Kramp Nedir, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Pek çok nedenle ortaya çıkabilse de vücutta tuz ve kalsiyum, magnezyum gibi iyonların kaybı sonucunda ortaya çıkan kramp nedir? Genellikle geceleri, uyluk, baldır ve ayak kaslarında ortaya çıkan kramp neden olur? Egzersiz sırasında, dinlenirken veya geceleri tam olarak nedene bağlı olarak ortaya çıkan kramp belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Kramp Nedir, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?
Kramp Nedir, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Kramp Girmesinin Nedenleri:

Kramp girmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi kas yorgunluğudur. Kas yorgunluğu, ilkbahar ve yaz aylarında daha çok görülür. Ayrıca hep aynı pozisyonda oturuyorsanız veya hiç hareket etmiyorsanız kas yorgunluğu kendini kramplarla göstermeye başlar.

Bazı sistematik hastalıklara sahip olan kişilerde kramp daha sıklıkla görülür. Örneğin guatr, şeker, kalp, böbrek hastalığından birine sahipseniz kramplar sizi asla rahat bırakmaz.

Kramp, hamile olan bayanlarımızında korkulu rüyası! Eğer hamileyseniz ve sürekli kramplar sizi rahatsız ediyorsa büyük ihtimalle kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi yararlı maddelerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Beslenmenize dikkat ederek, özellikle kalsiyum, potasyum ve sodyum içeren yiyecekler yemeye özen göstermelisiniz.

Kramp Nasıl Geçer?

Kramp girdiğinde uygulayacağınız bazı yöntemler ile kısa sürede acı veren bu ağrıdan kurtulabilirsiniz. İlk öncelikle kramp girdiğinde sakin olup, ağrıyan bölgeyi elinizle ovalayın. Eğer kramp bacağınıza değilde baldırınıza girmişse bacağınızı germe hareketi ile rahatlatın.

Kramplarınız uzun süreliyse o bölgeye sıcak su torbası koyarak damarlarınızın gevşemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yukarda bahsettiğimiz gibi kramplar mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden bir fincan sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı elma sirkesi ve iki çay kaşığı balı ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı içtiğinizde gece oluşan ani kramplardan kurtulabilirsiniz.