Tenis Raketi

Tenis raketi nedir? Tenis raketi hangi kısımlardan oluşur? Hangi materyallerden üretilir? gibi soruların bütün cevapları bu yazımızda.

TENİS RAKETİ
TENİS RAKETİ

Tenis Raketi

Neredeyse her seviye ve yaş için eğlenceli bir fiziksel aktivite olan tenis, en popüler sporlardan biridir. Bir maçta veya turnuvada, rakipler kortu iki eşit oyun yüzeyine bölen bir ağ üzerinde karşı karşıya gelirler. Korttaki atışlarından mümkün olan en iyi sonucu almak için profesyonel oyuncular Babolat, Head ve Dunlop gibi en kaliteli raketleri kullanmayı tercih ederler, çünkü bu raketlerle en yüksek hızlarda vuruş yapabilirler.

Tenis Raketi Nedir?

Tenis raketi, açık bir çemberin etrafına sıkıca gerilmiş iplerden oluşan bir ağ ile topa vurmak için el tarafından kullanılan uzun saplı bir tenis sporu ekipmanıdır. Bir raketin üstünde topu kavramayı kolaylaştıran plastik bir yüzey vardır. Bir raket, hafif metal veya sentetik iplikten yapılmış oval bir çerçeve ve bağırsak veya sentetik iplikten yapılmış bir kirişten oluşur. Bu tür tenis raketi kort tenisinin yanı sıra badminton ve squash gibi fiziksel aktivitelerde de kullanılır. Yetişkin ve çocuk tenis raketi modelleri bugün piyasada satışa sunulmuştur.

Tenis Raketi Çeşitleri Nelerdir?

Üç tür tenis raketi vardır: güç/oyun birleştirici, tweener ve kontrol. İşte bu raket türlerine daha yakından bir bakış:

Tweener Raketler: Tweener raket çeşitleri, kort tenisi raketi gibi karışık raket yapısına sahiptir. Geliştirilmiş manevra kabiliyeti ile öne çıkar. Tweener tenis raketi, orta büyüklükteki kafa yapısı sayesinde oyuncunun daha rahat manevra yapmasını sağlar.

Güç/oyun Birleştirici Raketler: Güce odaklanan güç/oyun birleştirici raketler, geleneksel tenis kortu raketlerinden daha uzun ve daha hafiftir ve daha yavaş ve kısa atışlar yapanlar için uygun modellerdir.

Kontrol Raketleri: Roket mi, kısa mı, yoksa tweener mı? Profesyoneller için tasarlanan kontrol raketleri, ağır bir yapıyla rekabette ilerlemeyi tercih eden oyuncular için en iyisidir. Diğer raket türlerine kıyasla daha ince ve oldukça küçük bir kafa yapısına sahip olan modeller, gücüne güvenen oyuncular için daha fazla manevra alanı sağlar.

Tenis Raketleri Hangi Kısımlardan Oluşur?

Tenis raketleri 4 parçadan oluşur: tutma yeri, uzunluk, kafa ve şaft. Tutma yeri, tenis raketinin sap kısmıdır. Raketin sapından en ucuna kadar olan uzunluğudur. Başlık bazen tel dizilimi veya tel yatağı tasarımı olarak da adlandırılır. Oluk, raket çerçevesinin bir tarafında veya her iki tarafında bulunur ve hissi, dayanıklılığı ve güç aktarımını iyileştirmeye yardımcı olur.

Tenis Raketlerinde Grip Nedir ?

Grip, oyuncunun raketi tuttuğu tenis raketinin sap kısmı için kullanılan bir terimdir.

Grip Ölçüleri

Teniste performansı en üst düzeye çıkarmak için oyuncunun grip denilen sap kısmını iyi kavraması gerekir. Grip boyutları beşe ayrılır. L1 en ince, L5 ise en kalın tutuş ölçüsüdür. Elinizin boyutuna ve tutuşuna göre uygun tutuş boyutuna sahip bir raket seçebilirsiniz.

Kordaj Nedir ?

Tenis raketinde kordaj, raketin dairesel kafasındaki yatay ve dikey tellere verilen isimdir. Kordaj, bir raketin kontrolüne neden olan şeydir.

Kordaj Nasıl Olmalıdır ?

Oyun sıklığı arttıkça, tenis raketi kordajı gerginliğini kaybeder ve tellerin kopma olasılığı artar. Kopma direnci yüksek bir tel seçmeniz raketi uzun süre kullanmanıza yardımcı olacaktır. Kollarınız zayıfsa ya da kolunuzla ilgili herhangi bir rahatsızlığınız varsa multifilament ya da hibrit tenis raketi modellerini tercih edebilirsiniz. Manevra kabiliyeti yüksek bir tenis raketi için düşük boyutlu kordajları tercih edebilirsiniz.

Tenis Raketi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru tenis raketimi nasıl seçerim?

Tenis Raket Ölçüleri

Yetişkin tenis oyuncuları için ortalama tenis raketi boyutu 27 inç veya 68,58 santimetredir.

Bir tenis raketinin ağırlığı 250-350 gram arasında olmalıdır. 310 gramın üzerindeki raketler ağır grupta yer alırken, 250 gramdan hafif raketler hafif grupta yer alır.

Genellikle 16×18, 16×19, 18×20 korda ölçüleri kullanılır