Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi, ihtiyaç doğrultusunda bankanın sunmuş olduğu nakit ve finans hizmetidir. Kredi notu ise müşterinin finansal geçmişini ortak bir sistemde incelenmesi sonucu oluşan puanlama sistemidir.

Makalemizde kredi nedir, kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notu ne zaman güncellenir, kredi notu nedir, kbb, findeks, banka skoru nasıl yükseltilir konularını ele alacağız. Makemizi iyi bir şekilde okumanız halinde kredi notu veya diğer bir adı ile kkb skorunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi; ihtiyaç doğrultusunda bankanın sunmuş olduğu nakit ve finans hizmetidir. Banka uygun gördüğü zaman kredi çekilmek istenilen tutarın tamamını veya belli bir kısmını faiziyle geri almak şartıyla müşterisine verir. Bu krediyi vermek için de öncelikle müşterisinin kredi notuna bakar.

Kredi notu; müşterinin finansal geçmişini ortak bir sistemde incelenmesi sonucu oluşan puanlama sistemidir. Kredi notuna göre banka olası risk durumunu çıkartır. Bu risk durumuna göre banka talebi gerçekleştirir. Kredi notu düşük ise banka krediyi vermeyebilir. Kredi notu 1-699 arasında ise en riskli, 1700-1900 arasında ise çok iyi anlamına gelir. Yani kredi notu 1-699 arasında ise banka kredi talebinize ret cevabı verebilir. Eğer bankayla hiçbir çalışmanız olmamış ise kredi notu sistemde sıfır olarak görülür.

Kredi kartınızı düzenli ödeyip ödemediğiniz, başka bankalardan çektiğiniz krediyi düzenli ödeyip ödemediğiniz, bankanızla kaç yıldır çalıştığınız, çekleriniz kredi notunuzu belirler. Hakkınızdaki tüm bilgiler Kredi Kayıt Bürosunda tutulur. Kara listede adınız varsa kredi talebiniz ret olabilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Kredi notu nedir? Kredi notu ne zaman güncellenir?

Herhangi bir bankada bir krediniz veya kredi kartınız var ise bunları düzenli bir şekilde kullanarak ve ödeyerek kredi notunu yükseltebilirsiniz. Kredi kartının asgarisi yerine borcun tamamını ödeyebilirsiniz. Ya da bankadan 5.000 TL kredi çekip 6 ay düzenli bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notu, borçların azaltılması, bankaya düzenli ödeme yapılması sonucunda güncellenir. Her ay yapılan bankacılık işlemlerinin ardından kredi notu yeni değerini alır. Kredi notunun olumlu güncellenmesi için bankada paranın tutulması gerekir. Kredi notu yılda 12 defa güncellenir. Her ay kredi notunda değişiklikler oluşur. Her ayın başında bir önceki ayda yapılan ödemeler, geciken borçlar ve tüm finansal işlemler sistem üzerinde puana dönüştürülür ve her ay kredi notuna eklenir.