Ne Nedir ?

Neden Mavi Renk Meyve Yok

Neden mavi renk meyve ve sebze yok ya da mavi renk meyve ya da sebze yok. Bu yazımızda bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Neden Mavi Renk Meyve Yok
Neden Mavi Renk Meyve Yok

 

Mavi renkli meyveler? Çoğu insan ilk aşamada mavi renk meyve ve sebze yok diyor! Yine de insanlar çok eski zamanlardan beri mavi renkli meyveler görmüştür. Mavi meyveler mi? Bu mümkün. Hepimiz yaz ya da kış mevsiminde mevsim meyveleri yiyoruz. Birçok rengi olan meyvelerde mavi rengi görmek zor hatta imkansızdır. Yine de havuç ya da çilek gibi içinde çok açık mavi tonları olan meyvelerimiz var. Peki, neden gerçek mavi renkli meyve ve sebzeler yok? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Bir meyve veya sebzenin mavi olmasını sağlayan pigmentler, meyve ve sebzelere renklerini sadece düşük dalga boylarında verebilen bir kimyasal yapıda bulunur. Bu da mor ve maviyi üretecek kadar güçlü kimyasallar içeren pigmentlerin, onları tehlikeli ve toksik hale getiren tutarsızlıklara sahip olduğu anlamına gelir. Ancak doğada tamamen yok değil, patlıcan (veya patlıcan) veya erik gibi mor veya mavi  meyveler göreceksiniz.

Patlıcan da bunların arasında mı ya da patlıcan meyve mi eğer meyveyse neden mor diye düşünebilirsiniz. Ancak patlıcan, üzüm ve erik mavinin tonlarını yansıtsa da tam olarak mavi değildir. Aynı zamanda bilinenin aksine patlıcan bir meyvedir.

 

Gri Renk Meyveler

Meyve çokça yediğimiz bir şeydir. Peki ya gri meyveler? Çünkü günlük hayatımızda yeşil, sarı, turuncu, kırmızı meyve ve sebzeleri çokça görürüz ama gri meyveler ya da gri sebzelerle pek sık karşılaşmayız. Bunun nedeni mavi meyveler ve mavi sebzelerde olduğu gibi pigmentlerle ilgilidir. Ancak yine de gri meyveler var. Tek tük de olsa gri meyveleri görmek mümkün. Bunlardan ilki tropikal iklimlerde yetişen pitaya adlı ilginç bir meyve. Bu meyve hem pembe meyve hem de gri meyve olur mu sorusunun cevabıdır. Çünkü dışı pembe içi gri bir meyvedir. Meyve büyümeden önce yaprakları ve çiçekleri kivi ve armut meyvesinin karışımı gibi görünür. Bu tropikal meyve çok lezzetli ve lif açısından son derece zengin olduğundan sıkça tüketilebilir.

Bir diğer gri meyve rambutan meyvesidir. Uçan maymun meyvesi olarak da adlandırılan gri rambutan meyvesine baktığınızda tıpkı korkutucu bir böcek gibi görünür. Ancak meyveyi kesip açtığınızda ve yediğinizde çok hoş bir tadı olduğunu hissedeceksiniz. Gri rambutan meyvesi tropikal bir ağaçtan gelir ve sadece tropik bölgelerde yetişir.

Renkler Hakkında İlginç Bilgiler

Meyve ve sebzelerin birçok rengi vardır ve her birinin farklı anlamları vardır. Beyaz renk saflığı ve sağlığı temsil ederken, beyaz sebze ve meyveler bağışıklığı temsil eder. Yeşil meyve ve sebzeler detoksifiye edici olarak bilinir. Mor ve mavi meyveler (mavinin tonları) uzun ömürlülüğü ve sağlıklı bir yaşamı temsil eder.

Günlük hayatımızda cansız nesneler dışında genellikle damarlarımızda mavi rengi görürüz. Peki ama damarlarımız neden mavi görünür? Kan rengimiz kırmızı olmasına rağmen yine de ilginç bir renk olan mavi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun nedeni vücudumuza gelen ışığın bir kısmının deri tarafından emilmesi ve bir kısmının da yansımasıdır, bu nedenle damarlarınız çok yüksek bir enerjiye sahip olan mavi renge yakın görünebilir. Renkler hakkında, mavi aynı zamanda saflığı ve huzuru temsil eder.

Bunlar İlginizi Çekebilir !