Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Satın aldığınız altının üzerinde damga olması gerekir. Altının üzerinde damga olup olmadığını dikkatle inceleyerek altının sahte ya da gerçek olduğunu anlayabilirsiniz. Bu damganın üzerinde çok küçük dahi olsa marka patent damgası, sertifika numarası ve ayar damgası gibi bilgiler yer alır.

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?
Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Sahte altını anlama yöntemleri, altının sahte olduğu nasıl belli olur?

Yastık altı yatırım olarak bilinen altın son zamanlarda epeyce fiyatı yükselerek yatırımcılarını sevindirdi. Altının bu durumunu gören ve altın için yatırım yapmak isteyenlerde kuyumculara akın etti. Bunu fırsat bilen dolandırıcılar altının sahtesine yöneldi. Eskiden sahte altın hemen belli olurken son zamanlarda çıkan dolandırıcılar öyle bir sistem uyguluyorlar altını gerçeğinden ayırt etmek oldukça zor oluyor. Bu yüzden bu makalemizde sahte altını nasıl anlayabileceğinizi sizlere paylaşacağız.

Sahte Çeyrek Altın Nasıl Anlaşılır?

Sahte çeyrek altın nasıl anlaşılır?, Gerçek altını sahte altından ayırt eden özellikler aşağıdaki gibidir.

Önceden mıknatıs yardımı ile sahte altını anlayabilmek mümkündü. Fakat günümüzde dolandırıcılar buna da bir nevi çare bularak artık mıknatıs bile fayda görmüyor. Sahte altın bakır, kaplama gümüş ya da altın olması gerekenden daha düşük ayar olarak üretilerek piyasaya sunuluyor.

Bu yüzden kuyumcular bile sahte altını anlamakta güçlük çekebilmektedirler. Onlarda bu durumu anlamak için sahte altını çeşitli yöntemler ile test etmektedirler. Bu yöntemler; mihenk taşına sürmek, kezzap kullanılarak yada eğeleyip kırılarak kontrol etmektedirler.

Sahte altını anlamanın bir diğer yöntemi ise büyüteç kullanmaktır. Gözümüzün görmediği ince ayrıntıları büyüteç sayesinde görebilir ve sahte altın olduğunu anlayabiliriz.

Sahte Bilezik Altın Nasıl Anlaşılır?

Çeyrek altını anlamak için uygulanan sistemler bilezik içinde geçerlidir. Bileziği mihenk taşına sürerek sahte olup olmadığını anlaşılabilir. Fakat kimi dolandırıcılar bu kontrolü saf dışı bırakmak için kalın bir kaplama ile mihenk taşı faktörünü saf dışı etmektedir. Bu durumda da hemen kezzap suyu ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Baktınız yok olmuyor Bileziği kesip sahte altın olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra sahte altını anlamak için yere atıp çıkardığı sesten de anlaşılabilir. Gerçek altın zemine atıldığı zaman tok ve net bir ses çıkarır. Sahte altın ise daha cılız, teneke gibi bir ses çıkarır.