Ne Nedir ?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Nedir?

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına lisansüstü öğrenci alımları ve öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirmen ve eğitim öğretim planlamacısı gibi pozisyonlara yapılacak atamalar için ÖSYM tarafından düzenlenen ALES veya Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, yılda üç kez 81 ilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, yurt dışında lisansüstü eğitim için adayların belirlenmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

ÖSYM - ALES NEDİR

ALES, ilk olarak 1997 yılında Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (LES) adıyla düzenlenmiştir. Ancak 10 yıl sonra, Yükseköğretim Kurulu’nun 2 Şubat 2007 tarihli toplantısında sınavın adı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (ALES) olarak değiştirilmiştir.

Tezli yüksek lisans başvurularında ALES puanı ve YDS gibi belgeler gereklidir. Ancak tezsiz yüksek lisans programlarında ALES sınavı istenmemektedir. ALES genel olarak sayısal ve sözel analitik düşünme yeteneğini ölçen bir sınavdır. Sınav süresi 150 dakika olup, geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

2018’de, e-YDS’ye benzer şekilde e-ALES‘in düzenleneceği duyurulmuş, fakat sınav henüz gerçekleşmeden iptal edilmiştir.

Bunlar İlginizi Çekebilir !