Adana

Yumurtalık Hava Durumu

Bu web sayfası Yumurtalık ilçesi için 15-25 günlük ayrıntılı bir hava durumu tahmini içermektedir.

Yumurtalık Hava Durumu
Yumurtalık Hava Durumu

Yumurtalık Hakkında Genel Bilgi

Yumurtalık, Türkiye’nin Adana iline bağlı bir ilçe olup, Adana merkeze 80 km, komşu Ceyhan’a 30 km uzaklıkta Ceyhan Nehri kıyısında küçük bir liman kasabasıdır. Toplam 501 km² yüzölçümüne ve 24 mahalleye sahip olan ilçenin yakınlarında Marko Polo İskelesi, Kız Kalesi, Lagün Gölleri ve Yumurtalık Milli Parkı gibi çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır.

Yumurtalık’ta yazlar uzun, kuru, sıcak, bunaltıcı ve açık; kışlar ise serin, yağışlı ve parçalı bulutlu geçer. Yıl boyunca sıcaklık normalde 9°C ile 31°C arasında değişir, ancak ara sıra donar.

Sıcak mevsim 13 Haziran’da başlayıp 10 Ekim’e kadar süren 3,9 ay uzunluğundadır. Yumurtalık’ta en sıcak ay Ağustos olup, ortalama yüksek sıcaklık 31°C ve ortalama düşük sıcaklık 26°C’dir. Serin mevsim 3,3 ay sürer, 4 Aralık’ta başlar ve 15 Mart’a kadar devam eder, günlük ortalama yüksek sıcaklık 18°C’nin altındadır. Yumurtalık’ta yılın en soğuk ayı Ocak olup, ortalama düşük sıcaklık 9°C ve ortalama yüksek sıcaklık 15°C’dir.

Yumurtalık’ta yılın gökyüzünün daha açık olduğu zamanı 17 Mayıs civarında başlar ve 4,8 ay sürerek 9 Ekim civarında sona erer. Yumurtalık’ta yılın en açık ayı Temmuz’dur; bu ay boyunca gökyüzü %100 açık, çoğunlukla açık veya parçalı bulutludur. Yılın en bulutlu zamanı 9 Ekim civarında başlar ve 7,2 ay sürerek 17 Mayıs civarında sona erer. Yumurtalık’ta yılın en bulutlu ayı Aralık’tır; bu ayda gökyüzü zamanın %41’inde kapalı veya çok bulutludur.

Yağmurlu bir gün, en az 1 milimetre sıvı veya sıvı eşdeğeri yağışın olduğu bir gündür. Yumurtalık’ta yağmur en çok kış aylarında, Ekim ve Mayıs ayları arasında görülür. Yağmur mevsimi Ekim’den Mayıs’a kadar 7,1 ay sürer ve bu süre zarfında ayda 17-32 gün yağmur bekleyebilirsiniz. Bu da ayda ortalama 6 yağmurlu güne denk gelmektedir. Bu günlerin %17-32’sinde en az bir milimetre düşecektir, yani bu dönemde Yumurtalık’ta yaklaşık olarak her gün yağmurlu bir güne kendinizi hazırlamanız gerekir. Şubat ayı 7,1 ay (%29,3) ile en uzun yağmur sezonuna ve %17 ile herhangi bir günün yağmurlu geçme olasılığının en yüksek olduğu aydır.

Kurak mevsim 8 Mayıs’ta başlar ve 3 Ekim’e kadar 4,9 ay sürer. Yumurtalık’ta yağışlı günlerin en az olduğu ay, ortalama 1,0 gün ile en az 1 milimetre yağışın görüldüğü Temmuz ayıdır. Yağışlı günler arasında sadece yağmur, sadece kar veya ikisinin karışımı olan günler arasında ayrım yapıyoruz. Yumurtalık’ta sadece yağmurlu gün sayısının en fazla olduğu ay, ortalama 8,3 gün ile Şubat ayıdır.

İlgili Konumlar:

Bunlar İlginizi Çekebilir !