Teknoloji

Laptop Pil Ömrü Öğrenme

Windows 10 Bilgisayarda Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir? Windows 10’da pil sağlığı nasıl kontrol edilir? İşte sizin için eksiksiz bir rehber. Bu makalede, “Güç” uygulamasını ve Pil Bakımı ayarlarını kullanarak pil sağlığını nasıl kontrol edeceğinizi açıklayacağım.

Laptop Pil Ömrü Öğrenme
Laptop Pil Ömrü Öğrenme

Windows işletim sistemini kullanan dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü bulmak için deneyebileceğiniz birkaç adım vardır. Aşağıdaki adımlar çoğu dizüstü bilgisayar için geçerlidir, ancak bazı bilgisayarlar pil seviyesini kontrol etmek için farklı bir arayüze sahip olabilmektedir.

-Başlat’ı tıklatın, CMD veya Komut İstemi yazın ve çıkan programı sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın
-Aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın ve enter tuşuna basın.

powercfg /batteryreport /output “C:\pil_raporu.html

Uyarı: Bu komut eski windows sürümlerinde çalışmayabilir ! Eğer windows 7 ve daha eski bir işletim sistemine sahip iseniz yazının devamında ne yapacağınız anlatılmaktadır.

Bu komut ile  oluşan pil sağlık raporu dizüstü bilgisayarınızın pilinin durumunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Windows Dosya Gezgini’ni açın ve C sürücüsüne erişin. Burada pil_raporu.html dosyasını görmeniz gerekmektedir. Tercih ettiğiniz web tarayıcısı ile dosyayı açıp pil sağlığınızı ve teknik detayları görebilirsiniz.

Eski Windows Sürümlerinde Pil Sağlığı Raporu

Öncelikle yapmanız gereken Nirsoft firmasına ait BatteryInfoView programını indirmek. Bu programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Programın türkçe versiyonunuda buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz zip dosyasından exe programı çalıştırarak program arayüzüne erişebilirsiniz.”Görünüm > Pil Günlüğünü Göster” seçeneğine giderek veya “F8” tuşuna basarak mevcut pil gücünü görüntüleyebilirsiniz. “Görünüm > Pil Bilgilerini Göster” seçeneğine giderek veya F7 tuşuna basarak dizüstü bilgisayarınızın en son şarj edildiğinden beri ne kadar süredir çalıştığını görebilirsiniz. Pilinizin yeniden şarj edilmesi gerekip gerekmediğini veya şarjını olması gerektiği kadar iyi tutup tutmadığını bilmek için bunu her gün kontrol etmeye değer.

İlginizi çekebilir :

Laptop pil ömrü uzatma

Bunlar İlginizi Çekebilir !