Kolonyayı Kim Buldu?

Misafir geldiğinde ilk ikram edilen şeylerin başında gelen kolonya, hasta ziyaretlerinin, kız isteme törenlerinin ve bayramların da vazgeçilmezidir. Eve gelen misafire kolonya ikram etmek adettendir.Peki, limon, lavanta, tütün gibi onlarca farklı çeşidi bulunan kolonyanın nereden geldiğini biliyor musunuz?

Kolonyayı Kim Buldu?
Kolonyayı Kim Buldu?

Kolonya, ilk kez parfüm üretiminin gerçekleştiği Almanya’nın Köln şehrinde üretilmiştir. Kısa sürede Avrupa’da hızla yayılan kolonya, adını da yine Köln şehrinden almıştır. Dünyanın farklı dillerine farklı varyantlarla yayılan kolonya, dilimize de “kolonya” olarak geçmiştir.

İlk kez Almanya’da yaşayan seyyar bir satıcı tarafından yapıldığı tahmin edilen kolonya, piyasaya ilk kez “hoş lavanta kokusu” adıyla çıkmıştır. Kısa sürede tüm dünyada kullanılan bir tuvalet malzemesi haline gelen kolonya, içerdiği alkol ve çeşitli maddelerle, mikropların da hızla yok olmasını sağlamaktadır.

İlk yapıldığı dönemde limon, bergamot, portakal ağacı ve biberiye içeren kolonya, hoş kokusu ve ferahlatıcı etkisi ile hızla yayılırken, bir devrim zamanı olan 18.yüzyılda, adeta bir çığır açtı. Savaşta yaralanan askerlerin yaraları üzerinde de kullanılan kolonya, aynı zamanda antiseptik özelliği ile de biliniyor.