Tasarım Nedir ve Tasarımın Amacı Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere tasarım nedir pdf, tasarım nedir makale, teknoloji tasarım nedir, tasarım nedir kompozisyon, endüstriyel tasarım nedir, görsel tasarım nedir, tasarım nedir teknoloji tasarım dersi, sanat ve tasarım nedir gibi en çok aranan tasarım kelimelerine cevap olabilmesi için tasarımın tanımını yapmaya çalışacağız.

Tasarım Nedir ve Tasarımın Amacı Nelerdir?
Tasarım nedir, tasarımın amacı nedir?

Tasarım nedir?

İngilizce ve Fransızca da ki “desing” kelimesi karşılığı olarak kullanılan tasarım kelimesi, aslen Latince kökenlidir. Farklı tanımlara sahiptir. Örneğin:

  • Algı ile kavram arasında bir bağlama aracıdır. Önemli özelliklere dikkat çeken tasarımın nesnel gerçeklik ile doğrudan ilişkisi yoktur.
  • Tasarım bilgi edinme öğesidir. Çünkü duyumsal tasarım ile zihinsel tasarım daima birbirini etkiler. Bu nedenle duyumsal bilgi ile ussal bilgi her zaman iç içedir. Gerçek bilgi ise böylelikle oluşur.
  • Tasarım, yaratıcı sürecin kendisi olup faaliyet için gerekli olan eskiz ve planların hazırlanması sürecindeki çalışmaları kapsamaktadır.
  • Tasarım, bir şeyi zihinde biçimlendirme, kurma, tasavvur etmedir.
  • Bilgisayar alanında ise araştırma bürolarında, yeni bir ürünün tasarımı için kullanılabilen bilişim tekniklerinin tümü.

Tasarım sadece onun uğruna güzel şeyler yapmakla ilgili değildir.

Günümüzde, süslü bir ses kelimesi olarak sınıflandırılabilir ve onu çevreleyen belli bir miktar yanlış anlama var gibi görünmektedir. Fakat gerçekte özünde ne var? Sadece güzel görünen şeyler yapmak için bir süreç midir? Ne münasebet. Tamamen estetiğe odaklanmaz, ayrıca bir öğeye süs eklemekle ilgili değildir. Birincisi ve en önemlisi, kullanıcının çevre ile olan etkileşimini daha doğal ve eksiksiz hale getirmektir.

Tasarımın anahtar kavramları

Sanat mı bilim mi?

Tam olarak bir sanat ya da bilim olmamakla birlikte, her ikisinden de öğeler alır. Sanat, yazarın vizyonunu, fikirlerini ve duygularını ifade eden bir şey yaratmakla ilgilidir. Tasarımcılar çalışmaları sırasında duygularını ifade edebilir ve izlenimlerini bırakabilirken, bunu yapmak asıl amacı değildir. Bu yüzden sanatın yaratma yönünü alır, bir öğeyi, bir aracı, hatta bir tecrübeyi oluşturmakla ilgili.

Tasarım insanların hizmetindedir

Öte yandan, bilimin problem çözme yönünü alır. Öncelikle belirli bir ihtiyacı karşılamak için var olur. Steve Jobs’tan alıntı yapmak: “Tasarım sadece göründüğü ve hissettirdiği şey değildir. Tasarım nasıl çalıştığıdır. ”

Yaratıcı tasarım süreci

Sorunlar en iyi kapsamlı ve sistemik bir şekilde ele alındığında çözülür. Bu sürecin amacı, fikirleri somut çözümlere dönüştürmek için sizi yönlendirmek ve çalışmalarınızı organize etmektir. Tasarımcılar düşündükleri sorun hakkında araştırma yapar ve bilgi toplar: bu soruna maruz kalan kişi kim? Niye ya? Diğer insanlar bunu nasıl çözmeye çalışıyor? Bu araştırmadan genel bir hipotez yaparlar ve temel özelliklerin cevabın parçası olması gerektiğini belirlerler. Daha sonra bu önemli hususları göz önünde bulundurarak farklı çözümler denemenin ve yinelemenin zamanı geldi. Bu son bölüm neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını öğrenmekle ilgilidir, çözümünüzü kullanıcının ihtiyacına en iyi şekilde uyacak şekilde uyarlamaz.   

Mükemmel tasarım görünmez

Kullanıcı varlığını bile farketmediğinde elde edilir. Bu ilke özellikle etkileşim tasarımında geçerlidir. Bir kullanıcı arayüzünde gezinmek doğal ve engellenmemiş hissetmelidir. Kullanıcı, kurallarını ve öğelerinin anlamını hemen hemen anlayabilmelidir. Kullanıcı renkler, şekiller, kontrast, tekrarlardan oluşan görünmez bir el tarafından yönlendirilir.