DGS Eğitim Hesaplama

DGS Puan Hesaplama

Öğrencinin doğru ve yanlış cevapladığı soru sayılarını ve önlisans başarı puanını girdikten sonra hesapla butonuna basarak aşağıdaki hesaplama aracıyla sonuçları elde edebilirsiniz.

DGS Puanı Hesaplama Aracı

Bölüm Soru Doğru Yanlış
Sözel Testi 50
Sayısal Testi 50
Önlisans B. puanı 100’lük sistemde

Önceki DGS’de bir programa yerleştiyseniz kutucuğu işaretleyiniz

Sözel Sayısal Eşit Ağırlık Sil

İlgili Hesaplamalar

DGS Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

OBP Okul Puanı Hesaplama

DGS Nedir?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında gerçekleştirilen bir sınav olan Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2000 yılından bu yana meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilere, örgün öğretim lisans programlarına geçiş imkanı sağlamaktadır.

Sınava kimler başvurabilir?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş yapmak isteyen adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olma şartı aranır. Son sınıfında olup ve staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getiren adaylar da başvurabilir.

DGS Puan Sistemi

Dikey Geçiş Sınavına katılan adayların elde ettikleri sonuca, sınavda aldıkları nota dgs puanı denir. Hesaplama aracıyla sözel, eşit ağırlık ve sayısal türünde dgs puanları hesaplayabilirsiniz.

ÖBP nedir?

Önlisans Başarı Puanı (ÖBP), ön lisans akademik not ortalamalarının (50 ile 100 arasında değerlendirilen) 0,8 ile çarpılmasıyla elde edilen bir değerdir. Böylece, en düşük akademik not ortalaması olan 50’nin ÖBP değeri 40, en yüksek olan 100’ün ise 80 olmaktadır. Akademik notları 50’nin altında olanlar için 50 değeri kullanılmaktadır. Önlisans Başarı Puanı, kılavuzda belirtildiği gibi 0,6 katsayısıyla çarpılarak adayların yerleştirme puanları hesaplanmaktadır.

Önlisans başarı puanı hesaplama

DGS puan hesaplamalarında ön lisans başarı puanını öğrenmek için, akademik not ortalamasını ÖnLisans Başarı Puanı (ÖBP) Hesaplama Aracında yer alan diploma notu bölümüne girerek, kullanılacak not sistemini seçerek kolayca hesaplayabilirsiniz.

Dgs okul puanı etkisi nedir?

Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülerek dgs sınav puanına eklenir.

Netler nasıl hesaplanıyor?

Her bir test bölümündeki net sayısı, doğru cevaplanan soru sayısından yanlış cevaplanan soru sayısının 1/4’ü çıkarılarak hesaplanır. Sözel ve sayısal testlerdeki net sayılarını kolayca hesaplamak için Hesaplama Aracı kullanabilirsiniz.

DGS puanı nasıl hesaplanır?

Hesaplamalar, özel formüller ve geçmiş senelerde uygulanan testlerin istatistiksel verileri kullanılarak yapılmaktadır.

DGS Puanı Formülü

DGS puanları, öğrencilerin DGS sınavındaki net sayılarının yanı sıra eğitim gördükleri 2 yıllık okuldaki akademik ortalamalarının da değerlendirilmesiyle hesaplanır. Ayrıca, AÖBP puanı da önemli bir faktördür ve öğrencilerin bu puanı bilmesi hesaplama işlemlerinde faydalı olacaktır. Buna göre, yüksek başarıyla tamamlayanlar 80; orta derecede başarıyla bitirenler 65; düşük başarıyla bitirenler ise 50 puan varsayılabilir.

DGS sözel puan hesaplaması, öğrencilerin sayısal net sayısı 0.315 ile, sözel net sayısı 1.681 ile çarpılarak hesaplanır. Bu çarpımlar AÖBP puanının 0.6 ile çarpıldığında bulunan değerle toplanır ve elde edilen toplam değere 87.747 eklenir.

DGS sayısal puan hesaplaması, öğrencilerin sayısal net sayısı 1.575 ile, sözel net sayısı 0.336 ile çarpılarak hesaplanır. Bu çarpımlar AÖBP puanının 0.6 ile çarpıldığında bulunan değerle toplanır ve elde edilen toplam değere 105.536 eklenir.

DGS eşit ağırlık puan hesaplaması ise öğrencilerin sözel netlerinin 1.009 ile sayısal netlerinin 0.945 ile çarpılmasıyla hesaplanır. Bu çarpımlar AÖBP puanının 0.6 ile çarpıldığında bulunan değerle toplanır ve elde edilen toplam değere 96.642 eklenir.

DGS Puanı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

DGS’ de daha önce bir yükseköğretim programına yerleştim, puanım düşer mi?

Daha önce yerleştirilmiş adayların okul puanları, daha düşük bir katsayıyla çarpılacaktır. Örneğin, 2022-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayın 2023 yılında sınava girmesi durumunda ÖBP’si 0,45 katsayısıyla çarpılacaktır.

DGS Puanımın hesaplanması için kaç net gerekir?

DGS puanının hesaplanması için sayısal ve sözel testlerin her ikisinden de en az 1 nete sahip olmanız gerekmektedir. Önceki yıllarda bu kural 0.5 net olarak belirlenmişken, 2021 DGS itibariyle bu gereklilik yükseltilmiştir.

Mezun olmadan DGS puanı nasıl hesaplanır?

ÖBP’lerin hesaplandığı dönemde mezun olmayan adaylar için diploma notu yerine not ortalaması kullanılır. Adayların not ortalamaları önce 100’lük sistem üzerinden hesaplanır. Daha sonra bu not ortalaması 0,8 ile çarpılarak ÖBP puanı elde edilir.

DGS puanı kaç sene geçerlidir?

DGS her yıl yapılan bir sınav olduğu için yalnızca o yıl için geçerlidir.

Bunlar İlginizi Çekebilir !