Hamilelik Dönemindeki Rahatsızlıklar Nelerdir?

Hamilelik dönemi, kadınlar için zorlu bir dönem olsa da sonunda kucaklarına alacakları mucize sayesinde bu zorluklara katlanmak onlar için daha kolay bir hale geliyor.

Hamilelik döneminde en çok hangi rahatsızlıklar görülür?

  • Reflü
  • Kabızlık ve hemoroid (basur)
  • Sık idrara çıkma veya idrar kaçırma
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Hamile diyabeti
  • Nefes darlığı
  • Kramplar, uyuşmalar ve karıncalanma
  • Ödem

Reflü

Reflü
Reflü nedir, hamilelikte reflü

Aslında her insanda görülebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen hamilelik döneminde daha sık görülen reflü, mide asidinin yükselmesi veya yemek yendikten sonra yenilen yiyeceklerin yemek borusuna çıkmasına verilen isimdir. Hamilelik döneminde daha sık görülen bu rahatsızlığın nedeni hamileliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin mideye baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlığın önüne geçmek için kadınların dikkat etmeleri gereken en önemli şey; gün içinde az ama sık temek yemeleridir. Yani yemek yerken tıka basa yemek yerine aç kalkarak kısa bir süre sonra yeniden yemek, hamilelikte reflü sıkıntısını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Basur(Hemoroid) ve Kabızlık

Basur(Hemoroid) ve Kabızlık
Kabızlık, hemoroid(basur) nedir, hamilelikte kabızlık

Yine en sık görülen ve hamilelik döneminde kendini daha fazla gösteren rahatsızlıklardan bir diğeri de halk arasında “basur” olarak adlandırılan hemoroit hastalığıdır. Sindirim sisteminin yavaşlaması ve rahmin genişleyerek bağırsaklara baskı yapmasından dolayı hamilelik döneminde hemoroit hastalığı sık karşılaşılan durumların başında gelmektedir. Hafif kanamalara neden olabilen bu durumun önüne geçebilmek için bol su ve sıvı tüketmek, lifli besinleri yemeye dikkat etmek gerekir.

Sık idrara çıkma veya idrar kaçırma

Hamilelik döneminin 9 aylık sürecinde anne adaylarının en sık karşılaştıkları durumlardan biri de sık idrara çıkma ve idrar kaçırma sorunudur. Aslında bu durum gayet normaldir. Gebeliğin ilk 3 ayında yani 1. Trimester döneminde ve son dönemlerinde daha fazla idrara çıkma ihtiyacı hissetme ve idrar kaçırma durumları görülmektedir. Bunun nedeni yine hormon düzeyinin değişmesi ve azalan egzersizlerdir. Hamilelik döneminde yaşanan bu sıkıntının önüne geçmek için doktorunuza danışarak “kegel egzersizleri” yapmanız rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

İdrar yolu enfeksiyonu

Anne adaylarının sevimli mucizelerini kucaklarına almaya az zaman kala yaşadıkları sorunlardan biri de idrar yolu enfeksiyonu sorunudur. Hamilelik döneminde bu tip sorunların görülmesi çok normaldir aslında ama bazen anne adayları bunu büyüterek psikolojik sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için hijyenik olmak gerekir ve hijyenik olmayan ortamlardan da uzak durmak gerekir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu normal olsa da idrarda kötü koku ve koyu renklilik varsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışmak gerekir.

Hamile diyabeti

Hamilelik döneminde hormonlar normal düzeylerini kaybederler ve dengelenmesi artık gerçekleşmez. 24-28. Haftalar arasında hamilelerde en çok görülen rahatsızlıklardan biri “hamile diyabeti” olarak adlandırılan hastalıktır. Bu durumda doktorunuza danışarak hangi besinleri tüketmeniz gerektiği konusunda bilgi edinebilirsiniz. Tabi normal bir durum gibi görünse de yine de kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerektiğini unutmayın.

Nefes darlığı

Rahmin genişlemesinden dolayı hamilelik döneminin ilerleyen zamanlarında kadınlarda nefes darlığı sorunu görülebilen durumlardan biridir. Bu sorunun önüne geçebilmenin en önemli noktası oturuş bozukluğunu düzeltmektir. Dik oturmak, uyurken yüksek yastık kullanmakhamilelik döneminde nefes darlığı sorununa çözüm olacaktır.

Kramplar, uyuşmalar ve karıncalanma

Hamilelik demek kendi başına bir sorumluluk demektir. Düşünsenize 9 ay 10 gün boyunca karnınızda bir çocuk taşıyorsunuz bunun kramp ve uyuşmalara neden olacağını az çok tahmin edebilirsiniz. Aslında bu tip durumlardan korunmak için basit birkaç hareket yapmanız yeterli olacaktır. Mesela uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçını, bol yürüyüş yapın, sabit bir pozisyonda durmaktan şiddetle uzak durun.

Ödem

Gebelik döneminde vücuttaki su oranı artar ve bu da ödem oluşmasına neden olur. Her kadında görülmese de genel olarak görülebilen bu durumun önüne geçmek için bol bol su içmenizi öneririz. Ayrıca ayakta uzun süre kalmamaya ve uzun süre hareketsiz durmamaya özen göstermeniz gerekir. sancılarınız artarsa kesinlikle doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.

UYARI!

Bu yazımızda sizlere Hamilelikte Yaşanan Sağlık Sorunları, Hamilelikte Görülen Rahatsızlıklar, Gebelikte Olası Sorunlar, Gebelikte Görülen Hastalıklar, Hamilelikte Çekilen Sıkıntılar, Hamilelikte Yaşanan Sorunlar, Gebelikte Tehlikeli Durumlar gibi konuları ele aldık.

Her ne kadar belirtmiş olsak bile en sağlık bilgili sizlere doktorunuz önerecektir. Hastalıklar veya hastalık belirtileri kişiden kişiye göre değişebilmektedir.

Sormak istediğiniz sorular için bizlere yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz.

Sağlık nice güzel çocuklar yetiştirmeniz ve haslıklı çocuklar doğurmanız dileği ile :))