler

İstanbul sahilleri, her zaman değerlidir. İstanbul’da deniz kenarı gezilecek yerler her zaman popüler olmuştur. Uzun tarihi boyunca çeşitli imparatorluklar tarafından uğraşılan bir bölge olan İstanbul, deniz kenarı gezilecek yerleri ile bugün de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. 8 bin yıllık geçmişiyle dolu olan şehir, hala eski ihtişamını koruyan tarihi müzeler, kültürel semboller ve gidilmedik noktalarıyla ziyaretçilerini şaşırtmaya devam etmektedir. İstanbul, toplumsal kültürün yapı taşlarından biridir ve her zaman keşfedilmemiş bir nokta veya ziyaret edilmemiş bir köşe bulunmaktadır.

Yaz aylarında evde sıkılıp kalmak yerine, dışarı çıkarak deniz havasının tadını çıkarmak isteyebiliriz. Özellikle de evimiz merkezi bir konumda ise, deniz kenarında yemek yemek ve yatmak daha da keyifli olur. İstanbul, tarihi ve doğal mirası ile yüzyıllardır cazibe merkezi olmasına rağmen, deniz kenarı gezilecek sakin yerler arasında oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Bu yazımızda, İstanbul’da deniz kenarına gitmek için sakin ve kalabalıktan uzak yerleri listeleyeceğiz. Umarız, bu liste sizler için faydalı olur.

Herkesin bildiği gibi İstanbul, sabahtan akşama kadar süren bir koşuşturma ile doludur. Günün erken saatlerinde işe gitmek için yola çıkarken, dışarıda insanların yoğunluğu şehir için önemli bir doku oluşturur. Geçtiğimiz salgın günlerinde, insanların olmadığı bir şehir için her şeyin anlamsız olduğunu gördük. İstanbul, farklı kültürlerden ve inançlardan insanların yaşadığı bir mozaik gibi özellik taşıyor. Bu nedenle, İstanbul’da deniz kenarında yürüyüş yapmak veya arabanızı deniz kenarına çekip manzarayı izlemek istediğiniz zamanlar olabilir. İstanbul’un en güzel sahilleri arasından sizlere bir liste sunuyorum, umarım bu liste sizlere yararlı olur.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Yakınlarındaki Kamp Alanları

İstanbul’da Deniz Kenarı Gezilecek Yerler Listesi

Istanbulda Gezilecek Yerler Avrupa Yakası

1.Kireçburnu Sahili

Kireçburnu sahili, İstanbul’da yıllardır gördüğüm en sakin sahillerden birisidir. Burada kamp sandalyelerinizi kurabilir, denizin sesini dinleyerek dinlendirebilirsiniz. Yaz ve bahar aylarında diğer sahillere göre oldukça sessiz olan Kireçburnu Sahili, Sarıyer ilçesine bağlıdır. Bir tarafında Boğaz manzarası, diğer tarafında sahil hattı boyunca balık restaurantları yer almaktadır. İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden olan Kireçburnu semti, son zamanlarda Leyla ile Mecnun dizisiyle oldukça popüler hale geldi. Sahil hattında yer alan Kireçburnu fırınından taze kurabiyeler ve çayı alarak, banklarda veya kamp sandalyelerinizde çimenlerde oturup manzarayı keyifle izleyebilirsiniz.

Kireçburnu sahili, Boğaz hattında İstanbul’da en temiz havaya sahip bölgelerden birisidir. Bu semt, İstanbul’da araba ile manzarayı izlemek için tavsiye edebileceğim yerlerden biridir. Eğer araçla gitmek isterseniz, sahil hattı boyunca oldukça uygun fiyatlı İSPARK bulunmaktadır. Aracınızı deniz kenarına çektiğinizde, soğuk kış günlerinde bile manzarayı keyifle izleyebilirsiniz.

kireçburnu sahili
kireçburnu sahili

2.Yeniköy Sahili

Istanbul’da deniz kenarına gitmek isteyenler için yeni bir seçenek olarak Yeniköy sahilini öneriyoruz. Bu sahil, sakin ve sessiz bir balıkçı kasabası olarak kabul edilir. Tarabya’ya doğru uzanan sahil hattı, Yeniköy Spor Klubü tesislerinden başlar ve sonunda biter. Sahil hattı boyunca yerleşmiş küçük balıkçılarda lezzetli balık yeme fırsatı sunar. Sahil hattı boyunca yürüyüş yapabilir veya Çaycı Bekir gibi popüler yerlerde denize karşı çay içebilirsiniz. Eğer yemek yemek isterseniz, Taka Balığa gibi mekanları tavsiye ederiz. Mekan oldukça sade ama lezzetleri mükemmel. Sahil hattının en popüler yerlerinden biri olan Emek Cafe’ye de uğrayabilirsiniz. Boğaz manzarasını tepelerden izlemek isteyenler için Yeniköy Kahvesi gibi mekanları tercih edebilirsiniz. Bu mekanlar genellikle sakin olduğu için bilgisayarınızı alıp günlük işlerinizi boğaz manzarası eşliğinde yapabilirsiniz.

Yeniköy Sahili
Yeniköy Sahili

3.Rumeli Feneri

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Karadeniz’e seyir yapmak için boğazı geçmek için yapılan Rumeli Feneri Kalesi, Garipçe köyünde deniz seviyesinden yaklaşık 65 metre yükseklikte yer almaktadır. İstanbul gezilecek yerler arasında kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bu kale, yaz aylarında hafta sonlarının popüler fotoğraf çekimleri için mekan olarak kullanılırken hafta içi ise çok sessiz ve sakin bir atmosfere sahiptir. Kaleden denizin dibine kadar yaklaşarak kamp sandalyelerinizi serip uçsuz bucaksız Karadeniz manzarasını izleyebilirsiniz. Garipçe köyüne girerek yerli halktan doğal gıda ürünleri satın alabilirsiniz.

İstanbul’da Deniz Kenarı Gezilecek En Güzel Yerler
İstanbul’da Deniz Kenarı Gezilecek En Güzel Yerler

4.Atatürk Arboretumu

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Atatürk Arboretumu, irili ufaklı gölleri ve ormanlık yürüyüş alanlarıyla cennet gibi bir yerdir. Sarıyer ilçesine bağlı olan arboretum, hafta içi olduğunda sakin ve keyifli bir yer olarak dikkat çekiyor. Girişler ücretlidir (Haftaiçi:7,5 TL Haftasonu:20 TL) ve aracınızla giderseniz park etmeniz için yeterli alanlar mevcuttur. Atatürk Arboretumu, görmediğiniz türlerde bitkilerle tanışabileceğiniz eşsiz bir yerdir. Bu yer sadece Istanbulda gezilecek yerler listesine değil, aynı zamanda günlük hayatta kafa dinlemek için de gidebileceğiniz bir cennet gibi bir yerdir.

Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu

5.Kısırkaya Köyü Plajı

Kısırkaya köyü, İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan, huzurlu ve sakin bir noktadır. Köyün tepelerinde araba ile gezilerek deniz manzarasının keyfini çıkarabilir veya çimenlik alanlarda piknik yapabilirsiniz. Kısırkaya ayrıca uzun bir plajı olan deniz kenarındaki bir yerdir. Bu yüzden yaz ve bahar aylarında çok popülerdir ve haftasonları özellikle gelin-damat fotoğrafçıları için meşgul olabilir. Tavsiyemiz, Kısırkaya’ya gitmeden önce alışveriş yapmanızdır çünkü köy içinde alışveriş için fazla seçenek bulunmamaktadır.

Kısırkaya Köyü Plajı
Kısırkaya Köyü Plajı

6.Karaburun Sahili

Karaburun, İstanbul’un Arnavutköy ilçesine yakın bir bölgesidir ve sessizliği ve doğa sevgisi ile ünlüdür. Denize girmek için oldukça uygun olmayan Karaburun, genelde rüzgarlı olduğu için yamaç paraşütü ile seyredilmektedir. Sahil bölgesinde araba ile manzara izleyebilirsiniz. Ayrıca, iç kesimlere girerek deniz manzaralı alanlarda piknik yapma imkanı da sunmaktadır.

Karaburun Sahili
Karaburun Sahili

Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

7.Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan bir balıkçı kasabasıdır. Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan bu kasaba, deniz kenarında gezilecek yerler arasında ilk akla gelen yerlerden biridir. Öncelikle, kasaba öncesinde sağlı sollu yer alan kahvaltıcılar mevcuttur. Daha sonra, tepede bulunan Yoros Kalesi ziyaret edilerek deniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak, kasaba içinde araba ile gitmek isteyenler için ciddi bir otopark sorunu mevcuttur ve park alanı bulmak zor olabilir. Bununla birlikte, temiz hava almak ve yürüyüş yapmak isteyenler için oldukça idealdir.

İstanbul’da deniz kenarı gezilecek yerler
İstanbul’da deniz kenarı gezilecek yerler

8.Kadıköy Moda Sahili

Moda Sahili, İstanbul’da Kadıköy sınırları içinde yer alan ve yaz aylarında oldukça kalabalık olan bir plajdır. Bu plajda her kültürden insan bulunmaktadır ve bu nedenle sosyal bir ortam sunar. Ancak, sessizlik konusunda sınıfta kalan bir yer olması nedeniyle, sessiz ve huzurlu bir ortam arayanlar için uygun olmayabilir. Araç ile gitmek isteyenler için sahile inmeden önce aracınızı sahile yakın bir noktada olan İSPARK’a park edebilirsiniz. Sahil bölgesinde en güzel aktivitelerden biri kayalıkların üstünde saatlerce oturup manzarayı izlemektir.

Kadıköy Moda Sahili
Kadıköy Moda Sahili

9.Kuzguncuk Sahil

Kuzguncuk, Üsküdar bölgesinde yer alan bir tarihi yerleşim alanıdır. Burada bulunan renkli evleri, fotoğrafçıların ilgi odağıdır. Kuzguncukta yaşayan kişiler, evlerinin önünde fotoğraf çekiminin yasaklandığı günleri hatırlamaktadır. Bu nedenle, Kuzguncuk bölgesi, fotoğraf çekmek isteyenler için oldukça cazip bir alandır. Sahilde yer alan ufak bir çay bahçesinde, denizin verdiği dinginlik sayesinde çayınızı içerken rahatlayabilirsiniz. Birçok dizinin çekim yeri olan Kuzguncuk evlerini daha yakından görmek için mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

İstanbul’da gezilecek sakin yerler
İstanbul’da gezilecek sakin yerler

10.Poyrazköy

Poyrazköy, İstanbul sahil kenarında yer alan bir piknik alanıdır. Bu alan, her gün taze balık bulabileceğiniz Anadolu Kavağına oldukça yakındır. Poyrazköy’e gitmeniz halinde, manzarası büyüleyici olan Poyraz & Çakır Restaurant’a mutlaka uğramanızı öneririm. Poyrazköy, plajları sayesinde piknik yapmak isteyenler için ideal bir alandır. Kuledibi ve dereboyu piknik alanları sayesinde, aile ve arkadaşlarınızla keyifli bir şekilde piknik yapabilirsiniz. Hafta sonları sakin bir şekilde dinlenmek isteyenler için Poyrazköy, balık restaurantları ve tepede bulunan bir çay bahçesi dışında gezilecek çok fazla alan sunmamaktadır.

Poyrazköy
Poyrazköy

 

Beşiktaş Istanbul Sahil

Beşiktaş, İstanbul’da yer alan büyük bir alanı içermektedir. Merkezinde sahil alanı önceden pek yoktu, ancak 2021 Ağustos ayında tamamlanan çalışmalar sonrası otobüs durakları sahilden kaldırılmıştır. Bu sayede alan daha ferah bir hale gelmiştir.

Beşiktaş Istanbul Sahil
Beşiktaş Istanbul Sahil

GalataPort

Galataport, İstanbul için en iyi konuma sahip olan ve henüz yeni açıldığı için hala pek çok kişi tarafından bilinmeyen bir yerdir. Yazımızın eski olması nedeniyle, maalesef son sırada listelemek zorunda kalmışız. Fındıklı-Karaköy arasında inanılmaz bir yapıya sahip olan Galataport, manzara açısından İstanbul sahillerinin en iyilerinden biridir. İçinizi doyuran manzarası ve hem eğlence hem manzara için inanılmaz bir yer oluşu nedeniyle, İstanbul deniz kenarı gezilecek yerler listesinin en üstünde olması gereken bir yerdir.

Beşiktaş, İstanbul için en güzel sahil manzaralarından biri olarak bilinir. Bahçeşehir Üniversitesi sahil tarafının karşısında bulunan Beltaş tesisini ziyaret etmenizi öneriyoruz. Bu tesis belediye tarafından işletilmektedir ve fiyatları oldukça makul olan eşsiz bir manzaraya sahiptir. Beşiktaş ziyaretiniz sırasında, yemek dışında bir çay içmenizi tavsiye ederiz. Eğer yemek yemek isterseniz, cafeden ana caddeye çıkıp Midyeci Ahmet’e giderek kokoreç ve midye yiyebilirsiniz. Ayrıca çarşının içinde köftecide köfte, kokoreç ve midye yemenizi de tavsiye ederiz.

İstanbul sahilleri arasında unutulmaması gereken diğer bir yer olarak Dolmabahçe‘yi de ziyaret etmelisiniz.

Bunlar İlginizi Çekebilir !