Sinüzit Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte grip ve soğuk algınlığı sezonunun açılmasının yanı sıra sinüzit mevsimide açılmış bulunmaktadır. İşte Sinüzit nedir, sinüzit neden olur ve sinüzit nasıl geçer yazımızın detayında...

Sinüzit Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?
Sinüzit Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte grip ve soğuk algınlığı sezonunun açılmasının yanı sıra sinüzit mevsimide açılmış bulunmaktadır. Sinüzit olanlarının genelde en büyük şikayetleri şakaklarında feci derecede ağrı hissetmeleridir. Sinüzitin çok daha başka belirtileri vardır fakat genelde doktorlara en sık gelen şikayetler arasında baş ağrısı bulunmaktadır.

Sinüzit ve Baş Ağrısı

Yukarıda belirttiğimiz gibi sinüzit şikayetlerinin geneline baktığımızda baş ağrısının en büyük faktör olduğunu görüyoruz. Peki, neden başımız ağrır? Göz ve burun kemiklerimizin içindeki boşluğa “sinüs” adını vermekteyiz. Sinüslerin burnumuzun içindeki kanallara açılması gerekmektedir. Fakat bu kanalların tıkanması sonucu “sinüzit” hastalığı ortaya çıkar. Sinüzitte genelde şakaklarımızda, yüzümüzde ve burun çevremizde ağrı hissederiz. Fakat ağrılarınız artık dayanılmayacak seviyedeyse bu migrende olabilir. Migren ve sinüzit hastalığının ayırt edilebilmesi için mutlaka tam donanımlı bir hastaneye başvurmanızı öneriyoruz.

Sinüzit Çeşitleri

Her hastalığın olduğu gibi sinüzitinde çeşitleri bulunmaktadır. Sinüzit ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan biri akut sinüzit diğeri ise kronik sinüzit… Sizde bu iki türün belirtilerini öğrenerek kendi sinüzit çeşitinizi öğrenebilirsiniz.

Akut Sinüzit Belirtileri

 • Burun Tıkanıklığı
 • Sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı
 • Şakaklarda ve göz çevresinde ağrı
 • Yanak ağrısı
 • Yüzde basınç
 • Ağız kokusu
 • Kuru Öksürük
 • Nadir olsada mide rahatsızlıkları

Kronik Sinüzit Belirtileri

Öncelikle belirtmeliyiz ki kronik sinüzit olabilmeniz için aşağıda vereceğimiz belirtilerin en az 3 aydan fazla uzun sürmesi gerekmektedir.

 • Koyu burun akıntısı
 • Geceleri şiddetli öksürük
 • Burun Tıkanıklığı
 • Geniz Akıntısı

Sinüzit Nasıl Geçer?

Mukoza üretiminin arttırılması için bolca A vitamini almalısınız.  Havuç, ıspanak, kabak,  mercimek, domates, maydanoz, yeşil fasulye, brokoli gibi sebzeleri bolca tüketilmelidir. Ayrıca yoğurt, peynir yumurta, tavuk gibi hayvansal gıdalarda kararınca tüketilmeye özen gösterilmelidir. Böylece sinüzit hastalığını yenebileceğiniz gibi daha fazla ilerlemesinide önleyebilirsiniz.Bu dönemde mandalina, portakal gibi C vitamini alarak soğuk algınlığı, nezle, grip gibi sinüzite yol açan etkenlerden de korunmalısınız.

Mide rahatsızlığınız yoksa bol acılı gıdalar sinüslerinizin açılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yemeklerinizde bolca sarımsak, soğan kullanmaya çalışın. Hatta mümkünse kıtır kıtır yemeye gayret edin. Sarımsak ve soğan solunum yolunuzu ve sinüslerinizi açarak daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Sünizit hastalığının en büyük şikayeti şüphesiz baş ağrısı… Baş ağrınızı hafifletmek istiyorsanız zencefilli yiyecekler tüketin. Örneğin zencefili çayınızı katabileceğiniz gibi bal ile zencefili karıştırarakta yiyebilirsiniz.

Size verdiğimiz tavsiyelerin hiçbiri işe yaramadıysa sinüzitiniz oldukça ilerlemiş olabilir. Bu yüzden antibiyotik destek sağlamak amacıyla doktorunuzla görüşün.