Ne Nedir ?

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi, ihtiyaç doğrultusunda bankanın sunmuş olduğu nakit ve finans hizmetidir. Kredi notu ise müşterinin finansal geçmişini ortak bir sistemde incelenmesi sonucu oluşan puanlama sistemidir.

Kredi Notu Nedir Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir
Kredi Notu Nedir Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir

Makalemizde kredi nedir, kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notu ne zaman güncellenir, kredi notu nedir, kbb, findeks, banka skoru nasıl yükseltilir konularını ele alacağız. Makemizi iyi bir şekilde okumanız halinde kredi notu veya diğer bir adı ile kkb skorunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi, ihtiyaç doğrultusunda banka tarafından sunulan bir nakit ve finans hizmetidir. Banka uygun gördüğünde borçlanılacak tutarın tamamını ya da belli bir kısmını faiziyle geri ödemeniz şartıyla size verir. Bu krediyi vermek için öncelikle kredi notunuza bakar.

Size güvenebilmeleri için önce bankanızla iyi bir ilişkinizin olması gerekir. Kredi notu, banka sizin ne kadar güvenilir olduğunuza baktığında devreye girer. Kredi notunuz 1-699 arasındaysa, bankalar kredi talebinizi reddedebilir. Son olarak, faturalarınızı her zaman zamanında ödediğinizden emin olun. İyi bir kredi notuna sahip olmak ya da bu notu korumak istiyorsanız, tüm ödemelerinizi zamanında yapmanız önemlidir. Eğer bankayla hiçbir çalışmanız olmamış ise kredi notu sistemde sıfır olarak görülür.

Kredi notunuz, kredi kartınızı düzenli ödeyip ödemediğiniz, diğer bankalardan aldığınız krediyi düzenli ödeyip ödemediğiniz ve bankanızla ne kadar süredir çalıştığınıza göre belirlenir. Hakkınızdaki tüm bilgiler Kredi Kayıt Bürosu’nda tutulmaktadır. Kara listede yer almanız durumunda kredi talebiniz reddedilebilir.

 

Not: İş bankası kredi erteleme nasıl yapılır ?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Herhangi bir bankada krediniz veya kredi kartınız varsa, bunları düzenli olarak kullanarak ve ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Özellikle küçük miktarlarda borçlanıyorsanız tamamını ödemek zahmetlidir. Bu zahmetten kaçının. Eğer 5.000 TL’niz yoksa panik yapmayın. Programımız doğrultusunda tüm kredi kartı borcunuzu öderken bankadan 5.000 TL kredi çekebilirsiniz.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notunuzu istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. Kredi notu her ay bankacılık işlemlerinden sonra güncellenir ve yeni değerini alır. Kredi notu yılda 12 kez güncellenir. Kredi notunda her ay değişiklik meydana gelir. Her ayın başında bir önceki ay yapılan ödemeler, vadesi geçmiş borçlar ve tüm finansal işlemler sistem üzerinde puana dönüştürülür ve her ay kredi notuna eklenir.

Bunlar İlginizi Çekebilir !