Yeşil Çayın Özellikleri Nelerdir?

Yeşil çay aslında birçok kişinin sevmediği çay olarak bilinir. Genellikle çay toplandıktan ve sadece kurutulduktan sonra içebileceğimiz hale gelen bir çay türüdür. Aromalı da aromasız da içebiliriz.

Yeşil Çayın Özellikleri Nelerdir?
Yeşil Çayın Özellikleri Nelerdir?

En yaygın olan yeşil çay türü “gum powder” dediğimiz çaylardır. Bu çay da hiçbir şekilde aroma bulunmaz. Hafif yosunumsu bir tada sahiptir. Görüntü olarak hafif sarı bir renge sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu yeşil çaylar kendi aralarında aslında birçok kategoriye ayrılabilir. Ancak, halk arasında Japon ve Çin olarak iki kategoriye ayrılmış durumdadır. Kış mevsiminde yeşil çayların, içinde baharat olanları tercih edilir. Çünkü, hava soğuktur ve içilen yeşil çaya atılacak olan tarçın, zencefil gibi baharatlar çaya ayrı bir tat katacaktır. Çayın içimini daha keyifli hale getirecektir. Onun dışında, aromasız yeşil çaylardan bahsedersek, bu yeşil çay türünün herkesin damak adına hitap etmediğini söylemek mümkün olabilir. Çünkü, yosunumsu bir tada sahip olan aromasız yeşil çayların tadı damağımıza hitap etmeyecektir.

Eğer fazla tatsız tuzsuz olmasın ama aromasız olsun derseniz, bu konuda da size verebileceğimiz tavsiye baharatlarla çayınızı renklendirin ya da balla tatlandırın.