Mersis Nedir, Nasıl Sorgulanır?

Mersis no sorgulama sayfamız üzerinden Mersis ne demek, ne işe yarar, nerede yazar ve Mersis numarası öğrenme, nasıl alınır detaylarıyla anlattık!

Mersis Nedir, Nasıl Sorgulanır?
Mersis Nedir, Mersis Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mersis nedir

Mersis no sorgulama

Mersis açılımı

Mersis ne işe yarar

Mersis numarası öğrenme

Açılımı Merkezi Sicil Kayıt Sistemi olan Mersis, şirketlerin; ticari anlamda yaptıkları işleri, online olarak internet üzerinden çözümlemelerini sağlayan bir yapıdır. MERNİS, UAPS, TAKBİS’in ardından MERSİS’te tüm şirketlerin hizmetine açılmıştır.

Mersis çalışma saatleri, gerek internet üzerinde gerekse sitemize gelerek yorum yapan insanlar için merak edilen konular arasındadır. Tsm Mersis’in çalışma saatleri sınırsızdır. İnternet üzerinden tatil günleri, özel günler, bayram günleri demeden 7/24 siteye ulaşarak dilediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Atso veya Ato yani Ankara Ticaret Odası firma, işyeri mersis bilgi güncelleme, iletişim, no sorgulama, randevu alma, telefon gibi aramaların cevabı da bu sayfadır. İnsanlar genel olarak sektörün sadece Ato (Ankara Ticaret Odası) veya Atso üzerinden oluşturuğunu bilirler. Sitemiz üzerinden verilen tüm konular, Ato ve Atso için de doğru cevapları kapsamaktadır. Gaziantep Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası, Ankara Ticaret Odası için geçerli olan bu durumlar, İzmir Ticaret Odası yani İto mersis no sorgulama, öğrenme, telefon ve iletişim bilgileri için de geçerlidir.

Aşağıdaki tablo üzerinden merak edilen belli başlı şirketlerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Mersis kayıt, telefon, iletişim ve sorgulama bilgileri bulunmaktadır. Bu şirketlerden gelen sms’ler genellikle en büyük sms dağıtıcı konumunda bulunan figensoft ve uyumsoft firmalarından gelmektedir. Bu veya başka firmalardan gelen sms iptal etmek veya rahatsız duyduğunuz sms bildirimlerinden çıkmayı kolaylaştırma adımları meclisten geçmiş durumdadır. Kısa süre içerisinde gonder mersis, gonderdi mersis veya gonderebilirsiniz mersis ifadesini yazıp belirtilen bir numaraya yolladığınızda otomatik olarak sms alımınız iptal olacaktır. Bu bilgileri de resmi gazetede yayınlanır yayınlanmaz bu sayfa üzerinden paylaşıyor olacağız.

 • Akbank: 0015001526400497
 • Anadolu Sigorta: 2136714296739572
 • Avea: 0859038032300012
 • Carrefour: 4887254458388756
 • Denizbank: 7435319899347136
 • QNB Finansbank: 0388002333400576
 • Garanti Bankası: 0879001756600379
 • Halk Bankası: 7511229795572422
 • Vakıfbank: 0922003497000017
 • Neova Sigorta: 2818416586584714
 • Odeabank: 0634042197300010
 • Passolig: 0225013653700015
 • Pegasus: 0723004708500017
 • Şekerbank: 0801004857598667
 • Teb: 0473002092700015
 • Turkcell: 0877001340600017
 • Türkiye İş Bankası: 0481005859000909
 • Vestel: 0925006727800028
 • Yapı Kredi Bankası: 0937002089200741
 • Türk Hava Yolları (THY): 5799565537152340
 • Ziraat Bankası: 6292228721472970

Mersis (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi)

MERSİS numarasının 01 Ocak 2014 tarihi itibariyle fatura, irsaliye, fiş vb. gibi evraklarda zorunlu olarak yazılmasına ilişkin kanunun çıkarılması ile birlikte herkesi o dönemde MERSİS numarası nedir, nasıl bulacağız, MERSİS numarasını nereden alacağız gibi bir telaş sarmıştı. Her ne kadar o zamandan bu zaman çok vakit geçmiş olsa da halen MERSİS numarası nedir ne işe yarar gibi konularda bilgi sahibi olmayanların sayısı olanların sayısından fazla desek yanlış bir cümle kurmuş olmayız. Bizlerde bu konuda sizleri bilgilendirmek adına detaylı araştırmalar yaparak çok geniş bir konu olan MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) nedir genel olarak bilgi verecek ve alt konumuz olarak MERSİS no sorgulama nasıl yapılır konusunu işlemeye çalışacağız.

MERSİS; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, tüzel kişiliklerin ve ticari işletmelere kimlik kazandırmak ve bunu dijital platforma aktarmak, yine tüzel kişiler ve ticari işletmeler ile ilgili olarak anında bilgi paylaşımını sağlamak ve yine bazı işlemlerin online olarak yapılmasını sağlamak amacıyla bir proje olup uzun adı Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ‘dir. Devletimiz e – devlet anlayışı kapsamında kısa sürede oldukça yol almıştır. Birçok bakanlık işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirmek adına projeler ortaya koyabilmek için adeta birbiri ile yarışmaktadır. Bunlara MERNİS sistemi (İçişleri Bakanlığı -Nüfus Sistemi, UYAP (Adalet Bakanlığı – Ulusal Yargı Ağı Projesi), POLNET (İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü), vs. birçok sistemi örnek sayabiliriz.

MERSİS sistemi ile ilgili genel bilgi verdikten sonra diğer konumuz olan MERSİS no sorgulama işlemine geçelim… MERSİS no sorgulama yapmak için öncelikle MERSİS sistemine giriş yapmamız gerekmektedir. MERSİS sistemine giriş için de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘na ait www.gumrukticaret.gov.tr adresinden MERSİS bölümüne tıklayarak gelen ekrandan kullanıcı adı ve şifre yazılması ve girişe tıklanması suretiyle yapılmaktadır.

Giriş yaptıktan sonra sırasıyla;

1- Firma Arama bölümüne girin.

2- MERSİS numarası aranılan şirketin adını (tüm ünvanı yazmanıza gerek yoktur) yazıp ara butonuna tıklayın.

3- Karşımıza çıkan ekranda çıkan şirketler arasından aradığımız şirketi bulmak olacaktır. Şirketi bulduktan sonra şirketle ilgili bir sürü bilgi karşımıza çıkacaktır. Bu bilgilerden birisi de ilgili şirkete ya da tüzel kişiliğe ait 16 haneli MERSİS numarası olacaktır.

Yine küçük bir tavsiye olarak; aradığınız şirketle aynı ismi taşıyan birçok şirket olabileceği için bilgiler bölümünden şirketin bağlı olduğu ilgili Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘nü görebileceğinizden bunu kontrol edip, aradığınız şirketin o şirket olup olmadığına emin olabilirsiniz.

Mersis Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Merkezi sicil kayıt sistemi ile aynı kısaltılmış adı ile Mersis, 2012 yılında yayınlandıktan sonra gümrük ve ticaret bakanlığının yürütülmesi ile 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle zorunlu hale getirilmiş bir projedir. Mersis projesi kayıt dışı ekonomi ile mücadele Eylem planı arasındaki en temel projedir. Mersis projesinde amaçlanan her işletmeye kendine ait diğer başka hiçbir işletmede bulunmayan bir mersis numarasının tahsis edilmesidir. Bu numara ile işletmeler veritabanları üzerinden bütün bilgilerini depolayabilecek ve buralardan bulunabileceklerdir. Mersis numarası limited, anonim ve şahıs şirketlerine verilen bir numaradır. 16 haneli sayı dizisinden meydana gelmektedir. Her şirketin vatandaşların sahip olduğu T.C. kimlik numaraları gibi sahip olduğu numaralardır. Bu numara sistemi ile usulsüz işlemler ve sahtekarlıkların en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Mersis numarası sayesinde işletmeler bilgilerini tek bir noktada toplayacaklar ve bilgilere ulaşmakta oldukça kolay bir hal alacaktır. Mersis numarası kullanmak artık zorunlu hale gelmiştir. İşletmeler fiş, irsaliye ve fatura gibi evraklarında mersis numarasını kullanmak zorundadırlar. Eğer kullanmaz iseler bunun cezasını bulunmaktadır.

Merkezi sicil kayıt sistemi üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsanız bu değişiklikler ve tescil başvurularında şirket yetkilisine ait elektronik imza gerekmektedir. Adres değişikliği, hisse devri, ünvan değişikliği, acente olarak ilanları, acenteliği iptali, sermaye değişikliği ve benzeri gibi bütün işlemlerde e-imza olmadan hiçbir işlem gerçekleştirilemez.

Mersis adres değişikliği yapmak istiyorsanız büyük çoğunlukla e-imza gerekli olacaktır. İlk olarak mersis üye girişi yapınız. Bu girişten sonra sizden e-imza istemez ise işlerinize devam edebilirsiniz. Fakat e-imza istiyor ise sistem, işleminize hiçbir türlü devam edemeyeceksiniz.

Birkaç adımda adres değişikliği nasıl yapılır sizlere açıklayacağız.
• E-imza ile birlikte sisteme giriş yapıldıktan sonra değişiklik tescil başvuru bölümü seçilir.
• Sağ köşede görülen seçim linki seçilir ve ekrana gelen değişiklik başlat bölümüne tıklanır.
• Adres ekranındaki gir-düzelt bölümü seçilir.
• Yeni adres girilir ve kaydedilir. Kaydetme işleminden sonra şimdi başvuru hazırla linki seçilir.
• Açılan sayfada kararlar yazısına daha sonrada karar ekinde bölümü seçilir.
• Karar no ve tarih yazılır, kararla ilgili açıklama eklenir.
• En son olarak onaya gönderilir.

Mersis Müşteri Hizmetleri

Mersis sistemi ticari işlemleri yapmak isteyen limited şirketler ve kişisel ticari kurumları bulunanlar için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen bir veri tabanı sistemidir. Mersis Müşteri Hizmetleri Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Gümrük Müşavirliği içerisinde bulunmaktadır. Mersis sitemi sayesinde limited şirketlerin ve kişisel ticari kurumların bürokratik ve resmi işlemleri internet ortamı üzerinden online olarak en kısa sürede yapmalarını sağlayan bir sistemdir. Ayrıca Mersis sistemi sayesinde ticari kuruluşlar zaman ve maddi anlamda tasarruf sağlamalarını sağlar.

Mersis Müşteri Hizmetlerinin müşterilerine sunmuş olduğu hizmetlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz. İthalat ve ihracat gümrükleme işlemlerini yapar. Serbest bölge işlemlerini yapar. İşletmelerin izin belgelerini düzenlerken ayrıca yatırımlar için teşvik belgelerinin işlemlerini yapar. Dış ticaret, Kombiyo ve sigorta işlemlerinin takibini yapar. Yurt dışı ve yurt içi hizmetleri için izin belgelerini takip eder ve oluşturur. Fuarcılık hizmetleri için yapılması gerekenlerin takibini yaparken yasal prosedürlerini ve izin işlemlerini yapar. Dış ticaret işlemlerinde yapılması gereken işlemlerin hukuki boyutlarının incelemesini ve takibini yaparak temsil etmiş olduğu şirketleri ya da bireysel işletmeleri bilgilendirmesini yapar. Ayrıca bilgilendirme yaptığı şirketlere ya da bireysel işletmelere bilgilendirme işlemlerini belgeleyerek yapılacak olan ticari işlemlerin yasal boyutların belgelerini tam eksiksiz ve doğru bir şekilde zamanında yürütür.

Mersis Müşteri Hizmetlerinin sunduğu hizmetler sadece bu kadar da değildir. Ayrıca şirketler için düzenlenen resmi belgelerin Türkçe ya da farklı dillerde düzenlenmesi ve ürün veya eşyaların faturalandırılmasını yapar. Danışmanlığını yaptığı şirketlerin müşteri hizmetlerine vereceği teminat mektuplarının içeriğinin hazırlanmasını yapar. Bu teminat mektuplarının ve konu ile ilgili sertifikaların farklı dillere tercüme edilmesini sağlar. Ayrıca mersis sistemi üzerinden veya mersis müşteri hizmetleri sayesinde her hangi bir işletme hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Mersis Müşteri Hizmetleri iletişim numaraları ise 444 8 482 hattı üzerinden aklınıza gelen, aklınıza takılan her ne varsa tek bir telefon karşılığında hemen öğrenebilirsiniz. Merak ettiğiniz her türlü bilgiyi Mersis Müşteri Hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Mersis İletişim

Mersis sistemi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tasarlanarak kurulan bir veri tabanı sistemidir. Bu sistem sayesinde işletme sahipleri hem maddi anlamda hem de zaman anlamında bir çok tasarrufa sahip olurlar. Mersis sistemi sayesinde resmi ve bürokratik işlemler normalden kısa sürede tamamlanmakta ve işlemler kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Mersis sistem ticari işlemlerle uğraşanların işlemlerini kolaylaştırmaktadır.

Mersis İletişim bilgilerini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Böylece aklınıza takılan ve merak ettiğiniz her türlü soruya buradan cevap bulabilirsiniz. Mersis iletişim numaraları Bakanlık santrali numarası: 0312 449 10 00, Bakanlık Genel Evrak Fax numarası: 0312 449 18 18, Mersis çağrı merkezi hizmetleri iletişim numarası ise 0312 444 8 482 dir. Bu numaralardan ilgili bölümleri arayarak mersis sistemi hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz her türlü bilgiye kolayca ve hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Mersis iletişim numaralarını mesai saatleri içerisinde arayarak her türlü bilgiye sahip olabilmeniz mümkündür. Mersis sistemi sayesinde Ticaret Sicil Müdürlüğüne giderek almanız gereken ve saatlerinizi lan bu işlemi mersis sistemi sayesinde sadece birkaç dakikada halledebilirsiniz. Mersis sistemi üzerinden bir çok işlem yapmanız mümkündür. Örneğin şirket kuruluşları ile ilgili bilgiler alabilirsiniz. Sahibi olduğunuz şirketle ilgili değişiklikleri bildirebilirsiniz. Mersis numaranızı sorgulayabilir ve şifre değişimi yapabilirsiniz. Bu sistem sayesinde şirket aramaları yapabilirsiniz. Ayrıca mersis sistemi sayesinde bazı harç ödemeleri işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.
Mersis iletişim numaralarını arayarak öğrenmek istediğiniz konuların açıklamalarını talep edebilirsiniz. Mersis iletişim adresi ise Dumlupınar Bulvarı No: 151 Eskişehir Yolu 9. Km. 06800 Çankaya/ Ankara adresinden rahatlıkla ulaşabilir. Sorularınızı ve merak ettiklerinizi buradan rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Mersis iletişim numaralarını arayarak alabileceğiniz hizmetlerden bazıları ise şunlardır. İşletmelerin izin belgelerini düzenlemek ve yasal prosedürlerin takibi yapmak. İşletmelerin teşvik belgelerinin işlemlerini yapmak. Dış ticaret işlemlerinin izin belgelerini düzenlemek ve danışmanlığını yaptığı işletmelerin teminat mektuplarını Türkçe ve faklı dillere tercümelerini yapmak. İşletmelerin sigorta takibi işlemlerini yapar. Merak ettiğiniz her türlü konu hakkında sizlere bilgi akışı sağlamak.

Mersis Giriş

Mersis giriş sistemi sayesinde şirketlerin ve özel şahıs ticareti ile uğraşanların ticaret sicili işlemlerinin ve bürokratik işlemleri en kısa sürede online olarak tamamlamanızı sağlar. Daha önceleri ticaret ile uğraşan kişilerin Ticari Sicil Müdürlüklerinde yapmış olduğu işlemler giriş sistemi sayesinde internet ortamında yürütülerek yapılan veri tabanı sistemidir. Giriş sisteminde şirketlerin kuruluşu için gerekli işlemler, şirketlerin ilan işlemleri, şirketlerin tescilleri ile ilgili ilanların elektronik ortamda daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Bu altyapı sayesinde haberleşme, kırtasiye ve personel gibi gerekli ve masraf içeren tüm gereklilikleri ortadan kaldırarak bütçenizde tasarruf sağlamanıza yardımcı olurken ayrıca işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar.

2014 yılında Türk Ticari Kanununun yasalarında yapılan değişikliklerle şirket ve kişisel ticaret alanlarının resmi evraklarında Mersis numarasının kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Bundan dolayı her limited şirketi ve bireysel olan ticaret kurumları giriş sistemini kullanmak zorundadır.

Mersis giriş sistemini yapabilmek için gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın şirketleri ve kişisel Ticaret kurumlarına Vermiş olduğum 16 haneli numara ile internet sitesine giriş yapmaları gerekmektedir.

Mersis sistemi üzerinden işlem yapmak veya belgelerinizi sorgulamak istiyorsanız giriş sistemine kayıt olarak kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bu sistem, sizlere bir çok kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan biride Mersis e-imza sistemidir. Giriş için Mersis e-imza ile giriş yöntemini de kullanmanız mümkündür. Mersis e-imza ile giriş yapabilmek için öncelikle geçerli olan bir sertifikaya sahip e-imzaya sahip olmanız gerekmektedir.

Mersis giriş sisteminde ticari sicil işlemleri yapabilmek için öncelikle firma yetkilisinin Mersis sistemine kayıt olması gerekmektedir. Bunun için Gümrük Ticaret sitesinin resmi sayfasına girerek kayıp bölümüne giriş yaparak kaydınızı tamamlamalısınız.

Mersis girişler için geçici numaralarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Bu sistemde özellikle dikkat edilmesi gerekenlerden biri de limited şirketlerin ve bireysel olan ticari kurumların Mersis numaraları birbirinden farklıdır. Bireysel olan ticaret kurumlarının Mersis numaraları T.C. numaraları ile başlayarak sonunda 00012 gibi numaralar bulunmaktadır.

Mersis No Sorgulama

Mersis sistemi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ait bir sistemin genel adıdır. Mersis sistemi ile ticaretle uğraşan vatandaşlar istedikleri bilgilere tek noktadan ulaşabilmektedir. Açılımı ise Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’dir. Bu sistem sayesinde tüzel kişilerle ilgili gerekli olan bilgilere tek bir merkezden ulaşılabilecektir. Ayrıca bu sistem içerisinde yer alan kişilerin bilgileri ile vergi numaraları da tek bir sistemde toplanacaktır. Bu altyapı ile birlikte ticari işlemlerle ilgisi olan bir çok işlem online olarak tamamlanabilmektedir.

Mersis No ise kurulmuş olan her firmaya 16 haneden oluşan bir Mersis no verilmektedir. 0 ile başlar ve son rakamları 14,15,16 gibi rakamlarla biter. Şirketler bu Mersis numaraları ile istedikleri işlemi online olarak yapabilmektedir. Sorgulama yapmak ise inanılmaz kolaydır. Firmanın tek yapması gereken şey Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi sitesinden giriş yaparak kendilerine ait olan 16 haneli numarayı girerek sorgulama işlemini yapmalarıdır. Ancak şirketlere verilen numaralar 0 ile başlayıp son rakamları 14,15,16 gibi rakamlarla bitmiyorsa tüm rakamlar karışık rakamlardan oluşuyorsa yani 4578923468647531 gibi bir rakamdan oluşuyorsa bu Mersis No geçici bir no’dur. Bunun için Mersis No Sorgulama sayfasına giriş yaparak gerçek kullanıcı şifrenizi ve Mersis No’nuzu almanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere daha fazla kolaylık sağlayabilmek adına sitenin direk online linkini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/Login/tabid/110/Default.aspx?returnurl=%2fMersis%2f%C5%9EirketSorgulama.aspx. Bu linke tıklayarak direk sorgulama sayfasına ulaşabilir ve işlemlerinizi kısa sürede hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak bu sayfaya sadece giriş yapmanız yeterli değildir. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra üye ol butonundan siteye üye olmanız ve kendinize ait bir şirket şifresi oluşturmanız gerekmektedir.

Mersis No Nasıl ve Nerede Kullanılır?
Yasada yapılan yeniliklerle birlikte her şirketin zorunlu olarak sahip olması gereken bir uygulamadır. Resmi işlemlerin kısa sürede yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Mersis sistemi ile ticari işletmelere haberleşme, kırtasiye, eleman çalıştırma ve zaman gibi durumlardan tasarruf sağlamaktadır.

Mersis No Nedir, Ne İşe Yarar

Mersis Nedir?

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi yani MERSİS, ticaret yapan tüzel kişilerin tüm kayıtlarının bir yerde tutulması ve bu kayıtların diğer ticaret yapan kişilerle paylaşılmasına yarayan bir sistemdir. MERSİS işlemleri, internet üzerinden online yapılabilmektedir. Buda kullanıcılara büyük bir kolaylık getirmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen ve hayata geçirilen bir sistemdir.

Ticaret yapan her firmanın 16 haneli kendine özgü bir MERSİS numarası vardır. Bu 16 haneli numara ile  Gümrük  ve Ticaret Bakanlığının sitesine giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

MERSİS No Ne işe yarar?

5 sene öncesine kadar bir firmanın ticaret sicil kaydını öğrenebilmek, hala aktif mi, firma borçları var mı, gibi birçok ticaret yapabilmeniz için önemli kriter olan konuları öğrenebilmeniz için o firmanın Türkiye sınırları içinde bulunan Ticaret Sicil Müdürlüklerinde bulunan kayıtlarını tek tek incelemeniz ve bu kurumlardan bilgi talebinden bulunmanız gerekmekteydi. MERSİS sistemi hayata geçirildikten sonra bu işlem artık çok kolay. MERSİS numarası, fatura, fiş, irsaliye ve şirket evraklarında bulunmak zorundadır. MERSİS numarasını bildiğiniz bir firmanın bilgilerine çok kolay ulaşabilirsiniz.  Bu sayede firma araştırma sürecinden kazanmış olursunuz.

MERSİS sisteminin getirilmesi ticari hayatta güvenin tekrar iyileşmesini sağlamıştır. Doğru bilgilerin düzenli bir şekilde tutulması bazı denetlemelerin internet üzerinden yapılmasını sağlamış ve bu sayede ekstra denetim masraflarından firmalar kurtulmuştur.

MERSİS numarasını bildiğiniz bir firmanın bilgilerini incelemek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet adresi http://mersis.gumrukticaret.gov.tr ya da 444 8 482 nolu müşteri hizmetleri numarasından ulaşarak bilgi alabilirsiniz.