Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır? Çalışır?

Günümüzde hemen hemen herkesin artık kullandığı bir teknoloji haline geldi cep telefonları. Kullanımının çok olmasından dolayı yanlışlıkla cep telefonlarını suya veya denize düşürenler için o anda telefona yapmaları gereken müdahalelerin ne olması gerektiğini bu makalemizde paylaşacağız.

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır? Çalışır?
Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır? Çalışır?

Unutmayın ki, suya düşen cep telefonu garanti kapsamına girmez.

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır

Cep Telefonunuz tatlı suya düşmüş ise;

  • İlk olarak cihazın pilini çıkarın.
  • Kısa devre yapmasını önleyin.
  • Daha sonra SIM kartı yuvadan çıkarın.

Cep telefonunuzu kaybetseniz dahi SIM kartlar çalışmaya devam ediyor.

Ardından;

Cihaz içindeki nem doğal bir şekilde buharlaştığı taktirde telefonun kurtulma ihtimali daha fazla. Bunu yapmanın en iyi yolu ise bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması.

Kurulandığı halde içinde hala nem olan cep telefonlarını tamamen kurutmanın en iyi yolu ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun ortasına koyup ağzını kapatmak ve en az bir gün bekletmek. Pirinç taneleri ortamdaki nemi hızla emebiliyor.

Cep Telefonunuz tuvalete düşerse;

Cihazlar ”tuvalete düşürülmediği sürece” alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen ”Denature” alkol kullanılabilir.

Cep Telefonunuz Denize düşerse (Tuzlu su)

Cihazı sudan çıkarıp bu sefer tatlı suya bırakmaları daha sonra oradan da çıkarıp kurulamaları gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar verebiliyor.

Denize düşen telefona yapılmaması gerekenler

Kurutma işlemi için asla saç kurutma makinesini kullanmayın. Saç kurutma makinesi, ‘soğuk üfleme’ modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor. Bunun sonucunda cihaza pil takıldığı an telefon kısa devre yapabiliyor.

Bunun yanında cihazınızı doğrudan güneş altında yada mikrodalga fırında kurutmaya asla denemeyin.