Ne Nedir ?

Laptop Batarya Pilinin Süresi Nasıl Uzatılır?

Laptop Batarya Pilinin Süresi Nasıl Uzatılır? Bu konu çok can sıkıcı olabiliyor, prizin olmadığı bir yer, elektrik kesintisi, çok önemli bir iş yapıyorsunuz ve bir anda pc kapanıyor. İşte sizler için laptop batarya pilinin süresini uzatma yöntemleri.

Kullandığınız Laptop pili çabuk bitiyorsa aşağıdaki 15 adımı uygulayarak hem pilin süresini hemde ömrünü uzatabilirsiniz.

 1. Lütfen HDD’nizi sık sık DEFRAG yapın: Sabit diskiniz (HDD) ne kadar az çalışırsa, pili o kadar az tüketir. Bu nedenle, sabit diskinizdeki dosyaların parçalanmasını önlemek ve sabit disk kullanımını azaltmak için sık sık DEFRAG yapın.
 2. Parlaklığı düşürün: Dizüstü bilgisayar ve bilgisayar ekranları çok fazla enerji kullanır. Ekran parlaklığını azaltarak dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatabilirsiniz.
 3. Arka plan programları: Arka planda program çalıştırmamaya özen gösterin. Bu sayede CPU’ya düşen yükü hafifletmiş olacaksınız.
 4. Harici aygıtlar: Laptopa takılan harici aygıtlar pille çalışırken gerekmedikçe kablosuz ağ, USB disk, hatta USB fare bile kullanmayın.
 5. RAM yükseltin: Bilgisayarınızda daha fazla RAM olursa sabit diske daha az iş düşer, böylece pil daha az tüketilir.
 6. CD ve DVD sürücüler: CD ve DVD sürücüleri sürekli başlatılıp durdurulduğunda pil ömrünün azalmasına neden olabilir. Eğer bir film izleyecekseniz, CD/DVD sürücüsünden izlemeyin. Önce sabit diskinize kaydedin, böylece filmin son karesini bitirdiği anda durur. Ya da Daemon Tools veya Alcohol 120% gibi bir Sanal CD veya DVD kullanabilirsiniz.
 7. Pil temas noktalarının temizliği: İki üç ayda bir pili çıkarın, alkollü bir bezle pil temas noktalarındaki metal bölgeleri temizleyin. Bu sayede pilden gelen akım laptopa daha verimli olarak transfer edilecektir.
 8. Pilinize antrenman yaptırın: İki üç haftada bir laptopu normal bir süre pille kullanın .
 9. Hibernate (Uyku Modu): Mutlaka Standby (bekleme) yerine Hibernate (uyku modu) seçeneğini kullanın. Laptopu kullanmadığınız zaman uyku modu çok daha az pil tüketecektir.
 10. Bilgisayarınızı fazla ısındırmayın: Laptopta yer alan havalandırma deliklerini ve fan çıkışlarını belli periyotlarla temizlemeyin.
 11. Güç tüketim yönetimi: Güç yönetimini mümkünse Windows’a bırakmayın. Eğer bilgisayarınızla birlikte geldiyse, mutlaka özel olarak üretilmiş olan güç tüketim yönetim uygulamasını (Toshiba Power Saver, LG Battery Miser gibi) kullanın. Genelde tüm bu programlarda “maksimum pil ömrü” seçeneği vardır, seyahatlerde bu seçeneği tercih edin.
 12. Çoklu çalışma: Pil ile çalışırken ekrana bir sürü uygulama açıp aralarında geçiş yaparak çalışmayın. Örneğin; Bir rapor üzerinde çalışırken arka planda MP3 dinlemeyin.
 13. Önceliklerinizi iyi hesap edin: Eğer seyahatteyseniz ve canınız çok sıkılmadıysa DVD seyretmeyin veya oyun oynamayın. Böylece çok az güç tüketen yazı yazma, e-posta okuma gibi işle ilgili aktiviteler için daha fazla pil ömrü ayırmış olursunuz.
 14. Bellek etkisi: Eğer eski model bir laptop kullanıyorsanız “bellek etkisi”, yani pilin tam kapasitesini unutması problemini minimuma indirmek için iki üç haftada bir pilleri sonuna kadar şarj edin ve sonuna kadar boşaltın. Li-Ion pil kullanan laptop modelleri eski olsalar bile bu genellemenin dışındadırlar.
 15. Otomatik kayıt: Bu özelliği kullanmayın. Belli aralıklarla sabit diski çalıştıran ve dosyalarınızı kaydeden bu seçenek pili daha çabuk tüketir.

 

 

 

Bunlar İlginizi Çekebilir !