En Soğuk Gezegen Hangisidir?

Evren yalnızca dünyamızdan ibaret değil. Pek çok gezegen, yıldız, karadelik ve göktaşının bir arada gezdiği akıl almaz büyüklüğe sahip bir yerdir. Bu kadar büyük evrende samanyolu galaksisinde yer alan güneş sisteminin en soğuk gezeni nedir ya da evrendeki en soğuk gezegen hangisidir gibi soruları merak eden kişiler vardır. Bizde size bugün bu yazımızda bu soruların cevabını vereceğiz.

En Soğuk Gezegen Hangisidir?
En Soğuk ve En Sıcak Gezegen Hangisidir?

Evren yalnızca dünyamızdan ibaret değil. Pek çok gezegen, yıldız, karadelik ve göktaşının bir arada gezdiği akıl almaz büyüklüğe sahip bir yerdir. Bu kadar büyük evrende samanyolu galaksisinde yer alan güneş sisteminin en soğuk gezeni nedir ya da evrendeki en soğuk gezegen hangisidir gibi soruları merak eden kişiler vardır. Bizde size bugün bu yazımızda bu soruların cevabını vereceğiz. 

EN SOĞUK GEZEGEN URANÜS

Pek çok kişi güneş sisteminde ki en soğuk gezegen Neptün olarak bilse de bu bilgi maalesef yanlıştır. Uranüs, güneş sisteminde güneşe en uzak gezegen olmamasının yanı sıra yaklaşık -224 santigrat derece olarak güneş sisteminin en soğuk gezegeni ilan edilmiştir. Bu mucizelerle dolu olan gezegenin eksen eğikliği 98 derecedir. Bu eğikliği nedeniyle güneş etrafına dönerken tıpkı yuvarlanan bir top gibi gözükmektedir. Masmavi ve buz gibi görünen Uranüs tamamen okyanustan meydana gelmektedir. Yüzeyinde sıvı halde bulunan helyum, hidrojen ve metan bulunur. 

EN SOĞUK GEZEGEN SIRALAMASI

Güneş sisteminde ki en soğuk gezegen sıralaması, güneşe yakınlık ve yapı bakımından değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda bazı durumlarda güneşe yakınlığı daha fazla olsa da atmosfer yapısı, gezegenlerin ısı tutma kapasitesi gibi çeşitli faktörlerde gezegenin sıcaklığını etkileyebilmektedir. En sıcak gezegen ikinci sırada bulunan Venüs’tür. Bu gezegende insan ve hayvanların yaşaması normal şartlarda imkansızdır çünkü gezeninin sıcaklığı, 464 santigrat dereceye kadar yükselebilmektedir. Bu kadar sıcak olmasının sebebi güneşe yakınlığının yanı sıra atmosfer yapısının da etki ettiği düşünülmektedir. 

Gezegenlerin sıralaması, güneş sistemi gezegenleri

2. Sırada ise güneş sisteminin ilk sırasında gelen ve en küçük gezegeni olan Merkür gelmektedir. Merkür o kadar küçüktür ki, neredeyse Jüpiter’in uydusundan bile küçük bir gezegendir. Ancak ne kadar küçük olsa da bu onun sıcak olduğu gerçeğini değiştirmez. Merkür güneşe en yakın gezegen olmasından dolayı atmosferi çok kolay buharlaşma özelliğine sahiptir. Bu sebeple bu gezegen gece -94 santigrat dereceye kadar düşerken, gündüzleri 427 santigrat dereceye kadar yükselebilmektedir. Kısaca Merkür hem çok sıcak hem de çok soğuk bir gezegendir. 

En soğuk gezegen olarak kabul edilen diğer gezegenimiz cüce olarak da adlandırılan Plüton gezegenidir. Plüton gezeninin yapısına baktığımız zaman kaya ve buzdan meydana geldiğini görürüz. Sıcaklığı – 200 santigrat dereceye kadar düşüş gösteren gezegen, Uranüs gezegeninden sonra güneş sisteminin en soğuk gezegeni olarak isimlendirilebilir. 

EVRENDEKİ EN SOĞUK GEZEGEN

Bilim insanlarının uzun yıllar süren araştırmalarının sonucunda evrenin en soğuk gezegeninin ne olduğu yönünde çalışmaları olumlu yönde sonuç verdi. Bu araştırmalar hala devam ediyor olsa da şuan evrenin en soğuk yeri dünyamıza beş bin ışık yılı uzaklığında olan Bumerang Nebulası olarak kabul görülmektedir. Uzayda süzülen ve tıpkı bir hayalete benzeyen Nebula bulutsu bir yapıya sahiptir. Bu bulutsu görüntünün dışarıya çıkardığı gazdan kaynaklandığı düşünülmektedir. Soğukluğunun – 273 santigrat derece olduğu düşünülmektedir. Bu sıcaklık mutlak sıfır sıcaklığından yalnızca bir derece daha fazladır. Bu da oldukça soğuk bir gezegen olduğunun göstergesidir. 

EVRENDEKİ EN SICAK YER

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar göre güneş sistemi dışında kalan ve güneş sisteminde ki en sıcak yıldızdan bile daha sıcak bir gezegen olduğunun bulunduğu yönündedir. Evrende ki en sıcak gezegen KELT-9b olarak adlandırılan ve güneş sisteminden çok uzakta olan bir gezegendir. Bu gezegeninin gün içerisinde sıcaklığının 4300 santigrat dereceye kadar yükseldiği gözlemlenmiştir. Bu gezegen güneş sisteminde ki en büyük gezegenin 3 katı olduğu düşülmektedir.