KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere Kosgeb faizsiz kredi, Kosgeb 2019 faizsiz kredi başvurusu, Kosgeb başvuru şartları, Kosgeb nasıl başvuru yapılır gibi konulara değinmeye çalışacağız.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları Nelerdir?
KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları Nelerdir?

KOSGEB faizsiz kredi, KOBİ’lere destek amaçlı olarak oluşturulan paketlerle yapılır. KOBİ’lerin üretim ve kalite standartlarının artırılması, yeni istihdamlar oluşturmak, işletmelerin finansman sorunlarını çözmek, yerel ekonominin desteklenmesi ve artırılması, işletmeleri ihracata yönlendirerek uluslararası rekabette desteklemek amaçlı olarak KOSGEB sıfır faizli kredi desteği yapılmaktadır. KOSGEB tarafından hazırlanan paket ile yatırım, işletme sermayesi ve ihracat için çekilecek kredilerin faizlerinin karşılanması sağlanmaktadır. Bu desteğin üst limiti 2019 yılı için 300 bin TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca KOSGEB tarafından 50 bin TL hibe ve 100 bin TL geç ödemeli kredi fırsatları da KOBİ’lere sunulmaktadır.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvuru Şartları Neler?

KOSGEB faiszsiz kredi şartları sağlayan kişiler tarafından yapılan başvuru onaylandığında anlaşmalı bankalar üzerinden çekilecek kredilerin faizleri KOSGEB tarafından ödenecektir. Örneğin işletme anlaşmalı banka üzerinden 100.000 TL kredi çekti. Kredi için faiz olarak 25.000 TL hesaplandı. Bu durumda KOSGEB faizsiz kredi başvurusu onaylanan kişinin 25.000 TL faizi KOSGEB tarafından ödenir. Faiz desteği kapsamında ödenecek maksimum faiz 300.000 TL’dir. Diğer bir faizsiz kredi ise KOSGEB tarafından yapılan hibelerdir. Girişimciler, işlerini büyütmek isteyenler KOSGEB koşullarına uygun yapacakları faaliyetlerde KOSGEB’den geri ödemesiz destek alabilirler. KOSGEB başvuru şartları;

 • KOSGEB veri tabanında kayıtlı bulunmak,
 • KOSGEB faizsiz kredi desteği verilen sektörde faaliyet gösterilmesi,
 • İşletmenin açık olması,
 • İşletmenin vergi levhasının bulunması,
 • İşletmenin daha önce bu destekten faydalanmamış olması,
 • 18 yaşından büyük ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır.

Ayrıca kredinin vadesinin en fazla 48 ay olması ve bankanın KOSGEB anlaşmalı bankalardan biri olması da gerekir.

KOSGEB Veri Tabanı Kayıt Nasıl Olunur?

KOSGEB kaydı olanlar KOSGEB desteklerinen yararlanabilir. Bu nedenle KOSGEB desteklerinden yararlanmak için ilk olraka KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekir. KOSGEB kaydınızı yaparken verceğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olması önem taşır. Kayıt için www.kosgeb.gov.tr adresine girmelisiniz. Sonrasında;

 • “KOBİ/Girişmci Girişi” kısmını tıklayın.
 • “KOSGEB’e Kayıtlı Değilseniz Tıklayınız” butonuna basın.
 • Açılan formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurun.
 • Formda sırasıyla işletme adı, statüsü, kayıtlı olunan vergi dairesi, vergi numarası, yetkili kişinin adı soyadı, SSK işyeri sicil no, işletmen kurulduğu yıl, işletmenin faaliyet gösterdiği yer, işletmenin ticari sicil numarası, bağlı olunan meslek kuruluşu, faaliyet kodu, NACE kod, işletmenin iletişim bildileri doğru ve eksiksiz doldurulduktan sonra “KAYDET” butonuna basılarak kayıt tamamlanır.

KOSGEB Faiz Desteği İçin Kredi Üst Limitleri

KOSGEB faizsiz kredi desteği limitleri işletmenin destek puanına göre belirlenir. Ancak KOSGEB sıfır faizli kredi türlerine göre üst limitler KOSGEB tarafından belirlenmiştir. Limitler;

 • Girişimci işletme için kredi üst limiti 50.000 TL,
 • Proje odaklı işletme için üst limit 200.000 TL,
 • Teknoloji tabanlı işletme için üst limit 300.000 TL,
 • Stratejik ve öncelikli sektördeki işletme için üst limit 500.000 TL,
 • İhracat kredisi için üst limit 200.000 TL’dir.
 • Acil destek kredisi kapsamında kullanılacak kredilerin üst limitleri KOSGEB İcra Komitesi tarafından verilir.

KOSGEB Hibe ve Faizsiz Kredi

KOSGEB sıfır faizli kredi ve geri ödemesiz destek kapsamında destekler de yapmaktadır. KOSGEB üzerinden destek almak isteyenler sıfır faizli 100.000 TL’ye kadar kredi, kredi faiz desteği ve 50.000 TL’ye kadar hibe haklarından yararlanabilirler. 100.000 TL geri ödemeli kredi için vade 2 yıldır. 50.000 TL hibe için ise; kurulum desteği 2.000 TL, makine ve teçhizat giderleri için 18.000 TL, işletme giderleri için 30.000 TL’ye kadar destek sağlanabilir. Hibe desteği, kredi faiz desteği ve kredi başvuru için şartlar aynıdır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteklenen Sektörler

KOSGEB sıfır faizli kredi desteği verilen sektörler NACE kod ile ifade edilir. KOSGEB destekleri yapılan her bir sektörün kendine ait bir NACE kodu bulunur. KOSGEB tarafından NACE kodu bulunmayan sektörler yapılan desteklerden yararlanamazlar. Her bir sektör NACE kod listesinde harf ile ifade edilir. Sektörün altında yapılacak işler için destekler ise rakamlarla ifade edilir. Örneğin imalat sektörü için NACE kodu C’dir. Gıda ürünleri imalatı ise 10’dur. Etin işlenmesi ve saklanması ise 10.11 olarak gösterilir. Genelden özele doğru NACE kodları eklenerek ilerler. KOSGEB desteğine başvurmanız için işletmenizin NACE kodlarından birinde faaliyet göstermesi gerekir.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Kullanma Süreci Nasıl İşler?

KOSGEB faizsiz kredi kullanma süreci başvuru ile başlar. Krediden yararlanmak isteyen KOSGEB’e kayıtlı KOBİ’ler faiz desteği için ilk olarak anlaşmalı bankalar üzerinden kredi başvurusu yapmalıdır. Kredi başvuruları banka taafından incelenir ve uygun bulunan krediler onaylanır. Kredisi onaylanan KOBİ’ler KOSGEB’ başvurur. KOSGEB sıfır faizli kredi için yapılan başvuru onaylanırsa kredi faizi KOSGEB tarafından ödenir.

Bizlere aşağıda yer alan yorumlar kısmından aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ayrıca Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır konumuza da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.