Hangi Hayvan Kanser Olmaz

Kanser olmayan hayvanlar nelerdir, hangi hayvan kanser olmaz, kanser olmayan hayvanların isimleri konularını merak ediyor musunuz? Cevabınız evet ise makalemizin devamını okumanızı öneriririz.

Hangi Hayvan Kanser Olmaz
Hangi Hayvan Kanser Olmaz

Pek çok insan evinde evcil hayvan beslemektedir. Sokakta, parklarda, hayvanat bahçelerinde, ormanlarda ve evlerimizde kısaca hayatımızın hemen hemen her yerinde olan çeşit çeşit hayvan bulunmaktadır. Bunların bir kısmını sevimli bir kısmını korkutucu bulan insanlar vardır. Ancak en az bizim kadar bu canlılarda yaşama hakkına sahiptir.

Tıpkı insanlar gibi ne yazık ki hayvanlarda hastalıklara yakalanabiliyor ve hayatın kaçınılmaz gerçeği ölüm ile yüzleşiyor. Birçok hayvan insanlar gibi kanser olabiliyor. Ancak bazı hayvanlar, gizemli bir şekilde, yüzlerce insanın ölümüne sebep olan ve uzun süreli tedavi gerektiren bu hastalığa yakalanmaktan kurtuluyor ya da hastalığa yakalansa bile mükemmel bir şekilde savaşarak hastalığın vücutlarında yer edinmesini önlüyor.

Fil

Kansere yakalanan her 5 insandan biri ne yazık ki bu hastalık yüzünden hayatını kaybediyor ve bünyesi bu hastalığa karşı direnemiyor. Yapılan araştırmalara göre tüm fil nüfusunda yalnızca yüzde beşlik bir kısım kansere yakalanabiliyor. Fillerin vücutlarını düşünürsek, doğal şartlarda bu oranın daha fazla olmasını bekleyebiliriz. Çünkü bir fil vücudu insan vücudundan kat kat daha büyük ve bu nedenle hücre sayısı da insan vücuduna göre oldukça fazladır. Yani bir kanser hücresinin vücuda yayılma hızı da son derece fazla olacaktır. Ancak tuhaf bir şekilde durum böyle işlemiyor. 

Bu durum ünlü bilim adamı, Richard Petonun açıklamış olduğu Peto paradoksunun doğruluğunu kanıtlıyor.

Kansere yakalanmama riski düşük olan tek hayvanlar filler değildir. Kutup balinaları da kansere yakalanma riski düşük olan hayvanlardır. Hatta kansere yakalanma ihtimalleri fillerden bile daha düşüktür.  Kutup balinalarının DNA’ları incelendiğinde hasar görmesini önleyen mutasyonların olduğu görülmüştür. Bu da Kutup balinalarının hücrelerine kanser hücrelerinin girip vücudu işgal etmesini önleyen bir durumdur.

Tüysüz köstebek fareleri çok küçük bir hayvan olsa da yaklaşık 30 yıl yaşar. Küçük bir hayvana göre oldukça uzun süre yaşayan bu hayvanlar vücutlarında ürettikleri özel bir salgı sayesinde vücuda giren zararlı hücrelerin önünde bir duvar görevi görerek vücuda yayılmasını önlediği yapılan araştırmalar doğrultusunda görülmüştür.

Bilim insanları kanserle bu denli güzel savaşabilen tüysüz köstebek farelerini incelemişlerdir. Hiyalüronik asit hem insan vücudunda hem de tüysüz köstebek farelerin vücudunda bulunuyor. Ancak her iki asit aynı olsa da farklı bir sistemle çalışıyor. Fareler bu asidi bizlere göre çok daha yüksek miktarda üretiyor ve kanserle bu asit sayesinde savaşarak savaşı kazanıyor.

Bilim insanları tüysüz köstebek fareleri inceleyerek insanlık için büyük bir sorun olan kanser hastalığını yenmenin yollarını arıyor. Ancak bu durum ne yazık ki sanıldığı kadar kolay değil. Tüysüz farelerde kanserle savaşan hücreler insan vücuduna enjekte edilip kanser tedavisi için kullanılmaya başlandığında çok daha farklı hastalıklara neden olabilir. Ancak konuyla alakalı çalışmalar ve araştırmalar devam etmektedir.