Samsun'da Gezilecek Yerler Nelerdir

Bu yazımızda sizlere gezelim görelim samsun gezilecek yerler, samsun merkezde gezilecek yerler, samsunda nereler gezilir, samsunda eğlence yerleri, samsunda yürüyerek gezilecek yerler konusunda en sade ve en kısa bilgileri derlemeye çalıştık, umarım beğenirsiniz. İyi okumalar!

Karadeniz’in en gözde kentlerinden birisi olan Samsun, toplum yapısı, kültürü ve coğrafyası ile birbirinden eşsiz doğal ve tarihi güzelliklere sahiptir. Samsun, Karadeniz bölgesinin nüfus açısından en büyük, Türkiye’nin ise 30 büyükşehri içerisinde en kalabalık 16. şehridir.

Samsun; tarihi, coğrafi ve doğal yaşam alanları ile birbirinden farklı gezi rotalarına sahiptir.

Samsun'da nereler gezilir yazımıza hazırsanız başlayalım ve unutmayalım ne de olsa bir Karadeniz kentine gideceksiniz mevsin ne olursa olsun yanınızda bir yağmurluğun bulunmasında fayda var.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun'da nereler gezilir diye sorulduğunda tabi ki gidilmesi gereken önemli yerlerden bir diğeri de Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olabilir. Tunç çağına kadar uzanan tarihin kanıtlarını görebileceğiniz eserlerin sergilendiği müze, Samsun ve çevresinin antik çağlardan günümüze kadar uzanan tarihini gözler önüne seriyor. Müze haftanın her günü açık olmakla birlikte Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından sunulan Müzekart ile gezilebilmektedir.

Bandırma Gemi Müzesi ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

Bandırma Gemi Müzesi ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi
Bandırma Gemi Müzesi ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

Samsun'da gezilecek yerler arasında en önemlisi olan Bandırma Gemi Müzesi ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi'dir. Kurtuluş savaşının temellerinin atıldığı bu şehrin, milli mücadele dönemlerinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğu herkes tarafından gayet iyi bilinmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığı Bandırma Vapuru’nun, Paşa’nın kişisel eşyalarının ve balmumu heykelinin bulunduğu Müze’de, milli mücadele ruhunu hissedebilecek ve o yıllara doğru yolculuğa çıkacaksınız.

Amisos Tepesi Kral Mezarları

Amisos Tepesi Kral Mezarları
Amisos Tepesi Kral Mezarları

Samsun'da nereler gezilir konumuzda bir sonraki durağımız Amisos Tepesi Kral Mezarları. Antik çağlarda Samsun’un eski ismi olan Amisos şehrinin krallarının mezar kalıntılarının bulunduğu bölgede, şehrin kadim tarihi ve bu tarihe ait kalıntılardan şehrin geçmiş yaşantısı ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilir ve gezebilirsiniz.

Amisos Tepesi Kral Mezarları

Amisos Tepesi Kral Mezarları

Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları
Tekkeköy Mağaraları

Samsun'da bir günde gezilecek yerler kısmında mutlaka gitmeniz gereken bir sonraki durağımız Samsun Tekkeköy Mağaraları.

Eski çağlarda Samsun’un ilk yerleşim yeri olarak bilinen Tekkeköy Mağaraları, büyüklü küçüklü doğal mağaralardan oluşan bir arkeolojik sit alanıdır. Cumhuriyet’in ilk yıllarında başlayan kazı çalışmaları ile avcılık ve toplayıcılık yapan ilk insanların araç ve gereç kalıntıları bulunmaktadır. Tekkeköy mağaralarına ulaşım merkezden Tekkeköy’e giden minibüsler ile sağlanmaktadır.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Samsun’a 30 km mesafede bulunan Kızılırmak Deltası, doğanın adeta Samsun’a bir hediyesidir. UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesinde bulunan Kızılırmak Deltası, Türkiye’de bulunan kuş türlerinin %70’ine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Delta’ya özgü olarak burada bulunan su basar ormanları, tabanı tamamen su ile kaplı olan ağaçlardan oluşmaktadır. Kızılırmak Deltası, zengin bitki ve ağaç florasının yanında birçok farklı türde hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bölge kuş gözlemciliği için oldukça uygundur.

Atakum Plajı

Atakum Plajı
Samsun Atakum Plajı, Atakum Sahili

Karadeniz kıyısı boyunca 14 km’lik bir uzunluğa sahip olan Atakum Plajı, Samsun’da denizin keyfini yaşamak için en iyi noktalardan birisidir. Yaz dönemlerinde kalabalık ve cıvıl cıvıl olan plaj, farklı mekan ve plaj seçenekleri ile Samsun’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Gazi Müzesi

Gazi Müzesi
Samsun Gazi Müzesi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığında kaldığı Mıntıka Palas Oteli, bugün ki adıyla Samsun Gazi Müzesi olarak hizmet vermektedir. Gazi’nin onuncu yıl nutkunun orijinal metni ve milli mücadele yıllarına ait eserlerin sergilendiği müze yaz – kış haftanın her günü ziyarete açıktır.

Samsun Hava Durumu

booked.net
 
+27
°
C
+27°
+19°
Samsun
Cuma, 16