2019 Ağuston - Güncel - Mısır Vizesi Nasıl Alınır- Mısır Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mısır, Türk Vatandaşlarından vize istiyor ve sık sık vize başvuru sürecinde değişiklikler yaşanıyor. Değişik vize ve pasaport işlemlerinden dolayı Mısır seyahati için vize sürecininin nasıl olacağı ve “Mısır vizesi nasıl alınır, Mısır vizesi için gerekli belgeler nelerdir” gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Mısır Vizesi için Randevu Alma

İstanbul Mısır Konsolosluğu Bebek’te yer almaktadır. Mısır vizesi almak için aracı bir firma üzerinden veya bireysel başvuru yapabilirsiniz 

İstanbul Mısır Başkonsolosluğu veya Ankara Mısır Konsolosluğu üzerinden bireysel başvuru yapabilirsiniz. Hafta içi 09:30 – 11:45 arasında konsolosluğa giderek, randevu almadan başvuru yapabiliyorsunuz.

İstanbul Mısır Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Cevdetpaşa Cad. No:12 Bebek Beşiktas İstanbul

Telefon: 0 (212) 324 21 60

Ankara Mısır Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Bulvari No: 126 Kavaklıdere – Ankara

Telefon: 0 (312) 426 10 26

Mısır Vizesi için Gerekli Belgeler

Diğer ülkelerin vize başvurularında olduğu gibi Mısır Vizesinde çok fazla belge talep edilmiyor. Aşağıdaki evrakların eksiksiz hazırlanması yeterli.

  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Pasaportun aslı
  • Pasaport fotokopisi
  • Beyaz zemine çekilmiş rötuşsuz 2 adet vesikalık fotoğraf.
  • Seyahat edecek kişini çalıştıkları iş yerinden İngilizce olarak seyahat amaçlarını ve şirketteki görevlerini belirten kaşeli imzalı yazı
  • Başvuru yapacak kişinin seyahat tarihlerini ve amacını belirten İngilizce dilekçesi. (Çalışmayanlar dilekçelerinde çalışmadıklarını beyan etmelidir.)
  • Vize alınacak kişi tarafından doldurulup imzalanmış vize müracaat formu, İngilizce olarak doldurulmalıdır.
  • Otel ve uçak rezervasyonları
  • Eğer bir aracı kurum üzerinden başvuru yapacaksanız, o kurumun sizin adınıza işlem yapabileceğini belirten hizmet sözleşmesi. Bu sözleşme aracı kurum tarafından size verilecektir.

 

Mısır Vizesi İçin Bireysel Dilekçe Örneği

Consulate Of EGYPT,

Visa Department

To whom it may concern,

I want to touristic Travel to your country, for the dates 06/09/2019 & 09/09/2019. I guarantee the returning of me on above mentioned departure date.

I can confirm that all expenses  correspond by myself. 

We kindly ask you to give the required visa.

Mısı Vizesi İçin İşyeri Dilekçe Örneği

Bu dilekçenin şirketin antetli kağıdına hazırlanması ve şirket kaşeli, yetkili imzalı olması gerekmektedir.

CONSULATE GENERAL OF EGYPT

Visa Department,

Whom it may concern,

Our …….. Manager  Mr. …………………. will travel to your country between ……………………………………. for tourism. We guarantee the returning of his/her on above mentioned departure date. 

We kindly ask you to give the required visa.

Mısır Vizesi Ne Kadar Zamanda Çıkıyor?

Mısır vizesi diğer vize süreçlerinden biraz farklı. İlk başvuruda pasaportunuzu kontrol edip size geri veriyorlar, evraklarınızı verdikten sonra “1 ay içinde vize başvurunuz sonuçlanır” diyorlar. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlandı ise , e-posta ile bilgilendirme yaparak pasaportunuzu getirmenizi istiyorlar.

Pasaport geldikten sonra 2-3 gün içinde de vize basılmış oluyor, gidip pasaportunuzu almanız gerekiyor. Vizenizin hazır olduğu bilgisini aldıktan sonra hafta içi 15:00-15:30 saatleri arasında pasaportunuzu konsolosluktan teslim alabiliyorsunuz. Eğer aracı firma üzerinden işlem yapıyorsanız bu süreçleri firma sizin adınıza takip ediyor. Eğer başvurunuzu bireysel olarak yapıyorsanız 3 kez konsolosluğa gidip gelmeniz gerekiyor.

Özetle Mısır vizesinin başvuru süreci 20 ile 45 gün arasında değişiklik gösterebiliyor. Son birkaç yıldır Mısır ile aramızda yaşanan siyasi gerginlikler nedeniyle Mısır vizesinin çıkması normalden uzun sürüyor. Bu nedenle mutlaka erken başvuru yapın!Seyahatinize çok kısa süre kala başvurup riske atmamanızda fayda var.

Mısır Vizesinden Kimler Muaftır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri Mısır Konsolosluğu’na vize için başvuru yapmak zorundadır.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah veya Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler ise 90 güne kadar olan seyahatlerinde Mısır vize işlemlerinden muaftırlar.  

17 yaş altı ve 45 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Mısır vizelerini ülkeye girişleri sırasında kapıda alabiliyorlar, Türkiye’den vize başvurusu yapmalarına gerek yok.

Mısır Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Mısır vizesi başvuru ücreti başvurulan vize türüne göre değişiklik gösteriyor. Güncel bilgi için mutlaka Mısır Konsolosluğundan bilgi almak gerekir.

Turistik Vize Tek Girişli 170 TL
Turistik Vize Çok Girişli 250 TL

Aracı kurumla işlem yaptığınız zaman aracı masrafıyla birlikte 2019 Mısır Vize ücreti olarak 50 Usd ödemiş olursunuz.

Kaynak: cokokuyancokgezen.com adresinden esinlenilmiştir.