Protein Nedir, Protein Çeşitleri Nelerdir?

Protein nedir? Protein içeren meyveler nelerdir, hangi besinler protein içerir gibi proteinler hakkında bir takım merak edilen soruları bugün sizlerle paylaşacağız.

Protein Nedir, Protein Çeşitleri Nelerdir?
Protein Nedir, Protein Çeşitleri Nelerdir?

Proteinler

Protein Nedir?

Hemen hemen herkes günlük hayatında yemek yerken ya da spor yapıp ders çalışırken proteinler hakkında birkaç şey duymuştur. Peki protein nedir? Protein içeren meyveler nelerdir, hangi besinler protein içerir gibi proteinler hakkında bir takım merak edilen soruları bugün sizlerle paylaşacağız.

Protein yapı taşı aminoasit olan ve bu aminoasit grubun peptit bağıyla bağlanması sonucu oluşur. Vücudumuzda ki pek çok işlevin yaşanması için gereklidir. Vücut dokularının oluşması, bir yaralanma sonucu oluşan yaralanmaların tamiri gibi pek çok farklı sağlık açısından gerekli olan işlevlerini yerine getirir. Aynı zaman da proteinler vücutta ki kas yapısının da onarılmasında görevli olan yapı taşlarındandır. Bu nedenle gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin protein içeren besinler ve protein içeren meyveler olmasına özen göstermeliyiz. Peki protein içeren besinler ve hayvansal proteinler nelerdir? Hep beraber inceleyelim.

Hayvansal Proteinler Nelerdir?

Bilinen pek çok hayvansal protein vardır. Bu prtein türlerini neredeyse herkes bilmektedir ancak proteinler, biyoloji dersinde sıkça karşılaşılan bir konudur ve öğrenciler genellikle bu konu hakkında araştırma yapabilmektedir. Bu nedenle biraz değinmekte de fayda vardır. 

        1. Kırmızı Et ve Protein

Kırmızı et bilinen en iyi hayvansal proteinlerden bir tanesidir. Gün içerisinde tükettiğiniz bir porsiyon kırmızı et, neredeyse günlük tüm protein ihtiyacınızı yerine getirmeye yeterli olacaktır. 

        2. Beyaz Et ve Protein

Kırmızı ette ki protein miktarının yanı sıra beyaz ette de yeterince protein bulunmaktadır. Hindi eti, tavuk, horoz ve balıketi gibi beyaz et içeren etlerin de içerisinde ki protein miktarı azımsanmayacak kadar fazla olduğu için ve içerisinde bulundurduğu yağ oranının kırmızı ete oranla çok daha az olması beyaz eti kırmızı ete oranla daha sağlıklı kılmaktadır. 

        3. Süt ve Protein

Süt, hayvansal protein içeren besinlerden bir tanesidir, içerisinde pek çok mineral vitamin bulunduran bu besin ögesi aynı zamanda azımsanmayacak kadar da protein içermektedir. Gün içerisinde tüketeceğiniz bir çay bardağı sütte yaklaşık 20 protein bulunuyor. Bu da demek oluyor ki ara öğün de ya da sabah kahvaltısında tükettiğiniz süt, gün içerisinde karşılamanız gereken protein miktarının bir kısmını kolay bir şekilde tek başına karşılamaktadır. Aynı zaman da kemik ve kas yapılarınıza da etki ederek daha sağlıklı olmanızı ve gelişmenizi sağlamaktadır. 

        4. Baklagiller ve Protein

Baklagiller çoğu zaman kırmızı et görevi görerek vücutta eksik olan protein miktarını karşılamaya yetecek kadar protein içeren besinlerdir. Et tüketmeyen ya da tüketemeyen insanların bir porsiyon nohut, fasulye, bakla ya da mercimek tüketerek protein ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz. 
Nohut ve fasulye gibi oldukça lezzetli olan ve sık tüketilen baklagillerin içerisinde bol miktarda bulunur. Örnek verecek olursak bu baklagiller türünün 100 gramının içerisinde yaklaşık 17 gram protein bulunur. Mercimek gibi daha hafif baklagiller türünün içerisinde ise biraz daha az olabilmektedir ancak yine de azımsanmayacak kadar fazladır. Yine örnek verecek olursak, 100 gram mercimeğin içerisinde yaklaşık olarak 10 gram protein bulunmaktadır. 


NOT: proteinler yalnızca süt, et ve baklagiller grubunun içerisinde değil aynı zaman da yumurta, yoğurt, peynir gibi diğer hayvansal besinlerin içerisinde de büyük miktarda bulunur. Bunun yanı sıra pek çok kuruyemiş ve protein içeren meyveleri de tüketerek protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 


Protein miktarınız eğer çok fazlaysa, protein içermeyen besinlere göz atarak onları tüketmeye çalışmalısınız. Tam tersi bir durum söz konusuysa, yani protein miktarınız düşükse protein değeri yüksek besinler tablosunu inceleyerek bu besin türlerini tüketmeye özen göstermelisiniz. 

Protein Değeri Yüksek Besinler Tablosu

Protein Değeri Yüksek Besinler Tablosu