Malatya Gezi Rehberi

Güzel türkiyemizin tarih kokan şehirlerinden biride Malatya… Malatya’da doğup büyüyen biri olarak gerçekten bu şehrin her bir karesini seviyorum. Peki, beraber Malatya turu yapmaya var mısınız? Gelin hep beraber Malatya’da nereler gezilir, ne yenilir içilir öğrenelim.

Battalgazi Ulu Camii

Malatya Battalgazi Ulu Camii

Battalgazi Ulu Cami, tam anlamıyla bir tarihi eser. Yaklaşık olarak 5-6 sene önce kötü durumdaydı. Yetkililerin olaya el etmasıyla cami şu anda restore edilmişir. Bizce görülmesi gereken nadide camilerimizden bir tanesidir.

Orduzu

Malatya Orduzu

Orduzu Pınarbaşı, eşsiz doğa güzelliği ile Malatya halkının sıklıkla tercih ettiği mesire alanlarından bir tanedir. Sizde sevdiklerinizle birlikte doğanın eşsiz manzarasını izleyerek piknik yapabilirsiniz.

Darende Somuncu Baba

Darende Somoncu Baba

Malatya’yı ziyaret edecekseniz kesinlikle Somuncu Babayı görmeden dönmeyin. Somunca Baba, Malatya’nın Darende ilçesinde yer almaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 1 saat uzaklıktadır. Buraya geldiğinizde Somuncu Baba adlı Zatın türbesini ziyaret edebilir, bu bölge içerisinde yer alan piknik alanlarında dinlenebilirsiniz.

Günpınar Şelalesi

Malatya Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi, Malatya’nın Darende ilçesinde yer almaktadır. Şu anda burası şelaleye zarar vermeden insanların gezebileceği şekilde restore ediliyor. Buraya geldiğiniz zaman muhteşem Günpınar Şelalesini gezebilir, şelalenin çevresindeki balıkçılarda yemek yiyebilirsiniz.

Karakaya Barajı

Karakaya Barajı

Karakaya Barajı, Malatya’nın ve Doğu’nın en önemli barajlarından bir tanesidir. Sizde baraj manzarası izlemek istiyorsanız Karakaya barajına gidebilirsiniz.

Beşkonaklar Etnografya Müzesi

Malatya Beşkonaklar Müzesi

Beşkonaklar Etnografya Müzesi, yakın zamanda restore edilmiştir. Malatya merkezde bulunan Beşkonaklarda Malatya halkının antika eşyaları, giysileri vb. şeyler sergilenmektedir. Sizde Malatya kültürünü daha yakından incelemek istiyorsanız kesinlikle gitmeniz gereken mekanlar arasında.

Malatya'da Ne Yenir?

Analı Kızlı

Analı Kızlı Yemeği

Bu yemek size ilginç gelebilir. Ama tadının gerçekten harika olduğuna garanti verebilirim. Bu yemek kiraz yaprağıyla yapılır. Kiraz yaprağı, yarma ile sarılır. Daha sonra ocakta kaynatılan ayranın içerisine atılır. Son olarak ise üzerine ya salçalı soğan yada sade kavrulmuş soğan dökülür.

Kayısı Tatlısı

Kayısı Tatlısı

Kayısısıyla ünlü bir şehrin hiç kayısı tatlısı olmaz mı? Tabi ki olur. Eğer bizim gibi kayısı severseniz bu tatlıyı kesinlikle tatmanızı tavsiye ediyoruz.

Kuymak

Malatya Kuymak Yemeği (Malatya Kuymağı)

İnternette dolaşırken bazen kuymağın farklı adlarıyla karşılaşabiliyorum. Öncelikle belirtmeliyiz ki biz kuymağı hem tuzlu hemde şekerli yapmaktayız. Genelde yeni doğum yapmış ablalarımızı, annelerimize sütü gelmesi amacıyla yedirilir.