Ne Nedir ?

Oversize Giyim: Oversize Nedir?

Oversize Giyim: Oversize Nedir?

Her dönemde oversize modası sıkça karşılaşılan trendler arasında yer alır. Oversize giyim, büyük kalıpları temsil eder ve rahatlığıyla ön plana çıkar. Oversize giyim, her yaştan insanın beğenisini kazanmış bir terimdir. Bu terim, İngilizceden Türkçeye geçmiştir. Over ve size kelimelerinin birleşiminden oluşur. İngilizce’de over büyük, size ise beden olarak bilinmektedir. Oversize, bir kıyafetin bedeninden daha büyük bir kalıpta üretilmesi anlamına gelir ve genellikle yanlış anlaşılmalara sebep olan bir terimdir. Bu nedenle, oversize ölçüleri 2XL, 3XL veya 4XL gibi büyük bedenleri ifade etmez.

Oversize Nedir? Oversize Kalıpları Nasıldır?

Oversize Nedir? Oversize Kalıpları Nasıldır?

Modaya ayak uydurmak isteyen her kişi oversize kalıp ne demek sorusunu araştırır. Oversize kıyafetler, salaş ve rahat parçalar olarak nitelendirilebilir. Aynı zamanda çabasız şıklık olarak tanımlanan bu giysiler, gün boyunca rahatlık sağlar. Oversize nedir? sorusunun cevabını öğrendikten sonra, tercih edebileceğiniz modellere göz atabilirsiniz.

Oversize giyim, kadın, erkek ve çocuklar için zengin seçenekler sunar. Büyük kalıp terimi, modaya uygun bir tarz oluşturmak için kullanılan bir terimdir. Normal kalıba sahip kıyafetleri birkaç beden büyük seçerek oversize tarz yaratmak mümkün değildir. Oversize kıyafetler, kendine özgü bir kumaş kesimine sahiptir. Bir kombinin oversize olması için üst ve alt giyim uyum içinde olmalıdır. Genellikle üst kısımda büyük kalıplı kıyafetler tercih edilirken, alt kısımda dar pantolon, tayt ya da etekler tercih edilir.

Oversize Beden Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Oversize Beden Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Oversize beden seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları bulunmaktadır. Bu püf noktalarıyla hem şık hem de spor bir tarz oluşturabilirsiniz.

  • Oversize giyimde doğru beden seçimi, kendi ölçünüze en yakın büyüklükte olmalıdır. Örneğin, normal kalıpta M beden giyiyorsanız, oversize kalıpta da M bedene uygun kıyafetleri tercih etmelisiniz. Böylece oversize kesimin tüm ölçüleri bedeninize uyacaktır.
  • Şıklığınızı tamamlamak için fazla doku ve ayrıntıdan uzak durmalısınız. Oversize parçalar, büyük kalıplarda üretildikleri için zaten yeteri kadar dikkat çekecektir.
  • Oversize kıyafetlerle hem şık hem de daha ince görünmek oldukça kolay! Doğru kombinasyonlarla vücut şeklinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin, alt bedeniniz üst bedeninizden daha inceyse, oversize tişörtü üst bedende kullanmak mümkündür. Alt giyimde dar bir pantolon, etek ya da tayt kullanarak olduğunuzdan daha zayıf görünebilirsiniz.
  • Oversize giyimde kumaş türüne de özen göstermeniz önemlidir. Kalın kumaşlar sizi olduğunuzdan daha iri gösterebilir.

Hangi Kıyafet Modellerinde Oversize Beden Vardır?

Oversize Beden Hangi Kıyafet Modellerinde Var?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her zevke ve tarza uygun kıyafetler üretilebilir. Oversize modasıyla, hem rahat hem de salaş bir tarz oluşturmak mümkündür. Oversize t-shirt çeşitleri, farklı kalıplara ve modellere sahiptir. Kısa kollu modellerde kol uzunluğu genellikle dirseğe kadar uzanır. Dökümlü yapıya sahip olan t-shirtler, jean pantolonlarla rahatlıkla kullanılabilir. Spor ayakkabı ve çanta ile kombinlendiğinde ise şık bir tarz yaratır.

Oversize sweatshirt modelleri, geniş kolları ve kalçaya kadar uzanan boyuyla kendini belli eder. Farklı renklerde ve çeşitli modellerde üretilen sweatshirt, hareket özgürlüğünü destekler. Rahat kullanımı sayesinde her yaş grubundan beğeni kazanır. Eşofman altı, yazlık şort ya da jean pantolonlarla rahatlıkla kombinlenebilir. Oversize gömlek, geniş kalıbıyla dikkat çeken parçalardan bir tanesidir. Ön kısmı pantolon içerisine yerleştirilerek kullanılabilir. Hem kadınlar hem de erkekler için geniş bir kullanım alanına sahiptir.

 

Bunlar İlginizi Çekebilir !