Başvuru DGS Eğitim

DGS Sınav Sonuçları Nasıl Açıklanır? – ÖSYM

DGS sınav sonuçları, ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde adayların erişimine açıklanmaktadır. Bu makalede, DGS sınav sonuçlarının nasıl açıklandığı ve sonuçların nasıl öğrenilebileceği hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

DGS Sınav Sonuçları Açıklama Tarihleri

DGS sınavı sonuçları, 2023 yılı için belirlenen tarih olan 11 Ağustos 2023 tarihinde açıklanacaktır.

DGS Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Yerleştirme sonuçlarına erişmek isteyen adaylar, 11 Ağustos 2023 tarihinde ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresine T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yaparak sonuçları görüntüleyebileceklerdir.

DGS Sınav Sonuçlarına İtiraz

ÖSYM ile yapılan tüm yazışmalarda, adayların bu kılavuzdaki Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanması gerekmektedir. Dilekçelerin işleme alınabilmesi için adayın T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı, adresi, imzası ve ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet sitesinden alınacak evrak referans numarası mutlaka dilekçede bulunmalıdır. Bilgileri eksik olan dilekçeler işleme alınmayacaktır ve dilekçenin aslı Merkezimize gönderilmelidir. Faksla gönderilen dilekçeler kabul edilmeyecektir. Adaylar, sonuçların açıklandıktan sonra 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak Merkezimize başvurmalıdır. Sınav sorularına itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içinde (sınav tarihinden bir gün sonra başlamak üzere) yapılmalıdır ve herhangi bir itiraz adayın dava açma hakkı için geçerli 10 günlük dava açma süresini durdurmaz. Adaylar, inceleme masrafları karşılığı olarak ÖSYM’nin T.C. Halkbank Ankara Kurumsal Şubesi TR40 0001 2009 4520 0044 0002 07 numaralı hesabına gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontu dilekçelerine eklemelidir. Dilekçeler, ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine gönderilmelidir ve süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır.

Sınavda kullanılan soru kitapçıkları, sınav sonuçlarının ilanından 6 ay sonra, cevap kâğıtları ise 1 yıl sonra imha edilir. Ancak, soru kitapçıkları, cevap kâğıtları ve diğer sınav evrakının imajları güvenli bir elektronik ortama aynen aktarılabilirse, imha süreleri beklemeden imha edilebilirler. Elektronik ortama aktarılan belgeler, sınav evrakının aslı hükmündedir ve tüm işlemlerde geçerlidir. ÖSYM’de bulunan sınav evrakının aslı veya sureti, yargı organlarının aksi kararları olmadıkça aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez ve verilmez.

Ancak, adaylar, sınavda kullanmış oldukları kendi soru kitapçığı ve cevap kâğıdının görüntüsünü Ankara’daki ÖSYM’de ücret karşılığı inceleyebilirler. Bu inceleme için 6114 sayılı Kanun’un 7. maddesinin dördüncü fıkrası doğrultusunda belirtilen imha süresi sona ermeden başvurulması gerekmektedir.

Sınav/yerleştirmelerle ilgili ihtilafların çözümünde, Ankara Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

DGS Sınav Sonuçları Geçerlilik Süresi

DGS sınavı her yıl ÖSYM tarafından düzenlenmektedir ve alınan puanlar sadece o yıl için geçerlidir. Yani, DGS sınavı sonuçları bir (1) yıl süreyle geçerlidir ve bir sonraki yıl tekrar yapılan sınav sonuçlarıyla güncellenir.

Bunlar İlginizi Çekebilir !