Morluk Nasıl Geçer? – Göz Morarması Nasıl Geçer?

Göz morarması çarpma sonrası oluşan bir durumdur. Tıpta da bu morluklara “hematom” adı verilir.

Morluk Nasıl Geçer? – Göz Morarması Nasıl Geçer?
Morluk Nasıl Geçer? – Göz Morarması Nasıl Geçer?

Göz morarması çarpma sonrası oluşan bir durumdur. Tıpta da bu morluklara “hematom” adı verilir. Genelde bir kavga sonucu bu durum ile karşılaşılır. Yada düşme sonucu göz veya başka bir yerin morarması sinir bozucu bir durumdur. Bu yüzden dışarı çıkmak istemeyen bir nevi kendini dört duvar Ayak Morarması arasına hapsedenler bile bulunmaktadır. Bu durumu çok büyütmemeleri ve psikolojilerini boş yere bozduklarını dile getirmek lazım. İlk sizin başınıza gelmiyor sonuçta.

Morarma Nasıl Oluşur?

Çarpmadan sonra bölge şi­şer, kızarır ve ağrır. Deri altında kanama devam ettiği sürece şişme yaklaşık 5-10 dakika sürer. Bu durum anında hemen şişen bölgeye soğuk buz torbası koyarak daha çok şişmemesini engelleyebilirsiniz.
Soğuk buz torbası sayesinde hematonun gelişmesini durdurur ve ağrı azalır. Daha sonra çarpan yerde morluk oluşur. Bu durum bir hafta felan sürer ve daha sonra moraran yeriniz de sarı yeşil tarzında renkler oluşur. Buda iyileşme safhasına geçtiğinizi gösterir. Daha sonra vücut moraran yerdeki kanı emdikten sonra eski haline kavuşur.

Morluk Nasıl Geçer?

Tabii en sağlıklısı aile hekiminize başvurup, sizi tedavi ettikten sonra verilen merhem’in kullanılmasıdır. Genelde doktorlar Hirudoid Forte Jel merhemini tavsiye etmektedir.
göz morarmasına ne iyi gelir, göz morarması kaç günde geçer, göz morarması nasıl geçer
Kondroitin polisülfat topikal iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını önleyici ve bağ dokusu yenilenmesini hızlandırıcı etkileri de vardır. Kondroitin polisülfat topikal vücuttaki belirli biyolojik ve kimyasal işlemler üzerine etki ederek çalışır.

Göz Morarması İçin Evde Uygulanan Yöntemler;

⦁ Siyah zeytin çekirdekleri çıkartılıp ezilerek, lapası eziklere sarılır.
⦁ Un, zeytinyağı, bal karıştırılıp hamur yapılarak sarılır.
⦁ Et dövülüp eziklere sarılır.
⦁ Çarpmalar, düşmeler sonucu oluşan morluklara Biberiye yağını sürün, 2 saat sonra morluk geçmeye başlar. Biberiye yağı kesiklere, ağrılara, morluklara çok iyi gelir.