Teknoloji

Chrome’da ERR TUNNEL_CONNECTION_FAILED Hatası Nasıl Düzeltilir?

Chrome’da gezinirken beklenmedik şekilde ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED hatası almanız çok yaygın bir durumdur. Bu hata, Chrome tarayıcısında sıkça karşılaşılan bir sorundur ve endişelenecek bir durum değildir. Neyse ki, bu hatayı çözmek oldukça basit ve düzeltmesi çok zaman almaz.

Ana Hata Tünel Bağlantısı Başarısız Chrome

Chrome’da, hedeflenen web sitesi barındırıcısına bağlantı tüneli oluşturulamadığında, ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED hatasıyla karşılaşmanız oldukça olasıdır. Kısaca ifade etmek gerekirse, Chrome internete bağlanamıyor. Bu hatanın temel nedenlerinden biri, internete erişim için bir proxy kullanılmasıdır. Zaman zaman, Chrome’da kayıtlı tarama verileri ve çerezler de ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED hatasının ortaya çıkmasına yol açabilir. Her ne sebeple olursa olsun, bu hatayı düzeltme yöntemleri oldukça basittir. Genellikle, aşağıda belirtilen ilk yöntem sorunu çözmek için yeterlidir. Aksi takdirde, Chrome’da ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED hatasını düzeltmek için başka yöntemler de bulunmaktadır.

Düzeltme 1 – Proxy Ayarını Devre Dışı Bırak

ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED hatasını çözmenin en önemli ilk adımı, PC’nizde proxy ayarları kullanılıyorsa, bu hatayı Chrome’da görmenizdir. Bu sorunu kolayca çözmek için, PC’nizdeki proxy ayarlarını değiştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için aşağıda verilen adımları KOLAYCA izleyebilirsiniz.

Adım 1:Çalıştır‘ı açmak için Windows tuşu + R‘ye basın .

Adım 2: – Açılan kutucuğa inetcpl.cpl yazın ve Tamam‘a tıklayın  .

Adım 3: – Ardından, İnternet Özellikleri penceresinden Bağlantılar Sekmesine tıklayın .

Adım 4: – Yerel Ağ (LAN) ayarları bölümünden, LAN Ayarları düğmesine tıklayın .

Adım 5: – Bu işlem, bir proxy sunucusu kullanın seçeneğini kaldırmanız gereken ayrı bir pencere açacaktır. Lütfen “Ayarları otomatik olarak algıla” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. Ardından, yapılan ayarları uygulamak için “Tamam” düğmesini tıklayın.

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından, Chrome’u açın ve ERR TUNNEL CONNECTION FAILED hatası olmadan internete erişip erişemeyeceğinizi kontrol edin. Bu adımları uygulamak, hatayı çözecektir. Ancak, sizin için işe yaramazsa, sonraki yöntemi deneyin.

Düzeltme 2 – ERR TÜNEL BAĞLANTISI BAŞARISIZ Chrome Hatası için Ağ Ayarlarını Sıfırla

Ağ ayarlarınızı sıfırlamak, ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED hatasını çözmek için başka bir yöntemdir. Bu hatayı düzeltmek için, TCP / IP’yi sıfırlayacak ve DNS’yi temizleyeceksiniz. Ağ ayarlarını sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım 1: Komut İstemi arayüzünü Yönetici modunda açın. Bunun için Başlat tuşuna basın, ardından Komut İstemi yazarak aramak için Windows klavyenizdeki düğmeyi ve Başlat arama çubuğuna basın. Komut İstemi seçeneği arama sonucunda görünecektir; üzerine sağ tıklayın ve sağ tıklama menüsünden Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğine basın.

Adım 2 : Komut İstemi penceresinde aşağıdaki komutları yazın. Aşağıdaki komut satırını yazdıktan sonra Enter tuşuna basın:

ipconfig / flushdns nbtstat –r netsh int ip sıfırlama netsh winsock sıfırlama

Tüm komutlar başarıyla çalıştıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından, Chrome’u açın ve ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED hatasının düzeltilip düzeltilmediğini kontrol edin. Eğer hata düzelmediyse, sonraki yöntemi deneyin.

Düzeltme 3 – Chrome’da ERR TUNNEL CONNECTION_FAILED Hatasını Düzeltmek için DNS Adresini Değiştirme

Bilgisayarınızdaki DNS sunucu adresi, DNS sunucu adresini otomatik olarak alarak ya da İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından sağlanan bazı DNS adresine ayarlanarak yapılandırılmalıdır. Eğer yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa, Chrome’da ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED hatası almanızın nedeni bu olabilir. Bununla başa çıkmak için yapabileceğiniz şey, PC’nizdeki DNS adresini Google DNS sunucu adresine ayarlamaktır. Bilgisayarınızdaki DNS adresini değiştirmek için şu adımları izleyin:

Adım 1 : Ağ simgesine sağ tıklayın ve seçeneklerden Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç seçeneğini seçerek Ağ ve Paylaşım Merkezi penceresini açın. Bu simge, bilgisayarınızdaki WiFi ağlarına bağlanmanıza izin veren bir simgedir ve ekranınızın sağ alt tarafında bulunur.

Adım 2 : Ağ ve Paylaşım Merkezi penceresine gidin ve “Etkin ağlarınızı görüntüleyin” bölümüne tıklayın. Şu anda bağlı olduğunuz ağı seçmek için listede bulunan ağa bir tıklama yapın. Mevcut ağınız, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, “Bağlantılar” seçeneğinin önünde görünecektir.

Adım 3 : Bu işlem, “İnternet Bağlantı Durumu” penceresini açacaktır. Ardından, “Özellikler” seçeneğine tıklayın.

Adım 4 : Yeni bir “Özellikler” penceresi açılacaktır. “” sekmesine gidin ve “Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğini bulun. Bu seçeneği seçmek için üzerine çift tıklama yapın.

Adım 5 : Şimdi, DNS’nin otomatik olarak alınacak ya da belirli bir değere ayarlanacak şekilde olup olmadığını görebileceksiniz. Her iki durumda da, aşağıdaki DNS sunucu adresini kullan seçeneğinin işaretli olduğundan emin olmalısınız. Ardından, aşağıdaki Google Genel DNS sunucusu adreslerini girin:

8.8.8.8

8.8.4.4

DNS adresini ayarladıktan sonra, “Çıkışta ayarları doğrula” seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Ayarlamaları tamamladığınızda, DNS ayarlarını uygulamak için “Tamam” düğmesini tıklayın.

Bir sonraki adım, bilgisayarınızı yeniden başlatmak olmalıdır. Ardından, Chrome tarayıcısını açın ve sorunu çözüp çözmediğinizi kontrol edin. Eğer hata düzelmediyse, sonraki yöntemi deneyin.

Düzeltme 4 – Chrome Tarama Verilerini Temizle İşlemi

Farklı tarayıcılardan internete erişmeyi deneyin. Eğer “ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED hatası” sadece Chrome’a özgüyse, sorun tarayıcınızda olabilir. Chrome’da depolanan verilere göz atmak bu hatanın oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle, bir sonraki adım, Chrome ile kaydedilen tarama verilerini temizlemektir. Tarama verilerini temizlemek için izlenecek adımlar şunlardır:

Adım 1 : Chrome’un adres çubuğuna (internet adresini yazdığınız kısım) chrome: // settings yazın ve Chrome’un Ayarlarını açmak için Enter tuşuna basın . Alternatif olarak,  Chrome menüsünü (sağ üstte bulunan üç dikey nokta veya üç yatay çizgi) açıp buradan Ayarlar seçeneğini de seçebilirsiniz .

Adım 2 : Ayarlar ekranında aşağıya doğru kaydırın ve daha sonra “Gelişmiş” seçeneğine tıklayın.

Adım 3 : Gelişmiş Chrome ayarları menüsünde, Gizlilik ve Güvenlik bölümü altında, Tarama Verilerini Temizle seçeneğini bulacaksınız. Üzerine tıklayın.

Adım 4 : Bu, Chrome’dan temizlemek istediğiniz verileri seçmeniz gereken yeni bir menü açacaktır. Tüm öğeleri seçin ve açılır menüden “Aşağıdaki öğeleri temizle” bölümünden “Tüm Zamanlar” seçeneğini seçin. Ardından, “Verileri Temizle” düğmesini tıklayın.

Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra, Chrome tarayıcınızı yeniden başlatın ve internette gezinmeyi deneyin. Eğer hala ERR TÜNEL BAĞLANTISI BAŞARISIZ sorununuz çözülmediyse, Düzeltme 5’e geçin.

Düzeltme 5 – Chrome Ayarlarını Sıfırla

Eğer ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED hatası alıyorsanız, denemeniz gereken başka bir yöntem Chrome tarayıcısını sıfırlamaktır. Google Chrome’u sıfırlamak için şu adımları takip edin:

Adım 1: Chrome’un Gelişmiş Ayarlar seçeneklerini açmak için Düzeltme 4’te gösterilen şekilde, Adım 1 ve Adım 2’yi takip edin.

Adım 2: Gelişmiş Chrome ayarlarının “Sıfırla ve temizle” bölümünde, “Ayarları orijinal varsayılanlarına geri yükle” seçeneğine tıklayın. Bu, tarayıcıyı sıfırlamak isteyip istemediğinizi onaylamanızı isteyecektir. Onayladıktan sonra sıfırlama işlemi tamamlandığında, Chrome’u yeniden başlatın ve hatayı düzeltip düzeltmediğini kontrol edin.

Düzeltme 6 – ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED Hatasını Düzeltmek İçin Chrome’u Güncelleyiniz

Eğer Tünel Bağlantısı Hatası hatası alıyorsanız, bunun nedeni Chrome’un daha eski bir sürümünü kullanıyor olmanız olabilir. Bu durumu kontrol etmek için Chrome’un daha yeni bir sürümünün olup olmadığını kontrol edin. Eğer daha yeni bir sürüm mevcut ise, Chrome’u güncelleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Chrome’u güncellemek için;

Adım 1 : Chrome menüsünü açmak için Chrome adres çubuğunun en sağ ucunda bulunan üç noktaya tıklayın. Oradan, “Yardım” bölümüne gidin ve “Google Chrome Hakkında” seçeneğini tıklayın.

Adım 2 : Chrome tarayıcınız yeni bir pencere açacaktır. Bu pencerede, daha yeni bir sürüm aramaya başlayacaktır. Eğer daha yeni bir sürüm bulunursa, Google Chrome’u güncelleyen bir seçenek alacaksınız. Güncellemeyi başlatın ve güncelleme tamamlandığında Chrome’u yeniden başlatın.

Şimdi, bu düzeltmenin sizin için sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin.

 

Son Olarak…

Bu makalede bahsedilen ilk birkaç yöntem, ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED hatasını PC düzeyinde düzeltmeye yöneliktir. Ancak sonraki yöntemler sadece Chrome’a özgüdür. Bu adımları uygulamadan önce, hatanın yalnızca Chrome veya diğer tarayıcılarda meydana geldiğinden emin olun. Ardından, buna göre adımlar atın.

Bunlar İlginizi Çekebilir !