Sağlık

Bal Neden Mide Ağrısı Yapar?

Bal neden mide ağrısı yapar? Bal yiyince midem yanıyor. gibi şikayetler çok oluyor. Nedeni işte bu yazıda…Bal birçok vitamin içeren, enerji açısından çok zengin, doğal bir şeker kaynağı olan bir besindir. Yani doğal şeker kaynağıdır ve doğrudan kan içilerek doğal bir enerji sağlar.

Bal Neden Mide Ağrısı Yapar
Bal Neden Mide Ağrısı Yapar

 

Bal arıların çiçek özlerinden ve öz sularından alınıp vücuttaki maddeler sayesinde işlenip depolanır. Arıların uğraşları hiçbir yapay malzeme olmadan doğal olarak kovanın içine bal olarak ortaya çıkar. Vücudun bu çiçek özlerine karşı alerjisi varsa mide ağrısına neden olabilir eğer bala karşı alerjimiz varsa ne kadar sağlıklı olursa olsun zararlı bir gıdaya dönüşebilir, bazı pratik bilgilerle bal yerken midenizi koruyabilirsiniz. Öncelikle hangi besine hangi çiçeğe alerjiniz olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Arılar birçok çiçekten öz alarak balı oluştururlar, sizin bala değil çiçeğe alerjiniz olabilir, bu yüzden alerji testi yaptırmanız gerekir, eğer çiçeklere alerjiniz varsa çam balı yiyebilirsiniz eğer çamın meyvelerine veya polenlerine alerjiniz varsa o zaman yonca gibi farklı bir kaynaktan gelen bir bal istersiniz.

Balın Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bal içerdiği vitaminler ile sağlığımıza büyük etki etse de alerjisi olanlar için büyük tehlike oluşturmaktadır. Eğer alerjiniz yoksa balın kalitesini renginden anlamak mümkündür, arının yaptığı bal altın sarısı rengindedir ve yapılan bir deneyde arılara yapılan şeker özlü bir balın kahverengi renkte olduğu görülmüştür ve gerçek balı renginden anlamak mümkündür. Bal tatlı bir besin olduğu için kan şekerini yükseltir. Bu da mide bulantısına neden olabilir. Bu nedenle çok şekerli gıdalar tüketilmemelidir. Az miktarda bal tüketmek doğru olacaktır. Bu tür şekerli gıdaları dikkatli tüketmek gerekir.

Bala Alerjisi Olan Çocukları Nasıl Anlarız?

Bir çocukta bal alerjisi kendini mide bulantısı ve mide ağrısı olarak gösterebilir. Kana karışan şeker miktarı da çok önemlidir. İçindeki çiçek özleri nedeniyle alerjiye neden olabileceği için 3 yaşın altındaki küçük çocuklara bal verilmemelidir. Bu nedenle 3 yaşına kadar verilmemelidir. Çocuklara bal verirken doğrudan değil, yoğurda, muza veya yemeğe karıştırarak vermek daha doğrudur. Doğrudan verilen bal çocuklarda mide bulantısı ve baş ağrısına neden olur, çocuklarda bal kullanırken bal miktarının az olmasına dikkat edin, küçük çocuklara alerji testi yaparak bala karşı alerjisi olup olmadığını tespit etmek mümkündür.

Baldaki çiçek özlerine veya polene alerjisi olanlar bal ve polen yememelidir. Paketlenmiş gıdaların üzerindeki içindekiler kısmını okumaları daha iyi olacaktır. Bal, çikolata gibi paketli gıdalarda tatlandırıcı olarak kullanılabilir, bu nedenle kontrol edilmesi sağlığınız açısından önemlidir. Bu tür gıdalar şeker yerine bal kullanıldığı için normalde sağlıklı olsa da alerjisi olanlar için sağlıksız bir gıdaya dönüşür. Kontrol ederek istenmeyen sağlık sorunlarından kaçınmak doğru olacaktır. Hap formundaki polen takviyeleri de alerjiye neden olabilir ve bu tür takviyeleri alerji testi yaparak kullanabilirsiniz. Çocuklar için sıvı formda takviyeler verebilirsiniz.

İlgili Yazılar

French Oje Nedir Nasıl Sürülür

French Oje Nedir Nasıl Sürülür?

Fransız ojesi olarak bilinen French oje, en zor ojelerden bir tanesidir. Sürüm tekniği olarak oldukça zor olan bu oje türü, aynı zamanda sizleri bir hayli zorlayacağı gibi güzel…

Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur

Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur ? Tedavisi ve Çözüm Önerileri

Koltuk altı terlemesi olan kişiler koltuk altı bölgesinde aşırı ıslaklık, koltuk altı bölgesinden ter damlaması yaşayabilir ve bazı deodorantlar ve losyonlar yardımcı olmaz, koku giderilmez. Koltuk altı terlemesi…

Erkek Çocuklarda Boy ve Kilo Cetveli

Erkek bebeklerde boy ve kilo cetveli, Erkeklerde boy ve kilo cetveli Erkek çocuğunuzun doğumundan sonra ay ve yaş bazına göre ideal boy ve kilosuna aşağıdaki cetvelden ulaşabilirsiniz. Yazımızın sonunda…