Oversize Ne Demek, Oversize Giyim Tarzı Rehberi

Özellikle son yıllarda moda takipçilerinin gözdesi haline gelen oversize, kazaklardan montlara, gömleklerden sweatshirtlere kadar birçok seçenekte karşımıza çıkıyor. Rahatlık ve şıklığı bir araya getirdiği için hem iş hem de günlük hayatta kullanılabiliyor. Siz de bol kesim kıyafetleri seviyor ve hayatınıza doğru şekilde dahil etmek istiyorsanız oversize ile ilgili bu yazımızı okumaya ne dersiniz?

Oversize Ne Demek, Oversize Giyim Tarzı Rehberi
Oversize Ne Demek, Oversize Giyim Tarzı Rehberi

Oversize Kıyafet Nedir ?

Oversize ürünlerin bel ve göğüs bölgeleri geniş, diğer bölgelerin ölçüleri ise bu ölçülerle uyumludur. Oversize kıyafetler hem rahatlık hem de şıklık açısından dikkat çeker. Ancak her giyim ürününde olduğu gibi oversize kıyafet seçerken de vücut tipi ve ölçüleri göz önünde bulundurulmalıdır. Vücut ölçünüzden iki beden büyük tercih etmelisiniz. Ayrıca çok karmaşık ya da detaydan uzak ürünler seçilmemelidir. Oversize kıyafetler özellikle salaş giyimden hoşlanan ve kendini özgür hissetmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Oversize kazaklar, trikolar ve bol paltolar kolay giyilir ve küçük kilo problemlerini gizleyebilir.

Oversize Kıyafet Kombini Oluşturma

Büyük beden giyimde de diğer tüm kombinlerde olduğu gibi renk uyumuna dikkat edilmelidir. Özellikle oversize bir kıyafet giyildiğinde, onu dar kesim bir giysiyle takımlamak doğru bir seçimdir. Uzun ve geniş kollu, bol kesimiyle oversize ceket olarak da kullanılan sweatshirt, rahat giyimin en popüler parçaları arasında yer alıyor. Taytlar, oversize sweatshirtler ile giyildiğinde en uygun eşleşmedir. Soğuk kış günlerinde giyilecek bir gömlek ile de soğuktan korunulabilir. Dar kotlar ya da pantolonlar ve taytlar üzerine büyük beden bir elbise kombinasyonu için çok uygundur. Üzerine giyilecek ekstra büyük bir dış giyim ürünü bile şık ve sportif bir görünüm kazandırabilir. Özellikle yaz aylarında plajda bikini ya da mayo üzerine giyilen büyük beden bir gömlek sportif ve şık bir görünüm verir.

Büyük boy bir palto seçerken, skinny pantolonlar onunla eşleştirmek için harika bir seçimdir. Büyük beden bir elbise, normal kesim bir palto ile harika görünür. Oversizedhırkalar mom jean veya skinny pantolonlarla giymek için çok uygundur. Mini etekler veya elbiseler de oversize bir hırkanın altına giyilebilir. Oversize modası eşofmanlarda da bir trenddir ve genellikle günlük kullanım için rahattırlar. Parlak renkler spor ayakkabılarla giyildiğinde harika görünecektir, ancak büyük boy bir eşofmanla farklı renkli ayakkabılar giyerek daha da şık görünebilirsiniz.

Beden Seçimi

Büyük beden kıyafetler seçerken beden’e nasıl karar veririz ? Oversize Türkçe’de normal bedenden büyük anlamına geliyor. Eğer bir oversize giyim ürününün bedeni örneğin M ise kalıbı XL kadar geniş olabilir. Ancak bu, regular fit bir üründe XL alırsanız benzer görüneceği anlamına gelmez. Genellikle beden büyüdükçe ürünün kol uzunluğu, boyun çevresi genişliği gibi her ölçüsü büyüyecek ve genel olarak üzerinizde bir çanta gibi duracaktır. Ancak oversize’da göğüs ve bel gibi sizi rahat gösteren yerler daha geniş olacak ve diğer ölçüler bu ölçülerle uyumlu olacak ve omuzlar, boyun gibi kritik ölçüler de sizinle uyumlu olacaktır. Ayrıca bazı oversize kıyafetler evde yapılacak bazı küçük ayarlamalarla oversize tarza dönüştürülebilir.

Oversize, büyük beden ile aynı şey değildir ancak genellikle büyük beden yerine kullanılır. Büyük beden kıyafetlerin kaç beden alınacağı sorusu insanların kafasını karıştırsa da bu konuda size yardımcı olabilirim. Etiketinde ya da üzerinde özel olarak oversize yazan elbiseler; oversize sweatshirt, oversize t-shirt gibi özel olarak bol kesimle üretilmiş ve standart bedeniniz neyse, örneğin M (medium) giyiyorsanız M beden oversize elbiseleri tercih edin. Oversize olmayan ürünleri seçerken kendi bedeninize en yakın bedeni seçmeniz gerektiğini unutmayın. Elbisenin kalıbına göre kendi bedeninizden bir ya da iki beden büyük kalmanız ideal bir oversize görünüm elde etmeniz için yeterli olacaktır. Aksi takdirde bir kumaş yığını içinde kaybolursunuz.

Oversize Giyimde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar 

Oversize modası birçok kişi tarafından olduğundan daha büyük bedenleri tercih etmek olarak tanımlanır, ancak bu fikir çoğu zaman yanlış seçimlere yol açabilir; öncelikle göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyleri bilmeniz gerekir.

  • Satın aldığınız elbise büyük beden değilse, lütfen gerçek vücut ölçünüze en yakın bedeni seçin (genellikle iki beden büyük).
  • Düşük bir omuz veya küçük bir yırtmaç deneyin. Çok büyük ve sıkıcı olmak yerine elbiseye hareket katmaya yardımcı olurlar.
  • Vücudunuza uygun giyindiğinizde ve üst bedeniniz için oversize kıyafetler seçtiğinizde, alt bedeninizi tayt ve dar etekler gibi kontrast seçeneklerle dengeleyin.

İlgili Yazılar :