Sağlık

Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur ? Tedavisi ve Çözüm Önerileri

Koltuk altı terlemesi olan kişiler koltuk altı bölgesinde aşırı ıslaklık, koltuk altı bölgesinden ter damlaması yaşayabilir ve bazı deodorantlar ve losyonlar yardımcı olmaz, koku giderilmez. Koltuk altı terlemesi olan kişilerde ayrıca avuç içlerinde ve ayak tabanlarında aşırı terleme olabilir veya sadece koltuk altı terlemesi ile ilgili sorunlar yaşayabilirler.

Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur
Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur

Terleme, vücudun ısısını ve tuz oranını ayarlayarak vücudu dengeleyen bir sistemdir. Ancak koltuk altı terlemesinde vücudun dengesi için gerekli olanın çok üzerinde bir terleme artışı söz konusudur. Terleme nedeniyle kıyafetlerde ıslak görünüm ve kıyafetlerin renginin solması sorun olabilir.

Koltuk altı terleme nedenleri

Koltuk altı terlemesi, sinirler ter bezlerini uyardığında ortaya çıkar. Bu, stresli olduğunuzda meydana gelebilir. Koltuk altı terlemesi genellikle ergenlik döneminde başlar. Nadiren guatr ve anemi gibi iç hastalıklarla birlikte görülür.

Koltuk altı terleme tedavisi

Koltuk altı terlemesinin terlemeyi önleyici alüminyum losyonlar, iintoforez, botox (botoks) ve cerrahi yöntemler dahil olmak üzere birden fazla çözümü vardır. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler botoks ve cerrahi tedavilerdir.

Koltuk altı botox (botoks) tedavisi

Botoks enjeksiyonları koltuk altı terlemesini tedavi etmek için kullanılabilir. Bu işlemde terleyen bölgeye ortalama 20-30 noktaya az miktarda Botoks verilir. Botoks uygulamasından önce ilaç seyreltilir. Seyreltilen Botoks ikiye bölünerek her iki koltuk altına uygulanır. 15 gün sonra terleme devam ediyorsa nişasta unu ile iyot testi yapılarak terleyen bölge tespit edilir. Terlemenin devam ettiği bölgelere ek olarak botoks uygulanabilir. Koltuk altı terlemesi için botoks tedavisi çok kısa sürmektedir ve botoks kol çukuru terleme tedavilerinin maliyeti, tedavi edilen şikayetin şiddetine ve tek seferde tedavi edilen alan sayısına bağlı olarak seans başına 1500-2500 $ arasında değişmektedir. Uygulama öncesinde anestezik krem sürüldüğü takdirde ağrı pek hissedilmez. İşlem sonrasında beklenen önemli bir yan etki yoktur.

Koltuk altı terlemesi nasıl önlenir ?

Karbonat

Aşırı koltuk altı terlemeniz varsa, sadece karbonat ve limon suyu kullanarak ev yapımı bir deodorant öneriyoruz. Bir yemek kaşığı karbonat ile bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve koltuk altına uygulayın. Bir süre beklettikten sonra durulayın. Ayrıca az miktarda karbonatı mısır nişastası ile karıştırıp fazla teri emmesi için koltuk altına uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkeli Su

Koltuk altlarını ve genital bölgeyi su ile yıkadıktan sonra elma sirkeli su ile silebilirsiniz. Bu kötü kokuya ve aşırı terlemeye karşı yardımcı olur. Daha fazla ferahlık için nane veya zerdeçal yiyin. Nane ve zerdeçal vücudunuzdaki aşırı salgıların azalmasına yardımcı olur ve daha rahatlamış olursunuz.

Bunlar İlginizi Çekebilir !