Mikrodalga Fırın Zararlı Mı?

Mikrodalga fırınlar radyasyondan daha çok korunması gereken insanlara bir zararı yoktur, yüksek radyasyona her zaman maruz kalmak hiçbir zaman doğru değildir. Doğru kullanıldığı takdirde, mikrodalga fırınınızın bozuk olmaması halinde size doğrudan zarar veremez, kanser olmanıza sebep olamazlar.

Mikrodalga Fırın Zararlı Mı?
Mikrodalga Fırın Zararlı Mı?

Buzluktaki bir yiyeceği çözmek, ekmeği sıcak sıcak yemek ya da dolaptaki yemeği ısıtmak için kullandığımız mikrodalga fırınlar, mutfakta zamandan kazanmak için önemli bir icattır. Bir yemeği ocakta ısıtmak 6-7 dakika sürebilirken, mikrodalga fırınlar sayesinde bu işlemi 1-2 dakika içerisinde halledebiliriz. Ya da marketten aldığımız bir paket pizzayı hazırlamak için koca fırını 15 dakika boyuna açık tutmak yerine, mikro dalgada sadece 5 dakikada hazırlayabilir ve enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

Halk arasında gezinen, mikrodalga fırınların zararlı olduğu dedikodusu, neredeyse bu tip fırınların icadı kadar eski. Hepimizin kulağına gelen bu tip dedikodular, ön yargılı olmaktan başka bir işe yaramıyor. Hatta sanılanın aksine, mikrodalga fırınların sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunduğuna dair son yıllarda ciddi araştırmalar yapılıyor.

Isıtma süresi tencere ve büyük fırınlara oranla çok daha kısa olan mikro dalga fırınlar, bu sayede besin değerlerinin korunmasını da sağlıyor. Özellikle suda pişirme sırasında büyük oranda zarar gören C ve B vitaminleri, mikrodalga fırında pişirildiğinde korunmuş oluyor. Vitaminleri koruyan mikrodalga fırınlar, sandığınız kadar korkutucu olmadığından gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.